Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Pariisi tulessa jalkapallovoiton jälkeen – mellakoitsijoista monet ovat maahanmuuttajataustaisia

02.06.2025 |09:14

Jalkapallo-ottelun voitonjuhlat Pariisissa muuttuivat väkivaltaiseksi mellakaksi, jossa poltettiin autoja ja ryöstettiin kauppoja. Kaksi ihmistä on kuollut ja loukkaantuneita on yli 200. Väkivaltaisten mellakoitsijoiden joukossa oli paljon maahanmuuttajataustaisia nuoria miehiä.

Pariisissa juhlittiin lauantai-iltana jalkapallon Mestarien liigan loppuottelua, jossa Paris Saint-Germain voitti italialaisen Interin maalein 5–0. Fanit juhlivat suosikkijoukkueensa voittoa myöhään yöhön, mutta jossain vaiheessa iloinen juhla muuttui väkivaltaiseksi mellakaksi, jossa poltettiin autoja ja ryöstettiin kauppoja.

Le Monde -lehden mukaan poliisi on ottanut kiinni viitisensataa mellakoitsijaa Pariisissa. Levottomuuksia on ollut muuallakin maassa. Mellakoitsijoita vastaan on jouduttu käyttämään kyynelkaasua ja vesitykkejä.

Kaksi kuollutta ja parisataa loukkaantunutta

Väkivaltaisuuksissa loukkaantuneita on yli 200, joista parikymmentä on poliiseja. Mellakoitsijat ovat polttaneet 264 autoa ja sytyttäneet satoja muita tulipaloja.

Kaksi ihmistä on kuollut jalkapallovoiton juhlinnassa: toinen skootterionnettomuudessa Pariisissa ja toinen puukotuksen uhrina lounaisranskalaisessa pikkukaupungissa.

Antaako media oikean kuvan mellakoista?

Mellakoista on julkaistu paljon videoita sosiaalisessa mediassa. Niitä katsellessa huomio kiinnittyy väkisinkin maahanmuuttajataustaisilta näyttävien henkilöiden suureen osuuteen mellakoitsijoiden joukossa. Tämä ei sinänsä ole ihmeellistä, sillä onhan Pariisi yksi Euroopan monikulttuurisimmista pääkaupungeista.

Herää kuitenkin kysymys, onko näissä mellakoissa kyse jalkapallofanien mestaruusjuhlista, jotka ”lähtivät pahasti käsistä”, kuten Helsingin Sanomat kuvailee, vai siitä, että maahanmuuttajataustaiset nuoret käyttivät tilaisuuden hyväkseen aloittaakseen väkivaltaisen mellakoinnin ja kauppojen ryöstelyn. Helsingin Sanomien kuvissa näkyvimmät hahmot ovat valkoisia.

Yle kirjoittaa ”upeasta tunnelmasta ja iloisista juhlista”. Väkivaltaisista mellakoista kerrotaan jutun lopussa vain parilla lauseella. Antavatko nämä Suomen valtamedian jutut oikean käsityksen siitä, mitä Pariisissa todella tapahtui?

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Ampumiset ja väkivalta ovat Ruotsissa jo rakenteellinen ongelma – Hallituksen ja poliisin toimet eivät näytä lopettavan käyttäytymiskoodiksi muodostunutta tappamista

22.04.2025 |09:19
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
Suomen uutiset logo

Säpon vuosikatsaus varoittaa vakavan turvallisuustilanteen yhä heikentyvän – väkivaltaiset ääriryhmät ja arabimediat levittävät salaliittoteorioita ja disinformaatiota Ruotsin rappeutumisesta

18.03.2025 |08:23

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sibeliuksen Finlandiaa hoilattiin Palestiina-sanoilla mielenosoituksessa, vaikka kappaleen käytölle ei ollut lupaa – mukana vihreä poliitikko, joka saa palkkaa musiikin edunvalvonnasta

28.05.2025 |17:05
9.
Suomen uutiset logo

Suomen tuella toimivat palestiinalaisjärjestöt selittivät Hamasin terrori-iskua vastarinnaksi – toimiiko hyväntekeväisyysjärjestöjen omavalvonta?

30.05.2025 |16:16

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää