

LEHTIKUVA
Terho: Tämän on oltava toiminnan vuosi
Emme saa menettää toivoamme, vaan tämän on oltava toiminnan vuosi. Näin linjasi perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho ryhmäpuheessaan valtiopäivien avauskeskustelussa tiistaina.
Terho painotti, että tänä keväänä pitää tehdä korjausliikkeitä niihin ongelmiin, jotka on tehty kauan sitten ja jotka liittyvät usein EU-jäsenyyteen.
– Suomi on jo kauan sitten tehnyt ne päätökset, jotka ovat johtaneet nykyisiin vaikeuksiin: sen enempää talouskriisi kuin turvapaikkakriisi ei ole tullut meille sattumalta. Me olemme itse poliittisilla päätöksillä avanneet taloutemme ja avanneet rajamme. Molemmat päätökset liittyvät erityisesti EU-jäsenyyteemme, joka on nykyään kirjattu jo perustuslakiinkin. Nyt on välttämätöntä tehdä ne kansalliset korjausliikkeet, joilla selviämme näiden aiempien päätösten luomista olosuhteista, Terho linjasi.
Turvapaikkakriisissä järki käteen
Terho painotti, että turvapaikkakriisin hoidossa ”on otettava yksinkertaisesti järki käteen”.
– Kiistaton totuus on, että nykyistä järjestelmää pyritään laajamittaisesti käyttämään siirtolaisuuden välineenä samalla, kun miljoonat kaikkein heikoimmat pakolaiset kriisialueiden lähialueilla kärsivät, Terho totesi.
– Tasavallan presidentti piti viime viikolla aiheesta rohkean, järkevän, suorastaan historiallisen puheen, jonka hallitus voi ottaa toimiensa ohjenuoraksi.
Talouskriisin ratkaisemiseksi Suomeen pitää saada enemmän verotuloa tuottavaa työtä eli yksityissektorin työpaikkoja.
– Tähän tarvitaan kilpailukykyä ja vientiä. Leikkaukset ja velkaelvytys eivät kumpikaan ole pysyvä ratkaisu talousongelmiimme: ratkaisu piilee rakenteellisissa uudistuksissa.
– Sote-uudistus pitää tehdä tinkimättä sovituista tavoitteista ja periaatteista. Edellytämme, että sote-uudistuksen myötä syntyy järjestelmä, joka on taloudellisesti kestävällä pohjalla ja joka turvaa kansalaisten tarvitsemat palvelut, Terho luetteli.
Uudistuksia tehtävä, muuten edessä on konkurssi
Terho vetosi vakavasti poliittisiin päättäjiin: nyt on aika, jolloin poliittisten päättäjien täytyy asettaa yhteinen etu ryhmäkuntien edun edelle. Yhteiskuntasopimuksen neuvottelijoille hän lähetti terveisiä:
– Sopikaa! Jos sopimusyhteiskunta ei kykene toimimaan tänä vaikeana aikana, se on isänmaalle merkittävä takaisku. Jos sopimusorganisaatiot eivät kykene sopimaan, on se myös niille merkittävä arvovallan lasku, Terho varoitti.
– Jos Suomi uudistumisen ja yhteisen edun ajamisen sijaan sortuu ryhmäedun valvontaan ja puoluepolitikointiin, ovat päivämme hyvinvointiyhteiskuntana luetut.
Terho muistutti, että eläminen velaksi on elämistä valheessa.
– Suomi on matkalla konkurssiin, ellemme uudistu. Tämä on ratkaisun hetki: mitään muuta parempaa hetkeä, jota voisimme odotella, ei tule. Tämän on oltava ratkaisujen eduskunta, mitään muuta joukkoa, jolle vastuun voisimme sälyttää, ei ole. Hallituksen on nyt tehtävä oikeita ja rohkeita päätöksiä, opposition esitettävä rakentavaa kritiikkiä ja uskottavia vaihtoehtoja, Terho linjasi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eduskunnassa jäi epäselväksi: Mistä oppositio säästäisi?

Lindström kannattaa paikallista sopimista ja henkilöstön aseman vahvistamista: ”Toivon, että tulosta syntyy sopimisen kautta”

PS-ministerit Kemin miljardi-investoinnista: ”Nämä ovat juuri sellaisia uutisia, joita maamme tällä hetkellä kipeästi kaipaa”

Lindström: Kotouttaminen kiihtyy jo lähiviikkoina – kova urakka
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".














