Artikkeli kuva

PS

Mitä mieltä Suomessa saa olla? Mikä on Ylen tehtävä? Torstain Tuumaustunnilla asiaa sananvapaudesta ja kulttuurista

29.01.2020 |13:41

Onko sananvapaus uhattuna? Kaventaako rikoslakiin kaavailtu ”maalittamispykälä” ennen kaikkea oikeutta ilmaista valtavirrasta poikkeavia näkemyksiä? Miten käy demokratian ja kansalaisoikeuksien, jos valtaapitävät säädöksin määrittelevät, mikä on vallitseva totuus ja mitä mieltä siitä on sallittua olla? Onko kyse viime kädessä suomalaisten hallinnasta ja ajatusmaailmojen välisestä taistelusta?

Kysymyksiin saadaan selkoa työmiehen tuumaustunnilla torstaina 30.1.2020 klo 11.00.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Riikka Purra esittelee Perussuomalaisten media- ja kulttuuripoliittisen ohjelman. Puheenjohtaja Jussi Halla-aholta puntarointia ajankohtaista poliittista kysymyksistä. Tilaisuutta isännöi työmies Matti Putkonen.

Tilaisuus lähetetään suorana Youtube-verkkolähetyksenä. Jos ylläoleva videoikkuna ei näy, katso lähetys täältä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
4.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
7.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää