
Kreikan saarille virtaa taas turvapaikanhakijoita
Kreikan saarille tulleiden turvapaikanhakijoiden määrä on taas kasvanut kelien parannuttua Egeanmerellä. Vielä viime viikolla vaikutti siltä, että EU:n ja Turkin välinen palautussopimus vähentäisi tuntuvasti uusien turvapaikanhakijoiden tuloa Kreikan saarille.
Uutistoimisto Reuters kertoo tiistaiaamun ja keskiviikkoaamun välillä saarille tulleen 766 uutta turvapaikanhakijaa. Turvapaikanhakijoiden määrä on kasvanut myös Välimeren keskiosissa. Italian saarten tulijaluvut ovat olleet kasvussa.
Palautukset Turkkiin alkavat maanantaina
Kreikka ja Turkki ovat valmistautumassa maaliskuun 20. päivästä alkaen saapuneiden turvapaikanhakijoiden palautukseen takaisin Turkkiin. Molemmat maat kertovat, että lainsäädännölliset esteet on raivattu ennen maanantaita, jolloin palautusten olisi määrä alkaa.
Tunteet ovat kuumenemassa ennen palautuksen alkua. Turvapaikanhakijat ottivat yhteen Chíoksen eristysleirillä. Viiden ihmisen kerrotaan saaneen sairaalahoitoa vaatineita vammoja.
Amnesty International moittii sopimusta
Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International tuomitsee palautussopimuksen Turkkiin, sillä järjestön mielestä Turkki ei ole turvapaikanhakijoille turvallinen maa.
Järjestön mukaan Turkki palauttaa Syyriasta tulleita pakolaisia takaisin Syyriaan.
Turkki on puolestaan kertonut, että se palauttaa ne, jotka eivät ole hakeneet turvapaikkaa Turkista. Turkki muistuttaa, että se on vastaanottanut syyrialaispakolaisia jo viiden vuoden ajan.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää