Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Maataloustukien maksupäivien siirrosta ei saa koitua tuottajille kohtuutonta haittaa – “Maatalous on edelleen syvässä kriisissä”

08.09.2022 |14:24

Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen liittyen maataloustukien maksatukseen. EU:n kautta maksettavien tukien maksupäivien siirrosta huolestunut Koskela haluaa tietää, miten hallitus aikoo varmistaa sen, ettei muutoksesta koidu maataloustuottajille kohtuutonta haittaa.

Maataloustukia maksetaan niin kansallisesti kuin Euroopan unionin kauttakin.

– EU:n kautta maksettaviin tukiin on tulossa muutos, joka siirtää eräiden kotieläintuotannon tukien maksatusta loppusyksystä alkuvuoteen. Muutos koskee Etelä-Suomen (AB-alue) lypsylehmä- ja nautaeläinkohtaisia tiloja, sanoo kansanedustaja Jari Koskela.

Muutos aiheuttaa tuottajille likviditeettiongelmia

Lypsykarjatiloja AB-alueella on noin 1 200, eli puhutaan merkittävästä määrästä, jonka vaikutus Suomen ruokaomavaraisuuteen on suuri. Tukien maksupäivien siirtyminen loppuvuodesta alkuvuoteen aiheuttaa tuottajille likviditeettiongelmia, ja siirrolla on vaikutuksia myös verotukseen.

– Maatalous on edelleen syvässä kriisissä, ja tilat joutuvat painimaan kasvavien energiakustannusten kanssa. Laskut pitää maksaa ajallaan ja tarvittavat hankinnat tehdä ajoissa. Jo entuudestaan vaikeuksissa oleville tuottajille ei pitäisi aiheuttaa tällaista byrokratiasta johtuvaa ylimääräistä vahinkoa, Koskela toteaa huolestuneena.

Kirjallisessa kysymyksessään kansanedustaja Koskela tiedustelee hallitukselta toimia, joilla varmistetaan, että maataloustuottajille ei koidu maksupäivien siirrosta kohtuutonta haittaa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
8.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää