Osinkoveron kiristäminen ”lääkitsi” vasemmistoa

10.04.2013 |12:59

Yhteisöveron alentaminen kirveli, mutta osinkoverotuksen kiristäminen lääkitsi. Näin arvioi vasemmistoliiton varapuheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen kehysriihen tuloksia tiistaina eduskunnassa.

– Kehysriihessä tuli selväksi, että ilman vasemmistoliiton panosta leikkausten lista olisi ollut pidempi kuin nyt. Valtiontaloutta sopeutetaan nyt 600 miljoonaa euroa. Noin puolet tästä on menosäästöjä ja noin puolet leikkauksia, Pekonen laskeskeli.

Tätä voi täydentää huomautuksella, että budjetin menosäästö ja leikkaus ovat samoja asioita.

Hänen mukaansa puolue ei olisi halunnut alentaa yhteisöveroa noin paljon. Hän kehui kuitenkin, että viime torstaisen osinkoverosotkun jälkeen jokainen puolue halusi osansa osinkoverotuksen korjaamisesta.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
6.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
7.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07
8.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää