Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Kriminaalipolitiikkaan kiitettäviä kiristyksiä

14.06.2024 |07:29

Tappo ei vanhene koskaan, oman lapsen surmasta ei saa enää lievempää rangaistusta ja tyttöjen sukupuolielinten silpominen erillisenä rikoksena rangaistavaksi.

Kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Ari Koponen kiittää pitkään toivomistaan kriminaalipolitiikan kiristyksistä.

– Tarvittiin perussuomalainen kansan oikeustajun tajuava oikeusministeri Leena Meri tekemään tarpeelliset kiristykset, kun rikollisia lähinnä hyysäävä vihervasemmisto ei siihen kyennyt.

Tappo ei vanhene koskaan

Koposen mukaan tahallisesti toisen ihmisen hengen riistäminen ei voi rikoksena koskaan vanheta. Tappo on aiemmin rikoksena vanhentunut 20 vuodessa, lakimuutoksen jälkeen tappo ei vanhene koskaan. Rikoslain lapsen surma pykälä poistetaan kokonaan, eli jatkossa teosta saa kovemman rangaistuksen.

– Takapajuinen kulttuuri naisen rikkomisesta silpoen sukupuolielimet on yksiselitteisen oksettava teko ja onkin hyvä, että rikoslaki tiukkenee tältä osin, Koponen sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
7.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää