

MATTI MATIKAINEN
Onko vaaleja jo liikaa? Kahden vuoden sisään tulossa eduskuntavaalit ja ehkä maakuntavaalitkin – Halla-aho: Olisi perusteltua miettiä joidenkin vaalien yhdistämistä tai järjestämistä samaan aikaan
Suuri osa suomalaisista jätti äänensä käyttämättä kuntavaaleissa. Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho arvioi, että tärkeä syy siihen, että ihmiset – etenkään nuoret – eivät äänestä on siinä, että äänestäjät eivät aina ymmärrä poliitikkojen puhetta eivätkä hahmota merkityksellisiä eroja puolueiden linjojen välillä. Perussuomalaisia on kuitenkin kiitelty siitä, että perussuomalaiset puhuvat ymmärrettävällä tavalla ja ihmisille tärkeistä asioista.
Kuntavaalien äänestysprosentti jäi valitettavan alhaiseksi, kuten osattiin odottaakin, koska hallituspuolueiden tuella vaaleja päätettiin siirtää aiemmin keväällä tehdyn päätöksen mukaisesti.
Kuntavaleissa vain reilu 55 prosenttia suomalaisista kävi äänestämässä.
Kansalaisten äänestysaktiivisuus nojaa yleensä vahvasti siihen, miten perussuomalaiset saa omat kannattajansa liikkeelle. Vaikka perussuomalaiset onnistuikin näissä vaaleissa tekemään historiansa parhaan kuntavaalituloksen, useiden arvioiden mukaan kokonaiskannatusta ei silti täysin kyetty hyödyntämään.
Tekemisen meininki silti näkynyt kentällä
Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos on viime viikkoina kiertänyt paljon kenttää, ja tekemisen meininki on joka puolella näkynyt.
– Kiertäessä Suomea Oulusta Ruokolahdelle ja Joensuusta Turkuun, korostui paikkakunnalla kuin paikkakunnalla se yhteistyön henki, tekemisen meininki ja into, millä kenttäväki haluaa muuttaa Suomea parempaan suuntaan.
– Kentän aktiivisuudesta vaalien lopputulos ei siis ainakaan jäänyt kiinni, sillä nähtävissä on ollut käsinkosketeltava innostus vaaleja kohtaan, kiersipä sitten oikeastaan missäpäin Suomea vain. Erittäin paljon on tehty töitä sen eteen, että ihmiset saataisiin vaaliuurnille.
– Varmasti on silti syytä miettiä, miten jatkossa voidaan entistäkin enemmän innostaa ihmisiä äänestämään, jos tulossa on lisää tällaisia temppuja, eli että vaaleja siirretään epäotolliseen aikaan.
Äänestäjän pitää kokea, että äänestämällä vaikuttaa
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho uskoo, että parhaiten ihmisen voi innostaa äänestämään kasvattamalla äänestäjän kokemusta siitä, että hänen antamallaan äänellä on todellista merkitystä.
– Mielestäni perussuomalaiset ovat tältä osin kohentaneet tilannetta, sillä me tarjoamme monissa kysymyksissä selkeän vaihtoehdon perinteisille puolueille.
– Tärkein syy siihen, että ihmiset, etenkään nuoret, eivät äänestä on siinä, että tavalliset ihmiset eivät aina ymmärrä poliitikkojen puhetta eivätkä äänestäjät hahmota merkityksellisiä eroja puolueiden linjojen välillä. Perussuomalaisia on kiitelty erityisesti siitä, että me puhumme ymmärrettävällä tavalla ja ihmisille tärkeistä asioista.
Juhannuksen alla ei pitäisi järjestää vaaleja
Halla-aho kuitenkin myöntää, että vaalien siirtämisellä keväästä kesään on oma vaikutuksensa sille, että äänestysprosentti jäi alhaiseksi.
– Ei tarvitse edes katsoa ”perussuomalaisten silmälasien läpi” voidakseen todeta, että juhannuksen alla sunnuntaina ei taida olla optimaalisin ajankohta minkään vaalien järjestämiselle.
Seuraaviin eduskuntavaaleihin on alle kaksi vuotta aikaa. Jos hallitus saa läpi sote-uudistuksensa, ensi tammikuussa olisi maakuntavaalit, jonka vetovoimasta äänestäjien keskuudessa ei tiedetä mitään.
Halla-aho toteaakin, että Suomessa alkaa jo olla hieman liikaa vaaleja.
– Olisi perusteltua jo puhua joidenkin vaalien yhdistämisestä tai ainakin järjestämisestä samaan aikaan. Muuten ajaudutaan tilanteeseen, jossa demokraattista kontrollia toteuttaa enää 20-30 prosenttia suomalaisista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äänestysprosentti vaikuttaminen äänestäjät Maakuntavaalit Kuntavaalit perussuomalaiset Simo Grönroos Jussi Halla-aho eduskuntavaalit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisille iso vaalivoitto, Halla-aholta kiitokset kenttäväelle vaalityöstä: ”En ole koskaan kokenut tällaista yhteishenkeä ja yhteen hiileen puhaltamista”

1350 perussuomalaista valtuutettua – tässä he ovat

Perussuomalaisista kuntavaalien suurin voittaja: Valtuustopaikkojen määrä miltei kaksinkertaistui – Halla-aho: Kunnissa tapahtui massiivinen muutos

Kuntavaalien tuloksissa selkeä trendi: Keskusta, SDP ja vihreät vajoavat – perussuomalaiset kasvavat voimakkaasti

Puoluesihteeri Grönroos kiittää kaikkia perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaita: ”Jokainen mukaan lähtenyt ehdokas on näiden vaalien sankari”

Kolme sukupolvea perussuomalaisvaltuutettuja Kainuussa: Perussuomalaisuus periytyy isältä pojalle

Vihreiden varavaltuutettu vaalikelvoton Oulussa, äänet jäämässä puolueelle – Simula: ”Vastoin kansalaisten oikeustajua”
Viikon suosituimmat

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Päättyykö punavihreä tyrannia Euroopan parlamentissa? – Kansalliskonservatiivit tarjoavat vaihtoehdon taloutta rapauttaneelle vasemmistopolitiikalle
Euroopan parlamentin perinteisten ryhmien kabinettisopimus syrjiä kansalliskonservatiiviset mepit ulos päätöksenteosta saattaa päättyä. Keskustaoikeiston ryhmä EPP on saamassa tarpeekseen uppiniskaisesta punavihreästä blokista. Juopa muodostui kestävyysraportointivelvoitteiden helpottamiseksi tähtäävistä muokkausehdotuksista.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
















