

LEHTIKUVA
Luukkanen herättelee uutta turvallisuuskeskustelua: Riittääkö kaikille suomalaisille ruokaa pöytiin myös kriisiaikoina?
Venäjä ja Ukraina muodostavat yhdessä suuren osan maailman vehnän tuotannosta. Venäjän hyökkäyssota vaarantaa Ukrainan viljantuotannon, ja ruokapula on entistä konkreettisempi uhkakuva myös Suomessa. Perussuomalaisten puoluesihteeri Arto Luukkanen haluaa herättää kansallista keskustelua siitä, että myös pienituloisille riittäisi haastavina aikoina ruokapöytään terveellistä ja maittavaa ruokaa.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Arto Luukkanen toteaa, että elintasoeroista johtuen ruuan saatavuuden ongelmat ovat Suomessa todellisuutta jo tänä päivänä.
– Tällä hetkellä ruokaa sinänsä on, mutta ympäri Suomea kiertäessäni olen havainnut, että on paljon ihmisiä, joilla ei ole käytössään sitä ruokaa, jonka he tarvitsisivat. Kyse on siitä, että rikkaille ja hyvinvoiville syötävää riittää, he aina pärjäävät. Suuri kysymys onkin, pärjääkö tavallinen ihminen, Luukkanen sanoo.
Toisenlaisen turvallisuuskeskustelun aika
Puoluesihteeri puhui tänään SuomiAreenassa paneelikeskustelussa, jossa aiheena oli ravinnon riittävyys kriisien keskellä.
Luukkanen haluaa herättää kansallista keskustelua siitä, että myös pienituloisille riittäisi haastavina aikoina ruokapöytään terveellistä ja maittavaa ruokaa.
– Me olemme pystyneet hoitamaan Nato-jäsenyysasiankin hienosti, joten nyt on aika aloittaa turvallisuuskeskustelu aiheesta, onko kaikille suomalaisille ruokaa tarjolla.
Oma ruuantuotanto elintärkeää Suomelle
Ruokaa ei saada pöytiin ilman ruuantuottajia. Perussuomalaiset katsoo, että mahdollisimman suuri omavaraisuusaste ruuantuotannossa on Suomelle elintärkeää.
Koronan ja Ukrainan sodan vaikutukset kuitenkin vaikuttavat rajusti maatalouden tuotantopanosten, kuten lannoitteiden ja energian hintaan, ja moni kotimainen ruuantuottaja on ahdingossa kohoavien tuotantokustannusten vuoksi. Hinnannousu näkyy luonnollisesti elintarvikkeiden kuluttajahinnoissa.
– Suomalaista ruokaa ei saada ilman suomalaista tuottajaa. Asia on hyvin yksinkertainen: suomalainen maaseutu uhkaa kuolla pois, ellei tuottajille jää enemmän vastiketta tuotantotyöstä. Suoraan sanottuna siis enemmän rahaa.
– Rahaa tarvitaan, koska tuotanto maksaa. Lannoitteet, polttoaineet ja muu energia maksavat tällä hetkellä niin paljon, että tuotannosta on tulossa lähes mahdotonta. Kentällä kiertäessäni viesti on ollut yksiselitteinen: hallituksen tulee nyt tehdä asialle jotain, Luukkanen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lannoitteet kuluttajahinnat energian hinnannousu polttoaineiden verotus ruuantuotanto kotimainen ruoka suomalaiset Sisäinen turvallisuus Arto Luukkanen Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Perussuomalaiset hallituksen ilmastopolitiikkasuunnitelmista: Energia-, ruoka- ja teollisuustuotantoon tarvitaan sinivalkoinen siirtymä

Peltokangas: Maatalousyritysten kannattavuutta tulee parantaa – ”Ruokatuotannon omavaraisuus on Suomen turvatakuu”

Maatalouden huoltovarmuus varmistettava – 1 197 maatilaa lopetti viime vuonna

Kike Elomaa: Energian hintapommi osuu kipeästi maatalouteen – ”Jos tilat lopettavat, katoavat työpaikat myös muualtakin”

Luukkanen: Venäjän ja Ukrainan välisessä sodassa on alkanut ratkaiseva käänne – ”Ukraina pystyy vastaamaan aggressioon tehokkaasti”
Viikon suosituimmat

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.