

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kulttuurierot käyvät kalliiksi – lahjonta ja vilppi lamauttavat luottamukseen perustuvan yhteiskunnan
Monikulttuurisuus tuo mukanaan paljon uutta ja ihmeellistä tavallisen tallaajan elämään. Eräs täkäläisittäin katsottuna kummallisuus on korruptio ja muu vilunkipeli, joka jo Skandinavian ulkopuolella on enemmän tai vähemmän arkipäivää. Hyvinvointivaltio pysyy kuitenkin pystyssä vain kaikkien yhtäläisin ponnistuksin.
Suomi on maailman toiseksi vähiten korruptoitunut maa pistemäärällä 87. Suomen edellä Transparency Internationalin tilastossa on vain Tanska.
CPI (Corruption Perceptions Index) kertoo korruption määrän suhdeluvulla nollasta sataan. 100 on ideaalitilanne ja nolla on totaalinen tuho.
Kansainvälisissä tutkimuksissa on selvitetty, kuinka suuri osa kyselyyn vastanneista kansalaisista on edeltävänä vuonna joutunut maksamaan lahjuksia saadakseen haluamiaan palveluita. Eurobarometrissa on samoin selvitetty kansalaisten kokemuksia korruptiosta. Suomi on näissäkin tutkimuksissa sijoittunut vähiten korruptoituneiden valtioiden joukkoon.
Kuilu kulttuurien välillä
Transparency Internationalin mukaan Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa, joissa epätasa-arvoinen poliittinen ja taloudellinen valta kietoutuu syvästi konflikteihin, korruptio horjuttaa demokraattisia prosesseja, aiheuttaa laajaa levottomuutta ja ruokkii väkivaltaa.
CPI:n luokituksen mukaan maailman korruptoituneimmat maat ovat Etelä-Sudan, Syyria, Venezuela ja Somalia. Maiden CPI-luvut ovat 13 ja 11 välillä.
Ei tarvitse olla erikoistutkija ymmärtääkseen, että CPI-asteikon eri päissä olevissa valtioissa kulttuurierot saattavat ainakin äkkiseltään olla lähes ylitsepääsemättömiä ja voivat vaikeuttaa kansalaisten sopeutumista toistensa yhteiskuntiin puolin ja toisin.
Hygieniapassi tulkin avulla
Helsingin hovioikeus korotti tulkkina toimineen miehen tuomiota useita vuosia kestäneessä huijauksessa, kertoi Helsingin Sanomat kesäkuun puolivälissä.
Mies toimi vuosien 2015 ja 2018 välillä tulkkina vantaalaisen oppilaitoksen järjestämissä hygieniapassitesteissä. Oppilaitos oli tehnyt tulkin kanssa sopimuksen, ja tulkki veloitti 155 euroa testiin osallistujilta, josta noin 68 euroa jäi hänelle itselleen.
Mies teki käännettyyn testipaperiin pisteiden avulla merkintöjä, joiden avulla testikysymyksiin vastaaja pystyi päättelemään, oliko esitetty väite oikein vai väärin. Syyttäjän mukaan 570 henkilöä sai miehen vilpillisen toiminnan avulla hygieniapassin.
Ajokortti ohituskaistalta
Poliisi tutki alkuvuodesta 2022 ajokorttihallinnosta vastaavassa Ajovarma Oy:ssä lahjusvyyhtiä, johon epäillään sekaantuneen useita kymmeniä Kouvolan toimipisteessä asioineita henkilöitä.
Iltalehden tietojen mukaan epäillyt hyötyjät eli lahjuksen antajat ovat valtaosaltaan ulkomaalaistaustaisia henkilöitä. Sana on kiirinyt tietyissä etnisissä piireissä siitä, miten ajotutkinto ”onnistuu” ja keneltä voi hyväksynnän ostaa.
Tutkintaa on tiettävästi hankaloittanut muun muassa se, että lahjuksen antamisesta epäillyt eli ”pimeästä” ajotutkinnosta maksaneet eivät ole olleet kovinkaan innokkaita kertomaan omasta osuudestaan rikosvyyhdissä.
Taksin rattiin telefoonilla
Traficom vastaa taksinkuljettajan kokeen järjestämisestä. Kokeen pitää Traficomin palveluntuottaja Ajovarma. Kesästä 2021 alkaen kokeessa vilpillisesti toimivia osallistujia on voinut asettaa kuuden kuukauden mittaiseen osallistumiskieltoon.
– Tähän mennessä olemme määränneet 46:lle kokeeseen osallistuneelle osallistumiskiellon. Yleisin syy kiellolle on ollut puhelimen käyttö kokeessa. Puhelimella on pidetty puhe- tai videoyhteyttä apuna kokeen suorittamiseen ja syynä tähän on ollut kokeeseen osallistuneen puutteellinen osaaminen taksinkuljettajan ammatinharjoittamiseen liittyvistä aiheita sekä kielitaito, toteaa asiantuntija Traficomin tiedotteessa.
Lokakuun 2022 loppuun mennessä taksiliikennelupa oli peruttu yli 1 500 luvanhaltijalta, jotka eivät suorittaneet yrittäjäkoetta Traficomin asettamassa määräajassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Skandinavia hygieniapassi vilunki CPI Corruption Perceptions Index taksiliikennelupa pohjoismainen hyvinvointivaltio vilppi ajokortti Transparency International kulttuurierot Etelä-Sudan Venezuela lahjonta Somalia Syyria korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Traficom perunut yli 2 000 taksilupaa – puuttuvia Y-tunnuksia, vajetta ammatillisen pätevyyden osoittamisessa ja vilunkia yrittäjäkokeessa

Oikeusministeriö päivittää korruptionvastaisen toimenpideohjelman

Lahjontakulttuuri leviää Pohjoismaihin: Satojen autojen katsastus järjestyi yhdellä tekstarilla ja mobiilimaksulla
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.
Uusimmat

Kaisa Garedew: “Vääriä väitteitä poliisiasemien lakkauttamisesta“

Peltokangas: Missä on suomalaisten eläkkeiden tasa-arvo?

Poliisin reservi vahvistaa suomalaisten turvallisuutta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää








