

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Nollatoleranssi: Kauppa antoi potkut myymälävarkauksiin puuttuneille työntekijöille USA:ssa
Urheiluvaateliike Lululemon antoi potkut kahdelle työntekijälleen, koska nämä kuvasivat myymälävarkaita ja soittivat poliisit. Kauppaketjun ohjeiden mukaan myyjät eivät saa puuttua myymälävarkauksiin millään tavalla. Yhdysvalloissa on yleistä, että varasjoukkio ryntää merkkitavaraliikkeeseen ja kahmii hyllyiltä tuhansien dollarien tavarat kainaloonsa.
Urheiluvaateketju Lululemonin Atlantassa sijaitseva liike antoi potkut kahdelle työntekijälleen myymälävarkaustapauksen jälkeen, kertoo Fox Business -uutiskanava. Toinen potkut saaneista oli apulaismyymäläpäällikkö.
Työntekijät kertovat saaneensa potkut siksi, että puuttuivat myymälään tulleiden, naamioitujen varkaiden toimintaan. Yhdysvalloissa tapahtuu hyvin yleisesti myymälävarkauksia, joissa joukko varkaita ryntää kalliita merkkituotteita myyvään kauppaan, kahmii hyllyiltä tuhansien dollarien arvosta tuotteita ja juoksee ulos kaupasta.
Myyjät kuvasivat ja soittivat poliisille
Myös Lululemonin Atlantan myymälä oli viime kuukausina joutunut useasti tällaisten myymälävarasjengien kohteeksi. Tällä kertaa myyjät yrittivät kieltää varkaita tulemasta liikkeeseen ja komensivat heitä painumaan pihalle.
Suulliset kiellot eivät juurikaan hidastaneet myymälävarkaiden toimintaa. Myymälän henkilökunta ei käynyt fyysisesti käsiksi varkaisiin, mutta kuvasi heidät videolle ja soitti poliisin varkaiden perään.
Poliisi saikin tekijät kiinni ja he joutuvat oikeuden eteen. Mutta kaupan työntekijöille kävi melkein yhtä huonosti, sillä he saivat potkut. Irtisanomisen syynä oli annettujen toimintaohjeiden rikkominen.
Varkauksiin ei saa puuttua
Lululemon-ketjulla on nollatoleranssi myymälävarkauksien estämiseen liittyen. Ei siis nollatoleranssi myymälävarkauksiin vaan niihin puuttumiseen.
Henkilökunnalle on annettu ohje, että he eivät missään olosuhteissa saa fyysisesti koskea myymälävarkaisiin tai juosta näiden perään. Toimintaohjeen tavoitteena on välttyä myyjiin kohdistuvalta väkivallalta, joka voisi aiheuttaa myymäläketjulle kalliit korvaukset.
– Me emme saa asettua varkaiden tielle, kertoo potkut saanut apulaismyymäläpäällikkö Jennifer Ferguson.
– Kun tilanne on ohi, me vain skannaamme varkautta tarkoittavan QR-koodin ja se siitä. Meitä on kielletty merkitsemästä varkauksia muistiinpanoihin, koska se voisi herättää pelkoa muissa työntekijöissä.
– Me emme saisi soittaa poliisille emmekä edes puhua koko asiasta.
K-kaupan Anna nousi legendaksi
Yhdysvalloissa myymälävarkauteen puuttuneet työntekijät saivat potkut. Suomessa tilanne ei ole vielä toistaiseksi niin huono.
Seitsemän vuotta sitten ”K-kaupan Anna” nousi maanlaajuiseen maineeseen, kun hänen työnantajansa julkaisi netissä valvontanauhan videon, jossa Pasilan K-marketin rohkea myyjä ottaa röyhkeältä näpistyksen yrittäjältä ”juoksukaljat” pois.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liigat vievät edelleen lihat kauppojen hyllyiltä – fileet vaihtuivat paistiin ja etuselkään

Kesä on jengien sisäänheittäjien kulta-aikaa – lapsia värvätään rikoksiin leikkikentiltä ja nuorisotaloilta

Rikolliset naureskelevat Chicagon poliisille – ampumiset ja lisääntyvä väkivalta ovat arkea Amerikan suurkaupungissa

K-kaupan sankari Anna: ”Olen jahdannut varkaita pitkin Pasilaa”

”Kaupasta saa varastaa” -ajattelu on johtanut kauppojen sulkemisiin Yhdysvalloissa – vähemmistöjen asuinalueiden ruokatasa-arvo on uhattuna
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














