

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS kyselytunnilla: Ruoantuotantoa rusikoidaan monesta suunnasta – tätä menoa kukaan ei ole tuottamassa suomalaista ruokaa
Perussuomalaiset kysyi eduskunnan kyselytunnilla, missä viipyy maatalouden tukipaketti. Inflaatio laukkaa yli kahdeksassa prosentissa ja alkutuottajien kustannukset nousevat valtavalla tahdilla. Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäki huomautti, että tällä on dramaattisia vaikutuksia suomalaiseen ruuantuotantoon eli huoltovarmuuteen, puhumattakaan ruuan hinnasta.
– Kasvinviljelytilat ovat pulassa. Lannoitteiden hinnat ovat yli tuplaantuneet muutaman edellisen vuoden aikana. Ensi kesän lannoitelaskut ja tuotantopanokset ovat ennätyskalliit, kansanedustaja Ville Vähämäki luetteli.
– Kasvihuoneviljelijät ovat pulassa kohonneiden sähkölaskujen takia. Kotimaiset kasvikset uhkaavat loppua kaupoista, kun kasvihuoneet kylmenevät.
– Kotieläintilat ovat pulassa. Neljäsosa päätoimisista kotieläintiloista on pahoissa maksuvalmiusongelmissa. Kustannukset nousevat tiloilla, ja sääntelytaakka kasvaa mutta ansiot eivät.
Tehtyjen toimien vaikuttavuus kysymysmerkki
– Missä viipyy maatalouden tukipaketti? Vähämäki kysyi.
Maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen (kesk.) mainitsi, että hallitus on lanseerannut alkuvuodesta noin 330 miljoonan euron huoltovarmuuspaketin, josta yli 100 miljoonaa euroa luonnonhaittakorvauksia maksettiin syksyllä.
Kurvinen lisäsi, että tänään valtioneuvosto on hyväksynyt uuden elintarvikemarkkinalain, joka tulee hänen mukaansa parantamaan alkutuottajan asemaa kauppoihin nähden.
Kolme maatilaa lopettaa päivittäin
Edustaja Vähämäki toivoikin, että toimenpiteitä tehdään nopeasti, eikä ole aikaa odottaa lisäbudjetteja. Vähämäki huomautti, että joka päivä kolme maatilaa lopettaa toimintansa.
Maaliskuussa tehdystä yli 300 miljoonan tukirahasta on edelleen noin 117 miljoonaa jakamatta, ja Vähämäki vaati, että ne jaetaan jo nyt joulukuussa.
– Me kyllä maatalousjaostossa käsittelemme sen viipymättä. Ottakaa neuvo vastaan, Vähämäki totesi.
Suomalaiset haluavat suomalaista ruokaa
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomautti, että vaikka akuutteja ongelmia ratkaistaan rahalla, pitää nähdä myös kokonaisuus.
– Ruoantuottajan mahdollisuuksia toimia rusikoidaan monesta suunnasta, eikä näitä ongelmia korjata rahalla.
– EU:sta tuleva lainsäädäntö ja esimerkiksi suuruudenhullut kansalliset ilmastotavoitteet kasautuvat maanviljelijöille valtavaksi byrokratiaviidakoksi, Purra huomautti.
– Suomalaiset haluavat syödä suomalaista ruokaa. Tätä menoa sitä ei vain ole kukaan tuottamassa, Purra epäili.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- huoltovarmuuspaketti elintarvikemarkkinalaki maatalouden tukipaketti ylikunnianhimoiset ilmastotavoitteet alkutuottajat Antti Kurvinen Maanviljelijät ruuan hinta ruuantuotanto kyselytunti Riikka Purra Inflaatio Huoltovarmuus Ville Vähämäki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oppositiolta välikysymys maatalouden kriisistä: Hallitus on laiminlyönyt huoltovarmuuden, ruuan hinta valtavassa kasvussa

Huoltovarmuuden tarkoitus on turvata kaikki perustarpeet: ”Asiat on laitettava tärkeysjärjestykseen ja kansallinen etu asetettava etusijalle”

Peltokangas: Hallitus myöntää itsekin – ilmastostrategia vie suomalaisten rahat ja työt

Moni maataloustuottaja tuottaa ruokaa ilman palkkaa

Maataloustukien maksupäivien siirrosta ei saa koitua tuottajille kohtuutonta haittaa – ”Maatalous on edelleen syvässä kriisissä”

Purra: Maataloudessa menee huonommin kuin vuosikymmeniin – jopa kolme tilaa lopettaa joka päivä

Perussuomalaiset mukana välikysymyksessä maatalouden kriisistä ja ruuantuotannon turvaamisesta – Purra: ”On karmaisevaa, miten vähän Helsingissä halutaan ymmärtää ruuantuotannon todellisuutta”

Viljelijän kurimus – kimpussa hanhet ja hallitus

Reijonen huolissaan maatalouden kriisistä: Unohtiko keskusta maatalouden, koska se sai himoitsemansa sote-uudistuksen?
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.
















