

LEHTIKUVA
Norja myöntää jatkossa määräaikaisia oleskelulupia
Tänä vuonna 25 000 turvapaikanhakijaan varautuva Norja aikoo muuttaa pakolaisille myönnetyt oleskeluluvat määräaikaisiksi. Esimerkiksi Syyriasta tulevat turvapaikanhakijat voivat saada viiden vuoden oleskeluluvan, joka perutaan, kun olot lähtömaassa rauhoittuvat.
– Kun Syyrian sota loppuu ja Irakin olosuhteet rauhoittuvat, pakolaiset palautetaan kotimaihinsa, oikeusministeriön valtiosihteeri Joran Kallemyr kertoo The Local -uutissivustolle.
Myös perhe palautetaan
Palautus koskee myös turvapaikan saaneen perhettä.
– Jos perhe on saapunut Norjaan perheenyhdistämisen kautta ja turvapaikan saanut henkilö ei saa jäädä enää Norjaan, koko perhe palautetaan.
Toisin kuin naapurimaa Ruotsi, Norja ei enää lennätä turvapaikan saaneiden henkilöiden perheitä maahan valtion kustannuksella.
– Kansainvälisen lain mukaan emme voi estää perheenyhdistämistä, mutta meillä ei ole myöskään velvollisuutta järjestää turvapaikan saaneen henkilön perhettä Norjaan, Kallemyr painottaa.
Ruotsissa ja Saksassa
jo määräaikaisia oleskelulupia
Myös Ruotsi ja Saksa ovat ottaneet käyttöön määräaikaiset oleskeluluvat, joita myönnetään syyrialaisille turvapaikanhakijoille kolmeksi vuodeksi.
Norjan parlamentti käsittelee hallituksen esityksen vielä tämän vuoden puolella.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Hallituksen toimet purreet turvapaikanhakijoiden määrään

Mäntylä: Maahanmuuttajien tukia leikataan nopealla aikataululla

Halla-aho mielenosoituksessa: ”Suomi ei voi olla koko maailman sosiaalitoimisto” (video)

Eerola: ”Suurin osa pakolaisista ei tule koskaan maksamaan veroja maahamme”

Soini: Palautussopimus Irakin kanssa vireillä
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












