Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ministeri Lulu Ranne sai Pääesikunnan Huollon ansioristin työstään maanpuolustuksen logistiikan vahvistamiseksi ensimmäisenä ministerinä Suomessa

15.04.2026 |17:17

Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne on saanut Puolustusvoimien Pääesikunnan Huollon ansioristin tunnustuksena työstään maanpuolustuksen logistiikan ja huoltovarmuuden vahvistamiseksi. Samalla kunniamerkillä palkittiin myös Väyläviraston pääjohtaja Kari Wihlman.

Huollon ansioristi myönnetään henkilöille ja organisaatioille, jotka ovat edistäneet Puolustusvoimien huoltoa, materiaalivalmiutta ja sotilaallista huoltovarmuutta. Lulu Ranteesta tuli ensimmäinen ministeri, jolle tunnustus on koskaan myönnetty.

Työtä tutkan alla

– On suuri kunnia olla ensimmäinen ministeri, jolle Huollon ansioristi myönnetään. Onnittelut myös Väylän Kari Wihlmanille ansiorististä. Ne osoittavat, kuinka määrätietoisesti koko hallinnonalamme on työskennellyt Suomen turvallisuuden eteen. Tätä työtä tehdään pääosin ”tutkan alla”, joten tämä näkyvä kunnianosoitus on tärkeä ja kuuluu koko LVM:n joukkueelle, Ranne sanoo.

Palkitsemisen taustalla on liikenne- ja viestintäministeriön tekemä työ, joka on vahvistanut Suomen kriittistä logistiikkaa ja parantanut puolustuksen toimintavarmuutta. Puolustusvoimat on tehnyt tiivistä yhteistyötä liikenne- ja viestintäministeriön kanssa erityisesti huoltovarmuuden ja niin sanotun kovan turvallisuuden kehittämisessä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
8.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää