

MIKA RINNE
Kotonaan hengenvaarallisesti pahoinpidellylle PS-veteraani Pekka Katajalle tulvii tukea: Jopa kaksisataa puhelua päivän aikana – ”Tuntuu hyvältä ja lämmittää mieltä”
Suomen Uutiset tavoitti hurjasta pahoinpitelystä toipuvan Pekka Katajan. Kataja sanoo, että on pystynyt kohtuullisen hyvin pyyhkimään mielestään tapahtumat, eikä ole kärsinyt jälkikäteen pelkotiloista. Kataja on saanut vastaanottaa runsaasti osanottavaa ja tukevaa palautetta, joka on auttanut häntä vaikeassa tilanteessa.
Perussuomalaisten Keski-Suomen piirin vaalipäällikkö Pekka Kataja joutui kuukausi sitten rajun väkivallanteon kohteeksi omassa kodissaan Jämsänkoskella, kun tuntemattomat miehet tunkeutuivat Katajan eteiseen ja pahoinpitelivät hänet sairaalakuntoon.
Katajaan kohdistui useita hengenvaarallisia potkuja ja lyöntejä eri puolille kehoa, myös päähän. Pahoinpitelyssä Katajalta murtui luita sormista ja kyljestä. Korvalehdestä irtosi palanen ja lisäksi Katajalle aiheutui lievä aivoverenvuoto.
Kataja onnistui kuitenkin hälyttämään apua, ja hänet kuljetettiin sairaalahoitoon Tampereen yliopistolliseen keskussairaalaan. Suomen Uutiset kertoi järkyttävästä tapauksesta aiemmin heinäkuussa.
Onneakin oli matkassa
Kuukautta myöhemmin Suomen Uutiset tavoittaa puhelimitse Katajan kotiseudultaan Jämsästä. Kataja kertoo vointinsa olevan olosuhteisiin nähden kohtuullisen hyvä.
– Suurin haitta tällä hetkellä on se, että vasen käteni on puoleksi kipsissä murskaksi menneen peukalon takia. Käsi leikattiin sairaalassa ja sinne asennettiin viisi rautapiikkiä. En tarkkaan tiedä, kauanko joudun pitämään kipsiä, koska en ole saanut toistaiseksi kutsua kipsin poistoon.
Hurjassa pahoinpitelyssä Katajalta murtui peukalon lisäksi kolme kylkiluuta. Arkiasioiden hoitaminen on toipumisaikana välillä haasteellista.
– Ne murtuneet kylkiluut jonkin verran kolottavat, etenkin aamulla kun nousee ylös sängystä. Murtuneen peukalon vuoksi tietokoneella kirjoittaminen on myös erittäin hankalaa. Suihkussa käyminen edellyttää sitä, että kipsin päälle on vedettävä muovipussi, joka teipataan kiinni. Saunaan en voi mennä kipsin kanssa nyt ollenkaan, Kataja kertoo.
Hän sanoo, että on pystynyt kohtuullisen hyvin pyyhkimään mielestään tapahtumat, eikä ole kärsinyt jälkikäteen esimerkiksi pelkotiloista.
Kataja sanoo olevansa kiitollinen siitä, että selvisi pahoinpitelystä hengissä eikä pysyviä vammoja pitäisi jäädä.
– Lääkäreiden mukaan minulla oli paljon onnea, sillä olisin myös voinut kuolla vammoihin tai vähintäänkin seurauksena olisi voinut olla pysyviä aivovaurioita. Lääkärit varoittivat myös, että myöhemmin saattaisi mahdollisesti tulla jälkitraumaattisia oireita, jopa kuukausien jälkeen, mutta toistaiseksi ei ole ollut mitään sellaista.
Perussuomalaisten mukana toreilla
Sairaalahoidon päättymisen jälkeen Kataja on ollut sairauslomalla, joka jatkuu edelleen. Kataja ei ole kuitenkaan jäänyt neljän seinän sisälle, vaan hän on toipumisaikanaan osallistunut useisiin perussuomalaisten toritapahtumiin Keski-Suomessa, esimerkiksi Laukaalla ja Muuramessa.
Puolueen tapahtumia on syksyn tullen tiedossa lisää, ja Kataja aikoo osallistua jatkossakin mahdollisuuksien mukaan, niin normaaliin tahtiin kuin vain mahdollista.
Kataja kertoo, että on saanut valtavasti tukea niin perussuomalaisten puolueväeltä kuin muiltakin kansalaisilta. Monet tuntemattomatkin kansalaiset ovat tulleet juttelemaan, osoittamaan myötätuntoa ja toivottamaan pikaista paranemista.
Kataja sanoo hyvillään, että kansalaisten tuki ja palaute tuntuu hyvältä ja lämmittää mieltä.
– Kaikki saamani palaute on ollut erittäin kannustavaa ja myönteistä. Monet ovat minulle ihmetelleet, miten Suomessa voi tällaista edes tapahtua. Ymmärrettävästi olen saanut selittää useita kertoja, mitä pahoinpitelyssä tapahtui ja miten olen selvinnyt. Välillä olen toki saanut puhua politiikkaakin.
Yhteensä lähes 5 000 yhteydenottoa
Katajalle tulvii tukea myös puhelimitse, tekstiviesteillä ja sosiaalisen median kanavissa. Kataja laskee, että puhelinsoitot mukaan lukien hän on saanut ainakin viisi tuhatta yhteydenottoa.
Kataja kiittelee, että kaikki palaute on ollut erittäin osanottavaa.
– Yhteyttä ottaneet ihmiset eivät ole pelkästään perussuomalaisten jäseniä, vaan suuri osa on ollut minulle täysin tuntemattomia. Yhden päivän aikana on saattanut tulla jopa kaksisataa puhelua, joihin kaikkiin en valitettavasti ole ehtinyt vastata. Lisäksi minulle on tarjottu paljon apua eri tilanteisiin, on muun muassa tarjouduttu autokuskiksi. Olen kaikesta kiitollinen.
Kataja toimii myös kansanedustaja Jouni Kotiahon eduskunta-avustajana. Kataja arvelee, että hän kykenee jatkamaan jo ensi syksynä Perussuomalaisten Keski-Suomen piirin vaalipäällikön tehtävässään, samoin kuin kansanedustajan avustajan tehtävässä, joka hoituu enimmäkseen etätyönä.
– Tähänkin saakka olen tehnyt avustajan työtä enimmäkseen etänä. Tarvittavat yhteydet toimivat hyvin sähköisten kanavien kautta, ja pääsen sujuvasti käsittelemään tietoja ja aineistoja vaikka en istukaan päivittäin Eduskunnassa.
Pahoinpitelyssä Katajaan kohdistuneet potkut ja lyönnit olivat hengenvaarallisia. Poliisi tutkii raakaa pahoinpitelyä murhan yrityksenä. Tapauksen tutkinta on edelleen kesken.
Artikkelia on muokattu 21.8.2020 klo 9.57 rikosnimikkeen osalta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jämsä tutkinta Jouni Kotiaho Pekka Kataja Kuntavaalit Pahoinpitely Väkivalta perussuomalaiset Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tuntemattomat miehet tunkeutuivat PS-veteraani Pekka Katajan kotiin, iskut ja potkut johtivat aivoverenvuotoon – hän kertoo nyt kammottavista hetkistään

KSML: Pekka Kataja -tapauksen tutkinnanjohtaja: epäillyistä on saatu ristiriitaisia ja erilaisia tietoja

Pekka Katajan murhayrityksestä epäilty tuusulalainen mies vangittiin – ”Nimi tiedossa, mutta en tunne häntä”
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











