

Jussi Halla-aho, Matti Putkonen, Sakari Puisto ja Riikka Purra.
Perussuomalaisten talousohjelma julki : ”Keskeistä on asumisen, energian ja liikenteen verotuksen leikkaaminen – nämä verot kohdistuvat pahimmin pieni- ja keskituloisiin”
Työmiehen tuumaustunnilla torstaina esiteltiin perussuomalaisten uusi talouspoliittinen ohjelma, jolla on myös vahva yhteys perussuomalaiseen sosiaalipolitiikkaan. Ohjelman lähtökohta on suomalaisten etu kaikessa toiminnassa. Talouspoliittisen ohjelman esitteli poliittinen suunnittelija Sakari Puisto. Ohjelman lähtökohta on suomalaisten etu kaikessa toiminnassa.
-Keskeinen tavoite on se, että palkasta pitää jäädä työntekijälle jotain käteen ja ihmisten pitää tulla palkallaan toimeen ilman, että välttämättömät elinkustannukset vievät siitä kohtuuttoman suurta osaa. Samalla vaurastumisen on oltava mahdollista normaalilla työnteolla, koska ahkeruudesta pitää palkita.
-Tarvitsemme tavallisen suomalaisen ostovoiman ja omistajuuden vahvistamista, koska ilman ostovoimaisia kotitalouksia ja yrityksiä ei ole myöskään elinvoimaista taloutta ja hyvinvointia, Puisto sanoi.
Julkisen sektorin tehtävät tärkeysjärjestykseen
Perussuomalaisten mielestä julkisen sektorin tehtävät on laitettava tärkeysjärjestykseen. Velkaantuminen on lopetettava ja menot tulee tasapainottaa, eikä tulevia sukupolvia pidä kuormittaa nykyisellä vastuuttomalla politiikalla.
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittivät maanantaina, että seuraavan hallituksen tulisi tehdä leikkauksia kahden miljardin edestä jotta julkinen talouden saataisiin kestävälle pohjalle.
Perussuomalaiset haluaa nostaa leikkauslistalle suomalaisen yhteiskunnan kannalta toissijaisia kuluja kuten maahanmuuton ja EU-tulonsiirtojen kustannuksia.
-Esimerkiksi työ- ja elinkeinoministeriö käyttää 220 miljoonaa pelkästään valtion korvauksiin kunnille. Erilaisiin kotouttamiskoulutuksiin menee 61 miljoonaa. Sisäministeriön puolella taas vastaanottokuluja on 130 miljoonaa sekä vastaanottotoiminnan asiakastukia 32 miljoonaa, Puisto sanoi.
-Lisäksi mukaan on laskettava saman väestön erilaiset tuet, kuten toimeentulo- ja työttömyystuki. Jos ajattelemme pelkästään pääkaupunkiseutua, niin siellä jo noin kolmannes toimeentulotuen saajista on maahanmuuttajataustaisia. Kuormitusta syntyy myös poliisille ja oikeuslaitokselle ja niin edelleen. Tästä on saatavissa miljardiluokan säästöt, Puisto sanoi.
Myös EU-nettomaksut ja yritystuet leikkuriin
Perussuomalaisten mukaan leikkausten kohteeksi on otettava myös esimerkiksi EU:n nettomaksut ja yritystuet. Perussuomalaiset haluaa uusia yritystukijärjestelmää vastikkeellisempaan ja tehokkaampaan suuntaan. Uusiutuvan energian ja tuulivoiman tukia voidaan leikata.
-Tiedetään myös että eri politiikkasektoreilla on ylimääräisiä kuluja. Esimerkiksi koulutussektorilla voi olla samalla paikkakunnalla päällekkäisiä toimijoita, joilla ei ole mitään tekemistä koulutuksen saatavuuden tai laadun kanssa.
Perussuomalaisten mielestä ilmastotoimia pitää järkeistää. Perussuomalaiset on myös julkaissut erikseen ilmastopolitiikasta kattavan ohjelman jo viime vuoden lopussa.
-Esimerkiksi biopolttoaineiden jakeluvelvoitetta ei pidä ottaa ennenaikaisesti ja muita EU-maita kovemmin. Tällä olisi 600-800 miljoonan euron hintalappu. Kannattavia tuotantolaitoksia ei pidä sulkea ennenaikaisesti. Investoinnit on kohdistettava suomalaisten kannalta järkeviin kohteisiin, kuten liikenneväyliin, kohtuuhintaiseen asumiseen ja koulutukseen, Puisto sanoi.
Perussuomalaiset suhtautuu myönteisesti vapaakauppaan
Puisto korosti, että vapaakauppa on Suomen kaltaiselle pienelle maalle lähes elintärkeää.
-Linjauksemme on kuitenkin se, että vapaakauppaa on tehtävä rehdein säännöin, eikä erilaisilla vapaakauppasopimuksilla saa heikentää kansallista itsemääräämisoikeutta.
Perussuomalaisten mukaan EU:n ja euron yhteisvastuista on kieltäydyttävä. Jäsenmailta on edellytettävä markkinakuria ja talousvastuuta.
-Yritystukien lisäksi erilaiset poliittiset palkkiovirat ja kaverikapitalismi täytyy laittaa syyniin. Vahvat kotimarkkinat ja pk-sektorin edellytykset ovat parasta elvytystä. Tavallisen kansan omistuskulttuuria on vahvistettava, Puisto kertoi.
Palkansaajan tulovero asteittain lievemmäksi
Perussuomalaiset haluaa laittaa verotuksen remonttiin.
-Keskeistä on asumisen, energian ja liikenteen verotuksen leikkaaminen. Nämä verot kohdistuvat pahimmin pieni- ja keskituloisiin koska kaikki joutuvat osallistumaan näihin kustannuksiin.
-Jotta saamme ihmisiä työllistettyä ja parannettua heidän ostovoimaansa, on tärkeää lieventää keskituloisten työnteon ja myös työeläkkeiden verotusta. Myös esimerkiksi perintöverotusta on korjattava, Puisto sanoi.
Hän nosti esille palkansaajan tuloverotuksen vertailun Suomen ja Ruotsin välillä. Tällä hetkellä keskituloisen henkilön palkkaverotus on Ruotsissa lievempi kuin Suomessa.
-Tästä syntyy kannustinloukku suomalaiseen järjestelmään. Tätä eroa me haluamme asteittain kuroa umpeen.
Yrittäjyyttä edistettävä seuraavalla hallituskaudella
Talouspolitiikassa perussuomalaisille ensisijaista on suomalainen työ ja yrittäminen.
-Suomalaisten työllisyysastetta on nostettava edelleen. On tietysti hienoa, että työllisyysaste on jo tällä hallituskaudella noussut, mutta tavoitteeksi on otettava pohjoismainen taso.
-Perussuomalaisille tärkeää on työvoiman saatavuusharkinnan säilyttäminen, ja mielellään jopa sen tiukentaminen. Duunit on varattava suomalaisille nuorille.
Käsillä on tällä hetkellä työn murros, eli työnteon luonteen muuttuminen.
-Elinkeinoelämän rakenne muuttuu ja tähän meidän on vastattava. Haluamme muun muassa edistää työvoiman liikkuvuutta kotimaassa, ja samalla asumistukien vääristymät on korjattava. Esimerkiksi siinä ei ole järkeä, että pakolaiset muuttavat vastaanottokeskuksista kasvukeskuksiin, niin sanotusti lähelle työpaikkoja mutta ei kuitenkaan töihin.
Myös yrittäjyyden edistämisen on perussuomalaisten mielestä oltava seuraavan vaalikauden pääteemoja.
-Keskeisiä asioita ovat muun muassa yrittäjän konkurssiturva ja yrittäjän sosiaaliturva koko perheen osalta. Tarjoamme myös Viron tapaan kannustinjärjestelmää työllistäville kasvuyrityksille.
Suomen kilpailukyky kuntoon
Perussuomalaiset haluaa saada Suomen kilpailukyvyn kuntoon
-Vientiteollisuus on taloutemme veturi. Siinä isoilla yrityksillä on tärkeä asema. Lisäksi myös pk-yritysten vienti on saatava vetämään. Tältä osin suomalaiset pk-yritykset tulevat vielä perässä, eivätkä ne ole päässet mukaan vientiin, jos verrataan tilannetta esimerkiksi virolaisiin tai muihin pohjoismaisiin yrityksiin.
-Maa- ja rautateiden rapautuminen on estettävä. Perusliikenneverkostosta on pidettävä huolta ja keskeiset infrahankkeet on toteutettava
Perussuomalaiset vaatii järkevää energia- ja ilmastopolitiikkaa.
-Äskettäin irtaannuimme muiden eduskuntapuolueiden päästösopimuksesta. Konkreettisina teemoina ajamme muun muassa ilmastotullia EU:n ulkopuolelta tulevalle tuonnille.
-Me haluamme vauhdittaa uusia teknologioita ja innovaatioita. Tietopääoma on otettava käyttöön. Olemme esimerkiksi Sitran linjausten takana, eli ihmisläheinen datatalous on saatava käyttöön.
Perussuomalaiset haluaa pitää kansallisvarallisuuden, kuten puhtaat vedet, metsä ja maa-alueet omissa käsissä. Luonnollisia monopoleja ei pidä myydä.
Tuumaustunnin taltiointi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: Punavihreän opposition avaukset närkästyttävät äänestäjiä – ”Ihmisillä huoli välttämättömien elinkustannusten noususta”

Huhtasaari: Velaksi eläminen on lopetettava – turvapaikkaturismista, EU-maksuista ja tuulivoimatuista voidaan leikata

Halla-aho: Yrityksille on luotava olosuhteet menestyä, jolloin niillä on mahdollisuus ja kyky palkata ihmisiä ja maksaa palkkaa, jolla pystyy elämään

Puisto: Väestörakenne on muuttumassa kiihtyvällä tahdilla – ”Uhkana on se, että Suomi kehitysmaalaistuu”

Koponen huolissaan väliaikaisen pikavippiä säätelevän lain raukeamisesta: ”Velkaongelmat tulevat räjähtämään käsiin”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Oikeusministeri Meri: Islannin malli Suomeen – perussuomalaisten on oltava seuraavassa hallituksessa viemässä asia maaliin
Oikeusministeri Leena Meri haluaa Suomeen kesällä Islannissa käyttöön otetun mallin, jossa karkotettava ulkomaalainen vanki voisi päästä ehdonalaiseen vapauteen suoritettuaan kolmanneksen rangaistuksestaan ja poistuisi sen jälkeen maasta. Hänelle määrättäisiin maahantulokielto, joka voisi koskea koko Schengen-aluetta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














