

LEHTIKUVA
Luukkanen herättelee uutta turvallisuuskeskustelua: Riittääkö kaikille suomalaisille ruokaa pöytiin myös kriisiaikoina?
Venäjä ja Ukraina muodostavat yhdessä suuren osan maailman vehnän tuotannosta. Venäjän hyökkäyssota vaarantaa Ukrainan viljantuotannon, ja ruokapula on entistä konkreettisempi uhkakuva myös Suomessa. Perussuomalaisten puoluesihteeri Arto Luukkanen haluaa herättää kansallista keskustelua siitä, että myös pienituloisille riittäisi haastavina aikoina ruokapöytään terveellistä ja maittavaa ruokaa.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Arto Luukkanen toteaa, että elintasoeroista johtuen ruuan saatavuuden ongelmat ovat Suomessa todellisuutta jo tänä päivänä.
– Tällä hetkellä ruokaa sinänsä on, mutta ympäri Suomea kiertäessäni olen havainnut, että on paljon ihmisiä, joilla ei ole käytössään sitä ruokaa, jonka he tarvitsisivat. Kyse on siitä, että rikkaille ja hyvinvoiville syötävää riittää, he aina pärjäävät. Suuri kysymys onkin, pärjääkö tavallinen ihminen, Luukkanen sanoo.
Toisenlaisen turvallisuuskeskustelun aika
Puoluesihteeri puhui tänään SuomiAreenassa paneelikeskustelussa, jossa aiheena oli ravinnon riittävyys kriisien keskellä.
Luukkanen haluaa herättää kansallista keskustelua siitä, että myös pienituloisille riittäisi haastavina aikoina ruokapöytään terveellistä ja maittavaa ruokaa.
– Me olemme pystyneet hoitamaan Nato-jäsenyysasiankin hienosti, joten nyt on aika aloittaa turvallisuuskeskustelu aiheesta, onko kaikille suomalaisille ruokaa tarjolla.
Oma ruuantuotanto elintärkeää Suomelle
Ruokaa ei saada pöytiin ilman ruuantuottajia. Perussuomalaiset katsoo, että mahdollisimman suuri omavaraisuusaste ruuantuotannossa on Suomelle elintärkeää.
Koronan ja Ukrainan sodan vaikutukset kuitenkin vaikuttavat rajusti maatalouden tuotantopanosten, kuten lannoitteiden ja energian hintaan, ja moni kotimainen ruuantuottaja on ahdingossa kohoavien tuotantokustannusten vuoksi. Hinnannousu näkyy luonnollisesti elintarvikkeiden kuluttajahinnoissa.
– Suomalaista ruokaa ei saada ilman suomalaista tuottajaa. Asia on hyvin yksinkertainen: suomalainen maaseutu uhkaa kuolla pois, ellei tuottajille jää enemmän vastiketta tuotantotyöstä. Suoraan sanottuna siis enemmän rahaa.
– Rahaa tarvitaan, koska tuotanto maksaa. Lannoitteet, polttoaineet ja muu energia maksavat tällä hetkellä niin paljon, että tuotannosta on tulossa lähes mahdotonta. Kentällä kiertäessäni viesti on ollut yksiselitteinen: hallituksen tulee nyt tehdä asialle jotain, Luukkanen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lannoitteet kuluttajahinnat energian hinnannousu polttoaineiden verotus ruuantuotanto kotimainen ruoka suomalaiset Sisäinen turvallisuus Arto Luukkanen Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Perussuomalaiset hallituksen ilmastopolitiikkasuunnitelmista: Energia-, ruoka- ja teollisuustuotantoon tarvitaan sinivalkoinen siirtymä

Peltokangas: Maatalousyritysten kannattavuutta tulee parantaa – ”Ruokatuotannon omavaraisuus on Suomen turvatakuu”

Maatalouden huoltovarmuus varmistettava – 1 197 maatilaa lopetti viime vuonna

Kike Elomaa: Energian hintapommi osuu kipeästi maatalouteen – ”Jos tilat lopettavat, katoavat työpaikat myös muualtakin”

Luukkanen: Venäjän ja Ukrainan välisessä sodassa on alkanut ratkaiseva käänne – ”Ukraina pystyy vastaamaan aggressioon tehokkaasti”
Viikon suosituimmat

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












