

LEHTIKUVA
Viikon 27/2018 luetuin
Näin meitä vedätetään: Suomesta turvapaikan saanut lakifirman toimitusjohtaja tuomittiin petoksesta – huijasi oikeusaputoimistoa perusteettomilla laskuilla
Helsinkiläisen Novolex-lakiasiaintoimiston toimitusjohtaja tuomittiin keväällä Helsingin käräjäoikeudessa petoksesta, törkeästä kavalluksesta ja omaisuutta koskevasta viranomaiskiellon rikkomisesta viiden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
Turvapaikanhakijoiden oikeudellisesta avustamisesta on tullut monille lakifirmoille erittäin kannattavaa liiketoimintaa. Usein turvapaikanhakijat joutuvat kääntymään juridisia palveluita tarjoavien yritysten puoleen saadakseen myönteisen turvapaikkapäätöksen. Avustamisen kustannukset maksetaan valtion varoista.
Turvapaikanhakijoiden avustamisbisneksen yhteydessä on kuitenkin viime aikoina ilmennyt paljon väärinkäytöksiä ja jopa silkkaa huijausta. Yhtä näistä tapauksista käsiteltiin maaliskuussa Helsingin käräjäoikeudessa.
Laskutettuja toimenpiteitä ei oltu tehty
Helsinkiläisen Novolex-lakifirman toimitusjohtajana toimiva 32-vuotias nainen tuomittiin käräjillä petoksesta, törkeästä kavalluksesta ja omaisuutta koskevasta viranomaiskiellon rikkomisesta viiden kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Nainen on valittanut hovioikeuteen, joten tuomio ei ole lainvoimainen.
Petosta koskeva tuomio tuli Varsinais-Suomen oikeusaputoimistolle vuosina 2013-2015 tehdyistä useista laskuista, joille ei ollut perustetta. Laskujen yhteissumma oli 12 400 euroa. Laskut liittyivät näennäisesti oikeusapuun sekä tulkkaamiseen, mutta käräjäoikeuden mukaan laskutettuja toimenpiteitä ei oltu tehty turvapaikkahakemusten vireilläoloaikana.
Tuomittu 32-vuotias nainen toimii myös tulkkauspalveluja tarjoavan Global Interpreter Finland Oy:n toimitusjohtajana. Laskuja oikeusaputoimistolle oli lähetetty molempien firmojen nimissä.
Käräjäoikeus katsoi, että oikeusaputoimistoa oli erehdytetty tahallisesti oikeudettoman taloudellisen hyödyn saamiseksi.
Jätti tilittämättä rahoja ulosottoviranomaiselle
Törkeää kavallusta ja omaisuutta koskevan viranomaiskiellon rikkomista koskevissa syytekohdissa oli kysymys Novolexin työntekijän palkan ulosottopidätyksestä.
Käräjäoikeuden tuomion mukaan nainen oli kyllä pidättänyt vuosina 2015–2016 työntekijänsä palkasta yli 10 000 euroa, mutta näitä rahoja ei oltu toimitettu ulosottoviranomaiselle. Nainen väitti, että hän oli luovuttanut pidätetyt varat työntekijälleen, eikä siten ollut anastanut niitä. Työntekijän mukaan mitään maksujärjestelyjä ei tosiasiassa oltu tehty eikä hän ollut saanut varoja itselleen.
Käräjäoikeus ei uskonut lakifirman toimitusjohtajan selityksiä. Asiassa esitetyn selvityksen perusteella käräjäoikeus päätyi siihen, että nainen oli ollut tietoinen sekä maksukiellosta, varojen tilitysvelvollisuudesta sekä siitä, että hänen menettelynsä seurauksena tilitysvelvollisuus jää täyttämättä.
Turvapaikka-asioista 1,5 miljoonan tienistit
Novolex kipusi vuosien 2015–2017 tarkastelujaksolla eniten korvauksia turvapaikka-asioiden hoitamisesta saaneiden lakiyritysten listalla kolmanneksi. Muutaman vuoden aikana yritys sai turvapaikka-asioiden juridisesta hoitamisesta yhteensä 1 534 600 euroa.
Suomeen saapui vuonna 2015 yli 30 000 turvapaikanhakijaa, mitä voidaan pitää ennätysmääränä aiempiin vuosiin verrattuna. Turvapaikanhakijoiden oikeusavusta lakifirmoille on maksettu aiemmin 110 euron tuntipalkkio, mutta nykyisin avustuksesta on käytössä kiinteä, asiakohtainen palkkio.
Vuoden 2015 suuresta turvapaikanhakijoiden määrästä johtuen suuri osa juridisen avustuksen laskuista perustuu tuntipalkkiohinnoitteluun.
Kapea-alaista juridista avustamista
Novolexin verkkosivun perusteella yrityksen toiminta näyttää olevan melko kapea-alaista, sillä yritys ilmoittaa hoitavansa lähinnä pelkästään turvapaikanhakijoiden avustukseen liittyviä asioita. Ehdollisen vankeustuomion saanut toimitusjohtaja on itsekin tullut Suomeen turvapaikanhakijana.
Toimistollamme on vankka kokemus Maahanmuuttoviraston puhutteluissa avustamisessa. Olemme erikoistuneet oleskelulupiin, perheenyhdistämisiin ja kansalaisuusasioihin. teemme tarvittaessa valitukset näihin liittyvistä päätöksistä sekä hoidamme myös ulkomaalaisten riita- ja rikosasioita.
Novolexin verkkosivuilta ei käy ilmi, minkä nimisiä ovat yrityksessä työskentelevät juristit. Yhteydenottoa varten yritys ilmoittaa vain yhden sähköpostiosoitteen sekä matkapuhelinnumeron.
Neuvonnasta oleskelulupa- ja kansalaisuusasiassa Novolex ilmoittaa veloittavansa 186 euroa tunnilta. Jos neuvontaan sisältyy asiakirjan laatiminen, on veloitus 248 euroa tunnilta. Muista toimeksiannoista on erikseen ilmoitettu listahinnat.
Kahdeksan maksuhäiriötä ja vouti kintereillä
Vaikka turvapaikanhakijoiden avustaminen on tuonut Novolexin kassaan vuosittain satojatuhansia euroja, sekä yrityksen että sen toimitusjohtajan raha-asiat ovat rempallaan. Yrityksellä on 22 maksuhäiriömerkintää. Kyse on ollut liki 20 000 euron saatavista.
Käräjäoikeudessa tuomion saaneella Novolexin toimitusjohtajalla on itsellään kahdeksan maksuhäiriömerkintää, joiden yhteissumma on reilut 5 000 euroa. Nainen on muun muassa jäänyt kaksi kertaa kiinni liputta matkustamisesta joukkoliikenteessä, mutta jättänyt 80 euron tarkastusmaksut maksamatta.
Velkojien joukossa on esimerkiksi Danske Bank, perintäyhtiö Lindorff sekä vakuutusyhtiö Lähitapiola. Naisen velkoja on peritty myös ulosotossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Minnesotan somaliyhteisöä ylistetty kotoutumisen malliesimerkkinä – nyt jäseniä epäillään osallisuudesta sadan miljoonan dollarin päivähoitohuijaukseen

Suomen Somalia-verkosto sai tukea järjestöavustajan palkkaamista varten – hakee nyt avustajaa, jolle ei makseta palkkaa

Helsingin moskeijahankkeen vetäjät jättävät omatkin velkansa maksamatta – toisella ulosotossa yli 30 000 euroa

Yksityiskoulun avustukset menivät Somaliaan – rehtorille vankeutta
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”
Nainen sai surmansa maahanmuuttopoliisin ampumista laukauksista Minneapolisissa keskiviikkoaamuna. Viranomaisten mukaan poliisi ampui itsepuolustukseksi tilanteessa, jossa nainen ajoi autollaan poliisia päin. Äärivasemmisto on kohdistanut maahanmuuttopoliisiin yli sata vastaavaa hyökkäystä viime aikoina. Kuvernööri Tim Walzin mukaan hänen johtamansa osavaltio on "sodassa liittovaltion hallinnon kanssa". Walz ja pormestari Frey haluavat ICE-poliisit pois Minneapolisissa. Surmansa saaneen naisen vaimon ja pojan hyväksi perustettu rahankeräys on tuottanut lahjoituksia jo yli puolen miljoonan dollarin verran.

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.
Uusimmat

Suomen irtautuminen Ottawan sopimuksesta tulee voimaan tänään

Sisäministeri Mari Rantanen vieraili itärajalla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää







