

Frankfurter Allgemeine -lehti kirjoittaa Antifasta.
Parempaa väkivaltaa? – Saksassa kysytään, onko Antifa vallanpitäjien katutappeluosasto ja käsikassara
Saksassakin tilanne on se, että julkisuudessa keskustellaan vain äärioikeiston väkivallasta, vaikka äärivasemmiston väkivallasta on tullut koko ajan järjestäytyneempää ja pidäkkeettömämpää. Siitä huolimatta media tai edes viranomaiset eivät juurikaan tunnu kiinnittävän huomiota äärivasemmiston väkivaltaisiin tekoihin. Frankfurter Allgemeine -lehden toimittaja tekee poikkeuksen.
Onko syynä se, että äärivasemmiston väkivaltaa pidetään jostain syystä moraalisesti oikeutetumpana, kysyy Frankfurter Allgemeine -lehden politiikan toimittaja Reiner Burger.
Lehden mukaan äärivasemmistolainen väkivalta yhdistetään usein ”kaikkien hyvien asioiden puolustamiseen”, kuten vaikkapa ilmastonmuutoksen vastaiseen taisteluun.
”Antifa on vallanpitäjien katutappeluosasto”
Kirjailija Oliver Zimski menee vieläkin syvemmälle etsiessään syitä sille, miksi äärivasemmistolainen väkivalta on niin laajasti hyväksyttyä. Hän pitää Antifaa vallanpitäjien käsikassarana, jonka tehtävänä on väkivalloin nujertaa kaikki eliittiä kritisoivat. Zimskin kirjoitus Antifa-liikkeestä löytyy tunnetun juutalaisen toimittajan Henryk M. Broderin pyörittämältä Die Achse des Guten –blogisivustolta.
Oliver Zimskin mukaan väkivaltaisesta äärivasemmistolaisuudesta on tullut viime vuosina salonkikelpoista. Antifasta on kehittynyt verovaroilla rahoitettu vallanpitäjien väkivaltaryhmä, joka ilmestyy pitämään äänekkäitä ja väkivaltaisia protesteja kaikkialle, missä toisinajattelijat yrittävät saada äänensä kuuluville. Antifa esiintyy ikään kuin ”kansan oikeutetun vihan edustajana” väärinajattelijoita vastaan.
Merkel teki salonkikelpoiseksi
Zimskin mielestä Antifan salonkikelpoisuudesta saadaan kiittää ennen kaikkea liittokansleri Angela Merkeliä, joka omaksui vuonna 2015 vasemmistoradikaalien ”Ei rajoja, ei kansakuntia” -ideologian. Merkel ryhtyi ikään kuin kaikkien maailman pakolaisten hyväsydämiseksi äidiksi.
Kirjoittajan mielestä Antifaa ohjataan hyvin korkealta tasolta. Tavoitteena on Saksan yhteiskunnan rakenteiden järjestelmällinen horjuttaminen. Käytännössä Antifan toiminta suuntautuu kaikkia Merkelin maahanmuuttopolitiikan kriitikkoja vastaan.
Zimski muistuttaa, että Antifan tavoitteena on aina ollut yhteiskunnan rakenteiden horjuttaminen. Siksi se hyökkää nytkin poliisin, armeijan, valtionrautateiden, porvarillisen keskiluokan ja muiden vastaavien ”yhteiskunnan tukipylväiden” kimppuun. Natsijahti on vain tekosyy tälle kaikelle.
Kaikuja 20-luvun Saksasta
Alunperin Antifa perustettiin Saksan kommunistisen puolueen toimesta vuonna 1923. Sillä oli kaksi päätehtävää: aseellisen vallankumouksen käynnistäminen ja poliittisten vastustajien ahdisteleminen. Sillä oli siis sama tarkoitus kuin natsien SA-joukoilla, Zimski muistuttaa. Molemmat olivat katutappelijoita.
Zimski löytää myös vertailukohtia Antifan ja islamin välillä. Antifa katsoo olevansa kaiken hyvän puolella kaikkea pahaa vastaan. Islam puolestaan on julistanut itsensä ”rauhan uskonnoksi”. Zimskin mukaan tämä saattaa osaltaan selittää Antifan sympatiat islamisteja kohtaan.
Kaikesta tästä huolimatta valtamedia toistelee Antifan retoriikkaa kritiikittömästi, Oliver Zimski toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äärivasemmistolaiset iskivät junaliikenteeseen – Berliinin punavihreä senaatti ei tuomitse iskuja

Antifa kiitti somessa saksalaispoliitikon pahoinpitelijöitä – Facebookin mielestä tämä ei loukannut yhteisönormeja

Leipzig tarjoaa 100 000 euron palkkion äärivasemmistolaisista – naisen pahoinpitely oli liikaa

Zyskowiczin pahoinpitelijä paljastui äärivasemmistolaiseksi – median huoli poliittisesta väkivallasta hälveni välittömästi
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.
Uusimmat

Garedew tyrmää Diakin raportin: Propagandaa tutkimuksen kaavussa

Onni Rostilan kolumni: Feministi toivotti miestenpäivää
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












