

MATTI MATIKAINEN
Mäkelä: Punavihreän opposition avaukset närkästyttävät äänestäjiä – “Ihmisillä huoli välttämättömien elinkustannusten noususta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelän mukaan äänestäjiä on näkynyt runsaasti perussuomalaisten teltoilla ja muissa tapahtumissa, mikä ennakoi aktiivisuutta myös varsinaisena vaalipäivänä.
– Kaikissa vaaleissa nousee aina esille uusia teemoja. Tällä kertaa kiinnostavat ainakin vanhustenhuoltoon ja yksityisautoiluun liittyvät asiat. Sitten on kestoteemoja, kuten maahanmuutto, joka kiinnostaa ja puhuttelee ihmisiä vuodesta toiseen. Myös yleisesti välttämättömien elinkustannusten mahdollinen nouseminen huolestuttaa monia.
Viherverot suututtavat
Vaikka hallituspolitiikkaan ollaan laajasti tyytymättömiä, myös punavihreän opposition avaukset närkästyttävät äänestäjiä.
– Suunnitellut korotukset muun muassa lihatuotteiden ja polttoaineen verotukseen eivät näyttäisi innostavan porukkaa. Tälläkin kertaa on kuitenkin tarjolla hyviä, perussuomalaisia vaihtoehtoja punavihreään kurituspolitiikkaan, Mäkelä painottaa.
Hallituksen olisi pitänyt erota jo 2017
Hallitus erosi tiistaina surullisenkuuluisan sote- ja maakuntauudistuksen valmistelun epäonnistuttua ties kuinka monennen kerran. Mäkelän mielestä kyseessä oli pelkkä vaalitemppu.
– Hallitus kaatoi nyt itse itsensä, sopivasti ennen vaaleja. Tämän hallituksen olisi kuitenkin pitänyt erota jo kesällä 2017.
Äänestäjien käsitys muuttunut
Perussuomalaisten gallup-kannatus on kääntynyt hurjaan nousuun eduskuntavaalien alla. Viimeisimmässä Ylen mittauksessa perussuomalaisten kannatus nousi kaikista puolueista eniten, jopa 13,3 prosentin kannatukseen.
Mäkelän mukaan gallup-suosio rakentuu useista eri tekijöistä.
– Nouseva kannatus saa tietysti aikaan uutta kannatusta. Äänestäjien käsitys perussuomalaisista on muuttunut positiivisemmaksi, ja yhä useampi jo sanoo äänestävänsä meitä. Sitä kautta tulee myös uusia äänestäjiä.
Hyvä tulos Kaakkois-Suomeen
Kolmatta kertaa eduskuntaan pyrkivä Mäkelä on ehdolla Kaakkois-Suomen vaalipiirissä.
– Kun tämä kannatuksen kehitys jatkuu, on hyvin mahdollista, että omasta vaalipiiristäni eduskuntaan nousee jopa neljä perussuomalaista kansanedustajaa, Mäkelä uskoo.
Suomen Uutiset tapasi kansanedustajaehdokkaan sunnuntaina Imatralla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- polttoaineiden hinta liikkuminen vihervasemmisto elinkustannukset Puoluekannatus Jani Mäkelä vanhustenhoito perussuomalaiset Asuminen verotus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: Polttoaineiden hintoja on laskettava

Perussuomalaisten talousohjelma julki : “Keskeistä on asumisen, energian ja liikenteen verotuksen leikkaaminen – nämä verot kohdistuvat pahimmin pieni- ja keskituloisiin”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Maahanmuuton kulut jopa 3,2 miljardia vuodessa – jo murto-osalla saisi hoitajamitoituksen kuntoon

Putkonen: Demareiden kestävän kehityksen arvonlisävero vie duunareilta lauantaimakkaran suusta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.