Artikkeli kuva

Itä-Uudenmaan poliisi ja Tulli ovat paljastaneet kansainvälisen rikollisorganisaation, jonka epäillään tuoneen vuosien 2023-2025 aikana noin 606 kiloa huumeita Suomeen. / LEHTIKUVA

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia

20.07.2026 |12:39

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden mukaan rikoskokonaisuus käsitti useita suuria huumausaine-eriä. Suurin yksittäinen erä oli 200 kiloa amfetamiinia. Lisäksi kokonaisuuteen kuului 25, 20 ja 10 kilon kokaiinierät sekä yli 320 000 huumausaineiksi luokiteltua tablettia ja kapselia.

Rikollisverkosto organisoi viestisovellusten avulla huumeiden kuljetuksia, vastaanottoa, varastointia ja levitystä. Oikeuden mukaan useat verkoston Suomessa toimineet jäsenet toimivat tuntemattomiksi jääneiden henkilöiden toimeksiantojen ja ohjeiden mukaisesti. Huumeita tuotiin useissa erissä Ruotsista Suomeen Tornion maarajan sekä Turun ja Naantalin satamien kautta.

Huumeita varastoitiin pääkaupunkiseudulla vuokra-asunnoissa muun muassa Helsingin Vuosaaressa Vuotiellä sekä Vantaan Talvikkitiellä, Osmankäämintiellä, Haltiantiellä, Keimolantiellä ja Unikkotiellä. Lisäksi huumeiden välivarastona käytettiin Espoon Heikunantiellä sijainnutta autotallia. Pääkaupunkiseudun lisäksi huumeita kuljetettiin myös Tampereelle levitettäviksi.

Pisin tuomio: 10 vuotta vankeutta

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi seuraavat henkilöt ehdottomiin vankeusrangaistuksiin törkeistä huumausainerikoksista:

Max Stefan Andersson: kymmenen vuotta vankeutta.

Deq Abdi Ise: yhdeksän vuotta ja kaksi kuukautta vankeutta.

Mohamed Roble: kahdeksan vuotta ja kahdeksan kuukautta vankeutta.

Johan Christoffer Michele Wihlborg: kahdeksan vuotta vankeutta.

Hassan Yousuf: seitsemän vuotta ja kymmenen kuukautta vankeutta.

Najib Nuune Gulaan: seitsemän vuotta ja kaksi kuukautta vankeutta.

Tim Willhelm Benny Sälelinna: viisi vuotta ja kuusi kuukautta vankeutta.

Mohamed Sirad Abdisalan Abdi: viisi vuotta vankeutta.

Suleiman Abdirahman Farah: neljä vuotta ja kymmenen kuukautta vankeutta.

Hampus Mikael Tony Orbeus: neljä vuotta ja kuusi kuukautta vankeutta.

Maebel Gebrelul Afewerki: neljä vuotta ja kaksi kuukautta vankeutta.

Amanda Majlinda Vera Recaj: kolme vuotta ja kuusi kuukautta vankeutta.

Remigijus Calkevicius: kolme vuotta ja kuusi kuukautta vankeutta.

Abdirahman Isse Qayre: kolme vuotta ja kaksi kuukautta vankeutta.

Abdirahman Tarabi: kaksi vuotta ja kuusi kuukautta vankeutta.

Lisäksi Andersson tuomittiin ampuma-aserikoksesta, josta määrättiin yhteinen kymmenen vuoden vankeusrangaistus törkeän huumausainerikoksen kanssa.

Osalla tuomituista aiempaa kansainvälistä rikostaustaa

Rikosvyyhdissä määrättiin myös alle kahden vuoden vankeusrangaistuksia. Suomen Uutiset ei julkaise alle kahden vuoden vankeusrangaistuksen saaneiden henkilöiden nimiä.

Yksi henkilö tuomittiin vuoden ja kahdeksan kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen huumausainerikoksesta ja avunannosta törkeään huumausainerikokseen.

Toinen henkilö tuomittiin vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen törkeästä huumausainerikoksesta. Käräjäoikeus alensi rangaistusta, koska vastaaja oli aiemmin tuomittu vastaavasta rikoskokonaisuudesta Tanskassa.

Lisäksi yksi henkilö tuomittiin vuoden ja kahden kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen kymmenen kilon kokaiinierää koskeneesta törkeästä huumausainerikoksesta. Käräjäoikeus alensi rangaistusta, koska hänelle oli aiemmin määrätty Ruotsissa samasta rikoskokonaisuudesta kuuden vuoden ja kymmenen kuukauden vankeusrangaistus.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Vakavan rikollisuuden ennaltaehkäisy paranee

Hallitus antoi kesäkuussa eduskunnalle esityksen poliisin uusista rikostiedusteluvaltuuksista vakavan ja järjestäytyneen rikollisuuden torjumiseksi. Esityksen mukaan poliisi voisi käyttää niin sanottua uhkaperusteista rikostiedustelua jo ennen kuin yksittäisestä rikoksesta on syntynyt konkreettinen rikosepäily. Käytössä voisivat olla esimerkiksi suunnitelmallinen tarkkailu, peitelty tiedonhankinta, tekninen katselu ja seuranta, peitetoiminta sekä valeosto.

Sisäministeri Mari Rantanen perustelee uudistusta seuraavasti:

– Rikosten ennaltaehkäisy on yksi poliisin ydintehtävistä. Tällä hankkeella on erittäin tärkeä rooli vakavan ja rajat ylittävän jengi- ja järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa. Esimerkiksi netistä tilattavat niin sanotut crime as a service -tapaukset olisivat tämän hankkeen myötä estettävissä paremmin.

HELI-MARIA WIIK


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa

14.07.2026 |11:07
6.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin

15.07.2026 |12:08
10.
Suomen uutiset logo

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta

15.07.2026 |19:14

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää