Orpo: Ministerien määrää voisi korjata

07.03.2017 |18:25

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo sanoi eduskunnassa tiistaina, että ministerien määrää voisi olla hyvä lisätä. Hänen mukaansa ministereiden vähentäminen ei ilmeisesti ollutkaan hyvä ajatus.

– Lähtökohta oli, että ministerien määrää vähennetään. Sillä ei saavutettu sellaisia tuloksia kuin mitä haettiin. Olisi parempi, että olisi yksi vastuuministeri, Orpo mietti.

– Se, mitä vedetään, on hallituspuolueiden keskeisen neuvottelun paikka, Orpo jatkoi.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) ei ottanut asiaan tarkkaa kantaa, mutta sanoi, että ministerien määrästä on puhuttu jo kahdesti talven aikana: tammi- ja syyskuussa.

– Syynä oli ministerien työtaakka, Sipilä totesi.

Kysymys ministerien määrästä tuli ajankohtaiseksi, kun kävi ilmi, että perussuomalaisten puheenjohtaja vaihtuu ensi kesäkuussa.

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
7.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää