Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Lakihanke perheenyhdistämisen edellytysten tiukentamisesta etenee – kummaltakin puolisolta edellytettäisiin jatkossa 21 vuoden vähimmäisikää

12.09.2024 |10:58

Sisäministeriö on lähettänyt lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen perheenyhdistämisen edellytysten tiukentamisesta. Lakiesityksessä ehdotetaan, että myönnettäessä oleskelulupa perhesiteen perusteella puolisolle edellytettäisiin kummaltakin puolisolta jatkossa 21 vuoden vähimmäisikää. Edellytystä vähimmäisiästä ei kuitenkaan sovellettaisi Suomen kansalaiseen myönnettäessä oleskelulupa tämän puolisolle.

Lakiehdotuksessa esitetään myös, että jos Suomessa kansainvälistä suojelua saava alaikäinen hakee perheensä yhdistämistä, toimeentuloedellytys otettaisiin käyttöön hänen perheenjäsenelleen eli käytännössä alaikäisen huoltajalle tietyin poikkeuksin.

Käyttöön myös asumisaikavaatimus

– Kansainvälistä suojelua saaville perheenkokoajille otettaisiin käyttöön myös asumisaikavaatimus. Jatkossa kansainvälistä suojelua saavan henkilön tulisi asua Suomessa kaksi vuotta ennen kuin perheenyhdistäminen olisi mahdollista, kerrotaan sisäministeriön tiedotteessa.

Perheenyhdistämisellä tarkoitetaan ulkomaalaiselle perhesiteen vuoksi myönnettävää oleskelulupaa. Perheenkokoajana voi toimia joko ulkomaalainen tai Suomen kansalainen. Perheenyhdistämistä voi hakea esimerkiksi Suomen kansalaisen ulkomaalainen puoliso, Suomessa työskentelevän tai opiskelevan ulkomaalaisen perheenjäsen tai Suomesta kansainvälistä suojelua saaneen perheenjäsen.

Lain on tarkoitus astua voimaan 1.5.2025.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
6.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
7.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi