

Youtube
Panttivankeja ottaneen sheikin uskonnontulkinnat ”liian liberaaleja” iranilaiselle – tuli pakolaisena Australiaan
Australialaisessa kahvilassa tapahtunut panttivankidraama on tullut päätökseen. Paikalta kuultiin rajua laukaustenvaihtoa. Kolme ihmistä – kaappaaja heidän joukossaan – on kuollut ja ainakin kolme haavoittunut vakavasti. Poliisi aloitti rynnäkön kaappaajan avattua tulen.
Man Haron Monis -nimellä tunnettu mies otti maanantaina 9:45 paikallista aikaa panttivangikseen 30-40 ihmistä. Mies pyysi puheyhteyttä pääministeri Tony Abbottiin ja vaati kahvilaan ikkunaan Isis-terroristijärjestön lippua.
Monis tunnettiin kotimaassaan Iranissa nimellä Manteghi Bourjerdi. Hän toimi siellä uskonnollisena oppineena, ajatollahina. Tuona aikana Bourjerdi-nimeää käyttävä Monis ilmoitti ABC-uutiskanavan mukaan pakolaisuutensa syyksi sen, että hänen edustamansa islam oli sikäläisiin oloihin nähden liian liberaalia. Mies muutti nimensä Monisiksi Australiaan saapumisensa jälkeen vuonna 1997.
”Internet-ajatollah”
Monis tunnetaan Australiassa myös nimellä Sheikki Haron. Hän on ollut toistuvasti esillä sikäläisessä mediassa protestoimassa muun muassa Afganistanin operaatiota, jossa Australia on ollut osallisena. Hän on syyttänyt avoimesti Yhdysvaltoja ja Australiaa siviilien surmaamisesta.
Moniksen internet-näkyvyys on laajaa. Hän on valottanut ajatusmaailmaansa Twitterissä, Youtubessa sekä ylläpitämillään www.sheikhharon.com-verkkosivustoilla.
– Islam on rauhan uskonto, ja tämän vuoksi muslimit taistelevat Yhdysvaltojen, Britannian ja Australian harjoittamaa sortoa ja terrorismia vastaan. Yhteiskuntamme ei saa rauhaa ellemme taistele rikollisia vastaan. Mitä enemmän taistelemme, sitä paremmassa rauhassa saamme olla. Islam haluaa maailmaan rauhaa, ja tämän vuoksi Yhdysvallat ja sen liittolaiset on pysäytettävä, Monis totesi verkkosivuillaan.
Kuva: Nainen pakenee kaappauspaikalta.
Matias Turkkila
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-Nuoret: Vankeusrangaistuksiin tuomitut ulkomaalaiset karkotettava

Uskomaton twiittipari – makuuhuoneesta luotisateeseen

PS: Hallituksen tunnustettava jihadismin uhat
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














