

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Lukiolaistyttö kritisoi islamia netissä – tappouhkauksia satelee eikä kukaan puolusta
Ranskassa 16-vuotias lukiolaistyttö on joutunut satojen tappouhkausten kohteeksi erehdyttyään kritisoimaan islamia nettivideollaan. Uhkausten takia tyttö joutui jäämään pois koulustaan, eikä Ranskasta tuntunut löytyvän toista koulua, joka pystyisi takaamaan hänelle turvallisen opiskeluympäristön. Monet uhkauksista ovat sisältäneet seksuaalivähemmistöihin kohdistuvaa vihaa, koska tyttö itse on LGTB-aktivisti. Tammikuun loppupuolella 16-vuotias lukiolaistyttö Mila piti Instagramissa livelähetyksen, jossa hän vastaili seuraajiensa kysymyksiin. Kyseessä oli laulamisesta ja meikkaamisesta kiinnostuneen teinitytön lähetys, jossa hän meikkaa kasvojaan ja samalla vastailee katsojien kommentteihin. Eräs miespuolinen katsoja yritti kovasti iskeä Milaa hokien, että hän on kaunis ja kiihottava ja kysellen tytön ikää, kertoo France24-nettilehti.
Mila kertoi sitkeälle ihailijalleen olevansa lesbo ja että ”mustat ja arabit eivät ole hänen tyyppiään”. Sen jälkeen Milaa haukuttiin muun muassa ”likaiseksi lesboksi”. Tämä sai Milan kertomaan oman mielipiteensä islamista ja Koraanista. Mila sanoi muun muassa pitävänsä islamia vihan täyttämänä uskontona. Otteita Milan videosta löytyy englanniksi tekstitettynä tämän Daily Mail -lehden jutun lopusta.
Milan lähetystä seuranneet muslimit riehaantuivat islam-kommenteista täysin. Nuori tyttö sai livelähetyksen aikana valtavan tulvan uhkauksia ja solvauksia, jotka kohdistuivat erityisesti hänen seksuaaliseen suuntautumiseensa. Raiskaus- ja tappouhkaukset jatkuivat lähetyksen jälkeenkin sosiaalisessa mediassa, joten tyttö ei uskaltanut enää mennä kouluun. Ranskan sisäministeri ilmoitti, että tyttö ja hänen vanhempansa on asetettu poliisin suojeluun.
Ei kadu sanojaan
Mila esiintyi viikko sitten Ranskan TV:n keskusteluohjelmassa sanoen, että ei kadu puheitaan. Hän puolusti oikeuttaan pilkata uskontoja ja sanoi, että olisi yhtä lailla voinut kritisoida mitä tahansa uskontoa. Mila kertoi olleensa aina ateisti.
Kahta asiaa Mila kuitenkin kertoi katuvansa: ensinnäkin sitä, ettei tajunnut, miten suureksi asia voi somessa paisua, ja sitä, että sanoi sanottavansa niin ”vulgaarilla” tavalla.
– Olisin voinut argumentoida sanottavani paremminkin, Mila sanoi keskusteluohjelmassa.
– Olen ehkä vähän pahoillani niitä ihmisiä kohtaan, jotka haluavat vain harjoittaa uskontoaan rauhassa. En halunnut missään vaiheessa loukata ketään henkilökohtaisesti. Uskontojen kritisoimisella ja ihmisten kritisoimisella on ero, ja jos joku ei tajua tätä, hän on tyhmä, lukiolaistyttö sanoi.
Feministit vaikenevat
Tilanne on kuitenkin se, että 16-vuotias lukiolaistyttö ei uskalla liikkua vapaasti saatuaan muslimeilta niin paljon tappo- ja raiskausuhkauksia. Milan asianajaja syyttää vasemmistolaisia ja feministejä pelkuruudesta.
– Yleensä vasemmisto on puolustanut sekularismia tässä maassa, sanoo asianajaja Richard Malka.
Vasemmistolaiset ja feministit ovat yleensä olleet kiivaasti puolustamassa naisia verbaalista tai fyysistä väkivaltaa vastaan, mutta nyt kun islamia on loukattu, kaikki vaikenevat.
Löytyikö turvallinen koulu?
BBC uutisoi maanantaina opetusministeri Gabriel Attalin kertoneen, että Milalle on nyt vihdoinkin löydetty uusi koulu. Koulutaukoa ehti kestää kolmisen viikkoa.
Opetusministeri toivoo, että lukiolaistyttö voi nyt rauhassa ”jatkaa elämäänsä”. Milan uuden koulun sijainti pidetään turvallisuussyistä tiukasti salassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Käräjäoikeus määräsi kohukansanedustajan lähisukulaiselle lähestymiskieltoa – huoritteli ja uhkasi leikata Hussein al-Taeen vaimolta pään irti

Vihapuhepoliisi ei osaa arabiaa tai somalia – saavatko radikaalitahot vapaasti mekastaa Suomessa?

Kommentti: Mikä yhdistää jihadistiäitiä ja överiymmärtäjää, joka lähes poikkeuksetta on radikaalifeministi?

Halla-aho välikysymyskeskustelussa: ”Suomi ei voi viestittää olevansa turvasatama, josta voi lähteä ulkomaille tekemään silmittömiä rikoksia ja jonne voi palata jäähdyttelemään”

Muslimiyhteisö kritisoi, MTV:n uutistoimitus taipui – rikosuutinen sensuroitiin

Ihmeellistä on feminismi – kirjamessujen ohjelmajohtajalle Ronja Salmelle kelpaa jihadismi, ei afrikkalaisen prostituoidun ja ihmiskaupan uhrin kärsimys

Kirja-arvio: ”Yhdestoista vitsaus” on norjalaisen vasemmistotoimittajan hätkähdyttävä kuvaus ääri-islamin leviämisestä Eurooppaan

Irakissa naisten mitta täyttyi shiiapomon öykkäröinnistä – yritti estää naisten ja miesten yhteiset mielenosoitukset

Ruotsalaiset muslimitytöt: ”En voisi ikinä deittailla ei-muslimin kanssa”
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














