

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kulttuurierot käyvät kalliiksi – lahjonta ja vilppi lamauttavat luottamukseen perustuvan yhteiskunnan
Monikulttuurisuus tuo mukanaan paljon uutta ja ihmeellistä tavallisen tallaajan elämään. Eräs täkäläisittäin katsottuna kummallisuus on korruptio ja muu vilunkipeli, joka jo Skandinavian ulkopuolella on enemmän tai vähemmän arkipäivää. Hyvinvointivaltio pysyy kuitenkin pystyssä vain kaikkien yhtäläisin ponnistuksin.
Suomi on maailman toiseksi vähiten korruptoitunut maa pistemäärällä 87. Suomen edellä Transparency Internationalin tilastossa on vain Tanska.
CPI (Corruption Perceptions Index) kertoo korruption määrän suhdeluvulla nollasta sataan. 100 on ideaalitilanne ja nolla on totaalinen tuho.
Kansainvälisissä tutkimuksissa on selvitetty, kuinka suuri osa kyselyyn vastanneista kansalaisista on edeltävänä vuonna joutunut maksamaan lahjuksia saadakseen haluamiaan palveluita. Eurobarometrissa on samoin selvitetty kansalaisten kokemuksia korruptiosta. Suomi on näissäkin tutkimuksissa sijoittunut vähiten korruptoituneiden valtioiden joukkoon.
Kuilu kulttuurien välillä
Transparency Internationalin mukaan Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa, joissa epätasa-arvoinen poliittinen ja taloudellinen valta kietoutuu syvästi konflikteihin, korruptio horjuttaa demokraattisia prosesseja, aiheuttaa laajaa levottomuutta ja ruokkii väkivaltaa.
CPI:n luokituksen mukaan maailman korruptoituneimmat maat ovat Etelä-Sudan, Syyria, Venezuela ja Somalia. Maiden CPI-luvut ovat 13 ja 11 välillä.
Ei tarvitse olla erikoistutkija ymmärtääkseen, että CPI-asteikon eri päissä olevissa valtioissa kulttuurierot saattavat ainakin äkkiseltään olla lähes ylitsepääsemättömiä ja voivat vaikeuttaa kansalaisten sopeutumista toistensa yhteiskuntiin puolin ja toisin.
Hygieniapassi tulkin avulla
Helsingin hovioikeus korotti tulkkina toimineen miehen tuomiota useita vuosia kestäneessä huijauksessa, kertoi Helsingin Sanomat kesäkuun puolivälissä.
Mies toimi vuosien 2015 ja 2018 välillä tulkkina vantaalaisen oppilaitoksen järjestämissä hygieniapassitesteissä. Oppilaitos oli tehnyt tulkin kanssa sopimuksen, ja tulkki veloitti 155 euroa testiin osallistujilta, josta noin 68 euroa jäi hänelle itselleen.
Mies teki käännettyyn testipaperiin pisteiden avulla merkintöjä, joiden avulla testikysymyksiin vastaaja pystyi päättelemään, oliko esitetty väite oikein vai väärin. Syyttäjän mukaan 570 henkilöä sai miehen vilpillisen toiminnan avulla hygieniapassin.
Ajokortti ohituskaistalta
Poliisi tutki alkuvuodesta 2022 ajokorttihallinnosta vastaavassa Ajovarma Oy:ssä lahjusvyyhtiä, johon epäillään sekaantuneen useita kymmeniä Kouvolan toimipisteessä asioineita henkilöitä.
Iltalehden tietojen mukaan epäillyt hyötyjät eli lahjuksen antajat ovat valtaosaltaan ulkomaalaistaustaisia henkilöitä. Sana on kiirinyt tietyissä etnisissä piireissä siitä, miten ajotutkinto ”onnistuu” ja keneltä voi hyväksynnän ostaa.
Tutkintaa on tiettävästi hankaloittanut muun muassa se, että lahjuksen antamisesta epäillyt eli ”pimeästä” ajotutkinnosta maksaneet eivät ole olleet kovinkaan innokkaita kertomaan omasta osuudestaan rikosvyyhdissä.
Taksin rattiin telefoonilla
Traficom vastaa taksinkuljettajan kokeen järjestämisestä. Kokeen pitää Traficomin palveluntuottaja Ajovarma. Kesästä 2021 alkaen kokeessa vilpillisesti toimivia osallistujia on voinut asettaa kuuden kuukauden mittaiseen osallistumiskieltoon.
– Tähän mennessä olemme määränneet 46:lle kokeeseen osallistuneelle osallistumiskiellon. Yleisin syy kiellolle on ollut puhelimen käyttö kokeessa. Puhelimella on pidetty puhe- tai videoyhteyttä apuna kokeen suorittamiseen ja syynä tähän on ollut kokeeseen osallistuneen puutteellinen osaaminen taksinkuljettajan ammatinharjoittamiseen liittyvistä aiheita sekä kielitaito, toteaa asiantuntija Traficomin tiedotteessa.
Lokakuun 2022 loppuun mennessä taksiliikennelupa oli peruttu yli 1 500 luvanhaltijalta, jotka eivät suorittaneet yrittäjäkoetta Traficomin asettamassa määräajassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Skandinavia hygieniapassi vilunki CPI Corruption Perceptions Index taksiliikennelupa pohjoismainen hyvinvointivaltio vilppi ajokortti Transparency International kulttuurierot Etelä-Sudan Venezuela lahjonta Somalia Syyria korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Traficom perunut yli 2 000 taksilupaa – puuttuvia Y-tunnuksia, vajetta ammatillisen pätevyyden osoittamisessa ja vilunkia yrittäjäkokeessa

Oikeusministeriö päivittää korruptionvastaisen toimenpideohjelman

Lahjontakulttuuri leviää Pohjoismaihin: Satojen autojen katsastus järjestyi yhdellä tekstarilla ja mobiilimaksulla
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää