

Frankfurter Allgemeine -lehti kirjoittaa Antifasta.
Parempaa väkivaltaa? – Saksassa kysytään, onko Antifa vallanpitäjien katutappeluosasto ja käsikassara
Saksassakin tilanne on se, että julkisuudessa keskustellaan vain äärioikeiston väkivallasta, vaikka äärivasemmiston väkivallasta on tullut koko ajan järjestäytyneempää ja pidäkkeettömämpää. Siitä huolimatta media tai edes viranomaiset eivät juurikaan tunnu kiinnittävän huomiota äärivasemmiston väkivaltaisiin tekoihin. Frankfurter Allgemeine -lehden toimittaja tekee poikkeuksen.
Onko syynä se, että äärivasemmiston väkivaltaa pidetään jostain syystä moraalisesti oikeutetumpana, kysyy Frankfurter Allgemeine -lehden politiikan toimittaja Reiner Burger.
Lehden mukaan äärivasemmistolainen väkivalta yhdistetään usein ”kaikkien hyvien asioiden puolustamiseen”, kuten vaikkapa ilmastonmuutoksen vastaiseen taisteluun.
”Antifa on vallanpitäjien katutappeluosasto”
Kirjailija Oliver Zimski menee vieläkin syvemmälle etsiessään syitä sille, miksi äärivasemmistolainen väkivalta on niin laajasti hyväksyttyä. Hän pitää Antifaa vallanpitäjien käsikassarana, jonka tehtävänä on väkivalloin nujertaa kaikki eliittiä kritisoivat. Zimskin kirjoitus Antifa-liikkeestä löytyy tunnetun juutalaisen toimittajan Henryk M. Broderin pyörittämältä Die Achse des Guten –blogisivustolta.
Oliver Zimskin mukaan väkivaltaisesta äärivasemmistolaisuudesta on tullut viime vuosina salonkikelpoista. Antifasta on kehittynyt verovaroilla rahoitettu vallanpitäjien väkivaltaryhmä, joka ilmestyy pitämään äänekkäitä ja väkivaltaisia protesteja kaikkialle, missä toisinajattelijat yrittävät saada äänensä kuuluville. Antifa esiintyy ikään kuin ”kansan oikeutetun vihan edustajana” väärinajattelijoita vastaan.
Merkel teki salonkikelpoiseksi
Zimskin mielestä Antifan salonkikelpoisuudesta saadaan kiittää ennen kaikkea liittokansleri Angela Merkeliä, joka omaksui vuonna 2015 vasemmistoradikaalien ”Ei rajoja, ei kansakuntia” -ideologian. Merkel ryhtyi ikään kuin kaikkien maailman pakolaisten hyväsydämiseksi äidiksi.
Kirjoittajan mielestä Antifaa ohjataan hyvin korkealta tasolta. Tavoitteena on Saksan yhteiskunnan rakenteiden järjestelmällinen horjuttaminen. Käytännössä Antifan toiminta suuntautuu kaikkia Merkelin maahanmuuttopolitiikan kriitikkoja vastaan.
Zimski muistuttaa, että Antifan tavoitteena on aina ollut yhteiskunnan rakenteiden horjuttaminen. Siksi se hyökkää nytkin poliisin, armeijan, valtionrautateiden, porvarillisen keskiluokan ja muiden vastaavien ”yhteiskunnan tukipylväiden” kimppuun. Natsijahti on vain tekosyy tälle kaikelle.
Kaikuja 20-luvun Saksasta
Alunperin Antifa perustettiin Saksan kommunistisen puolueen toimesta vuonna 1923. Sillä oli kaksi päätehtävää: aseellisen vallankumouksen käynnistäminen ja poliittisten vastustajien ahdisteleminen. Sillä oli siis sama tarkoitus kuin natsien SA-joukoilla, Zimski muistuttaa. Molemmat olivat katutappelijoita.
Zimski löytää myös vertailukohtia Antifan ja islamin välillä. Antifa katsoo olevansa kaiken hyvän puolella kaikkea pahaa vastaan. Islam puolestaan on julistanut itsensä ”rauhan uskonnoksi”. Zimskin mukaan tämä saattaa osaltaan selittää Antifan sympatiat islamisteja kohtaan.
Kaikesta tästä huolimatta valtamedia toistelee Antifan retoriikkaa kritiikittömästi, Oliver Zimski toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äärivasemmistolaiset iskivät junaliikenteeseen – Berliinin punavihreä senaatti ei tuomitse iskuja

Antifa kiitti somessa saksalaispoliitikon pahoinpitelijöitä – Facebookin mielestä tämä ei loukannut yhteisönormeja

Leipzig tarjoaa 100 000 euron palkkion äärivasemmistolaisista – naisen pahoinpitely oli liikaa

Zyskowiczin pahoinpitelijä paljastui äärivasemmistolaiseksi – median huoli poliittisesta väkivallasta hälveni välittömästi
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

Itsekritiikki ei riitä, kun kyse on uutismedian luotettavuudesta – totuus taipuu yhä liian usein asenteen edessä
Maailma on murroksessa ja media siinä sivussa. Vanha valtamedia pyrkii uutisoinnillaan edelleen neuvomaan ja ohjaamaan seuraajiaan, vaikka julkisivu rapistuu kiihtyvää vauhtia. Totuutta on ehkä jo liian myöhäistä etsiä mutta pyrkimys ennakkoluulottomaan ja kunnianhimoiseen uutisointiin olisi edelleen ansainnan arvoista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












