

LEHTIKUVA
Lindström kannattaa paikallista sopimista ja henkilöstön aseman vahvistamista: “Toivon, että tulosta syntyy sopimisen kautta”
Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) vastasi eduskunnan avauskeskustelussa opposition kysymyksiin, kenen puolella hän on paikallisessa sopimisessa. Hän vastasi olevansa hallituksen linjoilla niin, että hän kannattaa sekä paikallista sopimista että henkilöstön aseman vahvistamista. Ja olisi hyvä, jos ratkaisu syntyisi yhteisellä sopimuksella.
– Kun paikallisen sopimisen työryhmä asetettiin, sen otsikko oli: “Paikallista sopimista ja henkilöstön aseman vahvistamista yritysten päätöksenteossa koskevia lainsäädäntömuutoksia valmisteleva kolmikantainen työryhmä”. Henkilöstön asema ja paikallinen sopiminen samassa lauseessa! Tuntuu unohtuvan muutamissa puheenvuoroissa, Lindström huomautti.
– Lainsäädännön valmistelussa otetaan huomioon työpaikan sopimusjärjestelmän puitteissa tapahtuva paikallinen sopiminen ensisijaisena sopimusmuotona. Tätä olen tukenut ja sitten minun suuhuni joku laittaa, että “Lindström vaatii sopimista”. En minä ole mikään vaatija – minä toivon, että se syntyy sopimisen kautta. Tehdään tämä nyt selväksi.
Lindström piti ikävänä sitä, ettei luottamusta tunnu asiassa olevan.
– Se on sääli, koska emme me täällä toisiamme syyttelemällä pääse eteenpäin, emmekä vanhoja muistelemalla.
Byrokratian esteet pois
Lindström vastasi, että työttömyysmäärärahoista leikataan hallitusohjelman mukaisesti, mutta vastaavasti tarjotaan uusia työkaluja työllistämiseen. Esimerkiksi ansiosidonnaista päivärahaa voitaisiin käyttää starttirahana.
– Asia on valmistelussa. Se menee eteenpäin, me puhumme siitä, koska tarvitsemme sen työkalun. Meidän pitää muuttaa työllisyyden ja työttömyyden hoitamisen rakenteita. Ja tämä on sellainen työkalu, jolta itse odotan paljon. Mennään passiivisesta aktiiviseen suuntaan, Lindström sanoi.
Lindströmin mukaan yritykset ovat mielellään mukana monissa suunnitelmissa, kunhan byrokraattiset esteet saadaan raivattua.
– Ne pitää poistaa – eikä vain ulkomaalaisilta turvapaikan hakijoilta, vaan kaikilta suomalaisilta työttömiltä, Lindström linjasi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terho: Tämän on oltava toiminnan vuosi

Eduskunnassa jäi epäselväksi: Mistä oppositio säästäisi?
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.