

Niikko: Ammattijärjestöjen jäsenmaksutuloja ei pitäisi voida käyttää vaalirahoitukseen
Eduskunta keskusteli tänään puoluerahoituksen valvonnasta vuonna 2018. Keskustelu kirvoitti kiivasta kritiikkiä ammattiliittojen vasemmistopuolueille antamaa suoraa tai epäsuoraa tukea kohtaan.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko totesi, että ammattiliittojen jäsenmaksujen ohjaaminen vaalitueksi pitäisi kieltää kokonaan.
– Onko nämä vaalit ostettu rahalla? SAK ja sen alaiset liitot jakoivat 1,39 miljoonaa euroa Vapaiden valtakunta -kansaliikkeelle. Jos ei se ole korruptiota, niin ainakin se on törkeää vaalivaikuttamista, Niikko totesi.
Ammattijärjestöiltä miljoonia vaalivaikuttamiseen
Vapaiden valtakunta -kampanja on virallisesti puolueeton liike, mutta kun liikkeen rahoitusta ja toimintaa edes pinnallisesti tarkastelee, on selvää, että liike tukee vasemmistolaisia puolueita ja ehdokkaita kampanjallaan.
– Vaalivaikuttamisesta on viime aikoina puhuttu paljon. Jos ja kun vaikuttaminen on moitittavaa, niin miten tällainen on hyväksyttävämpää? Niikko kysyi.
– Tavallinen äänestäjä on huolissaan rakenteellisesta korruptiosta, joka Suomessakin vallitsee. Vaalirahoitusta toki voidaan ottaa vastaan, mutta etiikka pitää olla kunnossa. Vaalirahoituslaki ei aseta tällä hetkellä mitään rajaa tällaiselle toiminnalle, jossa ammattijärjestöt voivat syytää miljoonia vaalivaikuttamiseen.
Niikko esitti, että vaalirahoituslakia tulee muuttaa niin, ettei verovapaita ammattijärjestöjen jäsenmaksutuloja voisi käyttää vaalirahoitukseen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksut valuvat poliitikkojen tukemiseen

Halla-ahosta tuli valtakunnan ääniharava taskurahalla – 30 527 äänen kappalehinnaksi tuli vain 0,01 euroa

Halla-aho: SDP liittoutui puolueiden kanssa, jotka kannattavat työllisyyden, teollisuuden ja yrittämisen kannalta tuhoisaa politiikkaa (video)
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
















