

MIKA RINNE
Kotonaan hengenvaarallisesti pahoinpidellylle PS-veteraani Pekka Katajalle tulvii tukea: Jopa kaksisataa puhelua päivän aikana – ”Tuntuu hyvältä ja lämmittää mieltä”
Suomen Uutiset tavoitti hurjasta pahoinpitelystä toipuvan Pekka Katajan. Kataja sanoo, että on pystynyt kohtuullisen hyvin pyyhkimään mielestään tapahtumat, eikä ole kärsinyt jälkikäteen pelkotiloista. Kataja on saanut vastaanottaa runsaasti osanottavaa ja tukevaa palautetta, joka on auttanut häntä vaikeassa tilanteessa.
Perussuomalaisten Keski-Suomen piirin vaalipäällikkö Pekka Kataja joutui kuukausi sitten rajun väkivallanteon kohteeksi omassa kodissaan Jämsänkoskella, kun tuntemattomat miehet tunkeutuivat Katajan eteiseen ja pahoinpitelivät hänet sairaalakuntoon.
Katajaan kohdistui useita hengenvaarallisia potkuja ja lyöntejä eri puolille kehoa, myös päähän. Pahoinpitelyssä Katajalta murtui luita sormista ja kyljestä. Korvalehdestä irtosi palanen ja lisäksi Katajalle aiheutui lievä aivoverenvuoto.
Kataja onnistui kuitenkin hälyttämään apua, ja hänet kuljetettiin sairaalahoitoon Tampereen yliopistolliseen keskussairaalaan. Suomen Uutiset kertoi järkyttävästä tapauksesta aiemmin heinäkuussa.
Onneakin oli matkassa
Kuukautta myöhemmin Suomen Uutiset tavoittaa puhelimitse Katajan kotiseudultaan Jämsästä. Kataja kertoo vointinsa olevan olosuhteisiin nähden kohtuullisen hyvä.
– Suurin haitta tällä hetkellä on se, että vasen käteni on puoleksi kipsissä murskaksi menneen peukalon takia. Käsi leikattiin sairaalassa ja sinne asennettiin viisi rautapiikkiä. En tarkkaan tiedä, kauanko joudun pitämään kipsiä, koska en ole saanut toistaiseksi kutsua kipsin poistoon.
Hurjassa pahoinpitelyssä Katajalta murtui peukalon lisäksi kolme kylkiluuta. Arkiasioiden hoitaminen on toipumisaikana välillä haasteellista.
– Ne murtuneet kylkiluut jonkin verran kolottavat, etenkin aamulla kun nousee ylös sängystä. Murtuneen peukalon vuoksi tietokoneella kirjoittaminen on myös erittäin hankalaa. Suihkussa käyminen edellyttää sitä, että kipsin päälle on vedettävä muovipussi, joka teipataan kiinni. Saunaan en voi mennä kipsin kanssa nyt ollenkaan, Kataja kertoo.
Hän sanoo, että on pystynyt kohtuullisen hyvin pyyhkimään mielestään tapahtumat, eikä ole kärsinyt jälkikäteen esimerkiksi pelkotiloista.
Kataja sanoo olevansa kiitollinen siitä, että selvisi pahoinpitelystä hengissä eikä pysyviä vammoja pitäisi jäädä.
– Lääkäreiden mukaan minulla oli paljon onnea, sillä olisin myös voinut kuolla vammoihin tai vähintäänkin seurauksena olisi voinut olla pysyviä aivovaurioita. Lääkärit varoittivat myös, että myöhemmin saattaisi mahdollisesti tulla jälkitraumaattisia oireita, jopa kuukausien jälkeen, mutta toistaiseksi ei ole ollut mitään sellaista.
Perussuomalaisten mukana toreilla
Sairaalahoidon päättymisen jälkeen Kataja on ollut sairauslomalla, joka jatkuu edelleen. Kataja ei ole kuitenkaan jäänyt neljän seinän sisälle, vaan hän on toipumisaikanaan osallistunut useisiin perussuomalaisten toritapahtumiin Keski-Suomessa, esimerkiksi Laukaalla ja Muuramessa.
Puolueen tapahtumia on syksyn tullen tiedossa lisää, ja Kataja aikoo osallistua jatkossakin mahdollisuuksien mukaan, niin normaaliin tahtiin kuin vain mahdollista.
Kataja kertoo, että on saanut valtavasti tukea niin perussuomalaisten puolueväeltä kuin muiltakin kansalaisilta. Monet tuntemattomatkin kansalaiset ovat tulleet juttelemaan, osoittamaan myötätuntoa ja toivottamaan pikaista paranemista.
Kataja sanoo hyvillään, että kansalaisten tuki ja palaute tuntuu hyvältä ja lämmittää mieltä.
– Kaikki saamani palaute on ollut erittäin kannustavaa ja myönteistä. Monet ovat minulle ihmetelleet, miten Suomessa voi tällaista edes tapahtua. Ymmärrettävästi olen saanut selittää useita kertoja, mitä pahoinpitelyssä tapahtui ja miten olen selvinnyt. Välillä olen toki saanut puhua politiikkaakin.
Yhteensä lähes 5 000 yhteydenottoa
Katajalle tulvii tukea myös puhelimitse, tekstiviesteillä ja sosiaalisen median kanavissa. Kataja laskee, että puhelinsoitot mukaan lukien hän on saanut ainakin viisi tuhatta yhteydenottoa.
Kataja kiittelee, että kaikki palaute on ollut erittäin osanottavaa.
– Yhteyttä ottaneet ihmiset eivät ole pelkästään perussuomalaisten jäseniä, vaan suuri osa on ollut minulle täysin tuntemattomia. Yhden päivän aikana on saattanut tulla jopa kaksisataa puhelua, joihin kaikkiin en valitettavasti ole ehtinyt vastata. Lisäksi minulle on tarjottu paljon apua eri tilanteisiin, on muun muassa tarjouduttu autokuskiksi. Olen kaikesta kiitollinen.
Kataja toimii myös kansanedustaja Jouni Kotiahon eduskunta-avustajana. Kataja arvelee, että hän kykenee jatkamaan jo ensi syksynä Perussuomalaisten Keski-Suomen piirin vaalipäällikön tehtävässään, samoin kuin kansanedustajan avustajan tehtävässä, joka hoituu enimmäkseen etätyönä.
– Tähänkin saakka olen tehnyt avustajan työtä enimmäkseen etänä. Tarvittavat yhteydet toimivat hyvin sähköisten kanavien kautta, ja pääsen sujuvasti käsittelemään tietoja ja aineistoja vaikka en istukaan päivittäin Eduskunnassa.
Pahoinpitelyssä Katajaan kohdistuneet potkut ja lyönnit olivat hengenvaarallisia. Poliisi tutkii raakaa pahoinpitelyä murhan yrityksenä. Tapauksen tutkinta on edelleen kesken.
Artikkelia on muokattu 21.8.2020 klo 9.57 rikosnimikkeen osalta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jämsä tutkinta Jouni Kotiaho Pekka Kataja Kuntavaalit Pahoinpitely Väkivalta perussuomalaiset Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tuntemattomat miehet tunkeutuivat PS-veteraani Pekka Katajan kotiin, iskut ja potkut johtivat aivoverenvuotoon – hän kertoo nyt kammottavista hetkistään

KSML: Pekka Kataja -tapauksen tutkinnanjohtaja: epäillyistä on saatu ristiriitaisia ja erilaisia tietoja

Pekka Katajan murhayrityksestä epäilty tuusulalainen mies vangittiin – ”Nimi tiedossa, mutta en tunne häntä”
Viikon suosituimmat

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Miko Bergbom vastaa Sofia Virran ja vasemmiston kritiikkiin: ”Rahat ovat loppu – vastuuttomalle velanjaolle on laitettava piste”
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta hyökkäsi voimakkaasti valtiovarainministeri Riikka Purran tänään antamaa budjettiesitystä vastaan. Kansanedustaja Miko Bergbomin mukaan kritiikki sivuuttaa täysin talouden todellisen tilan ja vastuullisen politiikan vaatimukset.

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pohdiskelee kysymystä Palestiinan tunnustamisesta, ja pitää asiaa epärealistisena. - Palestiinan tunnustamiselle ei tällä hetkellä ole sen enempää edellytyksiä kuin tarvettakaan. Palestiina ei ole itsenäinen. Ei ole näköpiirissä, että itsenäisyyden edellytykset voisivat toteutua. Ei ole uskottavaa, että tunnustaminen edistäisi näiden edellytysten toteutumista, Halla-aho kirjoittaa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.