Osinkoveron kiristäminen ”lääkitsi” vasemmistoa

10.04.2013 |12:59

Yhteisöveron alentaminen kirveli, mutta osinkoverotuksen kiristäminen lääkitsi. Näin arvioi vasemmistoliiton varapuheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen kehysriihen tuloksia tiistaina eduskunnassa.

– Kehysriihessä tuli selväksi, että ilman vasemmistoliiton panosta leikkausten lista olisi ollut pidempi kuin nyt. Valtiontaloutta sopeutetaan nyt 600 miljoonaa euroa. Noin puolet tästä on menosäästöjä ja noin puolet leikkauksia, Pekonen laskeskeli.

Tätä voi täydentää huomautuksella, että budjetin menosäästö ja leikkaus ovat samoja asioita.

Hänen mukaansa puolue ei olisi halunnut alentaa yhteisöveroa noin paljon. Hän kehui kuitenkin, että viime torstaisen osinkoverosotkun jälkeen jokainen puolue halusi osansa osinkoverotuksen korjaamisesta.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”

13.05.2026 |12:29
2.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää