

Pekka Kataja kuvassa oikealla, keskellä Teuvo Hakkarainen ja vasemmalla kansanedustaja Jouni Kotiaho, jonka eduskunta-avustajana Kataja nyös toimii. Kuva otettu Hakkaraisen EU-vaalikampanjan avaustilaisuudessa 27.4.2019 Jyväskylän kävelykadulla. / SU
Keskisuomalainen: Tuntemattomat miehet tunkeutuivat PS:n vaalipäällikkö Pekka Katajan kotiin ja pahoinpitelivät tämän rajusti
Pitkän linjan perussuomalainen, Keski-Suomen piirin vaalipäällikkö Pekka Kataja hakattiin sairaalakuntoon perjantaiaamuna kotonaan Jämsänkoskella. Asiasta kertoo Keskisuomalainen.
Kataja kertoo tapauksesta Keskisuomalaiselle:
– Aamulla vähän ennen kello kymmentä soi ovikello. Ovisilmästä näkyi mies paketin kanssa. Raotin ovea ja mies sanoi, että Perussuomalaiset-puolueelta olisi esitteitä, ja sitten hän kysyi henkilöllisyystodistusta. Kävin hakemassa rahapussini, jossa on ajokorttini, ja kun avasin oven uudestaan, sivusta hyökkäsi toinen mies, joka tuli suoraan päälle ja alkoi hakata minua päähän, Kataja kertoi ambulanssista.
Kataja kertoo tuupertuneensa iskujen voimasta lattialle. Pahoinpitely jatkui hänen mukaansa siten, että Katajaa potkittiin päähän ja ylävartaloon. Molemmat miehet osallistuivat pahoinpitelyyn.
Kataja kuljetettiin vammojensa takia Tampereen yliopistolliseen keskussairaalaan.
Kataja kertoi alun perin, Keskisuomalaiselle, että tekijät olivat “arabinnäköisiä”. Tieto osoittautui myöhemmin vääräksi.
Hän arvioi, että teolla on poliittinen motiivi.
Sisä-Suomen poliisilaitos tiedottaa tutkivansa Jämsässä aamulla tapahtunutta törkeää ryöstöä. Poliisi on vielä vaitonainen tapauksesta.
Tyrmistyneitä kommentteja puoluetovereilta
Puoluesihteeri Simo Grönroos kommentoi asiaa Twitterissä: “Tämä maa muuttuu päivä päivältä huonompaan suuntaan. Poliittisen väkivallan ei tule antaa rantautua Suomeen. Voimia Pekalle ja toivottavasti syylliset löydetään ja tuomitaan ankarimman kautta.”
Tämä maa muuttuu päivä päivältä huonompaan suuntaan. Poliittisen väkivallan ei tule antaa rantautua Suomeen. Voimia Pekalle ja toivottavasti syylliset löydetään ja tuomitaan ankarimman kautta.https://t.co/7s9PtFASUR
— Simo Grönroos (@SimoGronroos) July 17, 2020
PS:n Keski-Suomen piirin puheenjohtaja Jyrki Niittymaa kommentoi: “On mailma mallillaan. Vaalipäällikkömme ovikello soi tänään aamupäivällä , oven takana kaksi ei kantasuomalaista henkilöä pakettia tuomassa. Ryöstivät ja hakkasivat vaalipäällikkömme sairaala kuntoon. Jos minä nyt kirjoitan ne ajatukset mitä päässäni liikkuu , niin kovimman tuomion saanen minä , joten jääköön kirjoittamatta , mutta mutta….toivotaan , että nämä yhteiskuntaamme sopeutumattomat p*skiaiset saadaan edes vastaamaan teostaan !!!”
Kansanedustaja Sanna Antikainen (ps.): “Pelottavaan suuntaan ollaan menossa, kun ihmisen ovelle tullaan ryöstämään ja hakkaamaan puoluekannan varmistamisen jälkeen. Pekka Kataja paljon voimia!”
Juttua päivitetty 19.7.2020 klo 01:26. Toinen päivitys tehty 11.9.2020 klo 17.01.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pekka Katajan murhayrityksestä epäilty tuusulalainen mies vangittiin – ”Nimi tiedossa, mutta en tunne häntä”
Viikon suosituimmat

Eikö tulos miellytä? – Suomalainen valtamedia vaikenee edelleen Britannian vaalituloksesta
Ison-Britannian paikallisvaalien tulos on lähes vallankumous, sillä se merkitsee käytännössä perinteisen kaksipuoluejärjestelmän tuhoa. Nigel Faragen Reformipuolue sai vaaleissa murskavoiton, mutta se ei tunnu olevan edelleenkään uutinen Suomessa. Muualla maailmassa kylläkin.

Lehtinen iloitsee: Turvapaikanhakijoiden uusintahakemuksilla venkoilu loppuu ja maasta karkottaminen nopeutuu
Eduskunta hyväksyi tänään hallituksen esityksen ulkomaalaislain muuttamisesta äänin 103-53. Esityksen myötä turvapaikanhakijoiden tekemät uusintahakemukset vähentyvät merkittävästi eikä niiden avulla voi enää estää maasta poistamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtisen mielestä vanha laki on ollut hyvin ongelmallinen.

Tutkimus: Juutalaisviha tulee nyt vasemmalta – äärivasemmiston antisemitismi on nelinkertaistunut
Tutkimusraportin mukaan antisemitismia oli vuonna 2024 ennätysmäisen paljon. Hamas-terroristien lokakuussa 2023 Israeliin tekemä terrori-isku ja Israelin vastaisku Gazaan ovat aiheuttaneet vakavimman antisemitismin aallon sitten toisen maailmansodan. Nyt ylivoimaisesti suurin osa juutalaisvastaisuudesta tulee äärivasemmistolaisilta tahoilta. Äärivasemmiston antisemitismi on nelinkertaistunut kun taas äärioikeiston antisemitismi on vähentynyt alle puoleen edellisvuoden tapauksista.

Maahanmuutto kasvattaa Vantaan väkilukua, mutta heikentää julkista taloutta: Verotulojen suunta kääntyi laskuun
Ulkomaalaistaustainen väestönkasvu ei tue kunnallista verotulojen kehitystä, vaan päinvastoin heikentää kuntataloutta. Ajatuspaja Suomen Perustan aiemmissa tutkimuksissa osoitettu ilmiö maahanmuuton negatiivisista talousvaikutuksista konkretisoituu nyt Vantaalla, jonka tuloverotuotot ovat kääntyneet laskuun, vaikka kaupungin väestömäärä kasvaa.

Saksan uusi sisäministeri määräsi estämään laittoman maahantulon kaikilla rajoilla – Merkelin avoimet rajat siirtyvät historiaan
Saksan tiistaina virkaansa astuneen mustapunaisen hallituksen sisäministeri Alexander Dobrindt (CSU) on määrännyt liittovaltion poliisin käännyttämään laittomat maahantulijat kaikilla rajoilla.

Purra: Ruma totuus EU:n elpymispaketista – ”Espanja kylpee rahassa, Suomelle surkea diili”
Suomi laittoi Sanna Marinin hallituksen aikana nimensä EU:n yli 700 miljardin euron elpymisvälineeseen, jonka Suomi ja muut ”vauraat maat” maksavat. Samalla avattiin portti uusille velkaveivauksille.

Perussuomalaiset Opiskelijat: Ammattikorkeakoulussa umpiwokea englannin opetusta
Perussuomalaiset Opiskelijat sanoo vahingollisen woke-kulttuurin levinneen läpeensä vihervasemmistolaisista yliopistoista jo suomalaisiin ammattikorkeakouluihinkin.

Mira Nieminen: Naudanliha loppuu – joko nyt ymmärretään alkutuotannon arvo?
Naudan jauheliha on loppu kaupasta. Ihmiset huolestuvat vasta silloin, kun lihatiskiltä ei enää löydy sitä, mitä on totuttu ostamaan, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen.

Hallituksen uudet kiristykset turvapaikkapolitiikkaan läpi – Vigelius: Jos pakolainen lomailee lähtömaassaan, suojelu voidaan päättää
Hallitus rajoittaa kansainvälistä suojelua saaneiden oikeutta matkustaa takaisin kotimaahansa, josta he ovat ilmoittaneet paenneensa. Jos suojelua saanut henkilö matkustaa vapaaehtoisesti alkuperämaahansa, voidaan suojeluasema lakkauttaa.

Raisio lähti mukaan woke-porukan noitavainoihin – Junnila: Aikuisten kehittämät mielikuvitusongelmat ulottuvat lasten peleistä jo lastenkirjoihinkin
Raision kaupungin saaman palautteen vuoksi lapsille ja nuorille suunnattu Harry Potter -tapahtuma korvataan Taikuutta Raisiossa -tapahtumalla (TS 3.5.). - Ahdasmielisyys, joka ei lautapeli Afrikan tähden kanssa Turussa onnistunut, kohdistetaan nyt Raisiossa Harry Potteriin, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää