

PS ARKISTO
Mäenpää huolestui Tukesin hidastelusta hukkakaura-asiassa: ”Jopa kansanedustajalta pyydetään asiassa apua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) päätöksenteosta hukkakauran torjuntaa koskien jo toisen kerran tällä kaudella. Hukkakaura (Avena fatua) on erittäin vaikeasti torjuttava vieraslaji ja nopeasti lisääntyvä yksivuotinen heinämäinen rikkakasvi. Sen torjunta vaatii pitkää ja suunnitelmallista työtä.
Hukkakaura aiheuttaa jopa miljoonien eurojen tappiot vuosittain muun muassa torjunnan kustannuksina ja sadon heikentyneenä laatuna. Yksi hukkakaurayksilö pystyy saastuttamaan nopeasti kokonaisen peltolohkon, sillä se voi tuottaa satoja siemeniä, jotka säilyvät maassa itämiskykyisinä vuosia. Sitä pidetään niin haitallisena, että sen torjunnasta on useissa maissa säädetty erityinen laki.
Kasvinsuojeluaineen hätäluvan saamisessa kesti pitkään
Hukkakauraa torjutaan muun muassa kemiallisesti. Maatalouden parissa työskentelevien kansalaisten suunnalta on tullut aiheeseen liittyen huolestuttavaa viestiä. Viranomaisilta meni hukkakauran torjuntaan tarkoitetun kasvinsuojeluaine Axialin myymisen hätäluvan myöntämisessä kohtuuttoman pitkä aika. Vuonna 2026 lupa myönnettiin 5.3.2026. Vuonna 2025 lupa irtosi työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonalalla toimivalta Turvallisuus- ja kemikaalivirastolta (Tukes) jo tammikuun puolivälissä.
– Sain vielä hetki ennen luvan myöntämistä kansalaispalautteen, jonka mukaan asialla olisi kiire, jotta aineita saadaan Suomeen vielä kevään aikana. Seurauksien hukkakauran ja muiden vieraslajien torjunnassa arvioitiin olevan suorastaan turmiollisia, jos lupaa ei olisi tullut pian, Juha Mäenpää avaa.
– Olin jo jättämässä kirjallista kysymystä asiasta, kun sain tietooni, että lupa on juuri myönnetty. Alalla työskentelevien huolesta kertoo karua kieltä se, että jopa kansanedustajalta pyydetään asiassa apua. Tämän vuoksi koen, että kysymykseni, hieman uudelleen muotoiltuna, on edelleen ajankohtainen.
Naapurimaissa asiat ovat paremmin
Mäenpään mukaan toinen maatalouden parissa työskentelevien viesti on ollut se, että lupapolitiikan pitäisi olla pitkäjänteisempää. Palautteen perusteella monissa maissa, esimerkiksi Ruotsissa, Norjassa ja Baltian maissa, lupa on jatkuva eikä vuosittain päätettävä hätälupa, kuten Suomessa.
– Hätälupajärjestely aiheuttaa ongelmia muun muassa maahantuonnin ja varastoinnin osalta, sillä maahantuojien ei kannata jättää tuotteita yhtään varastoon hätäluvan keston ulkopuoliselle ajalle, ja tämä välillisesti nostanee myös Axialin hintaa.
Perussuomalaisten kansanedustaja esittää asiasta vastaavalle ministerille liudan kysymyksiä:
– Miksi Turvallisuus- ja kemikaalivirastolla (Tukes) kesti tänä vuonna tarpeettoman kauan Axialin myymisen hätälupa-asian ratkaisemisessa? Nähdäänkö ministeriössä ongelmallisena sitä, että valtakunnallisen viraston toiminnan hitauden pelättiin aiheuttavan maataloudelle vakavia seurauksia? Miksi Axialin kohdalla Suomessa sovelletaan vuosittain hätälupajärjestelyä, jos muissa maissa luvat ovat pitkäjänteisempiä?
Mäenpää on nostanut hukkakauran torjunnan keskusteluun viimeksi syyskuussa 2023 kirjallisella kysymyksellä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Axial kasvinsuojeluaineet hätäluvat Tukes hukkakaura kansalaispalaute työ- ja elinkeinoministeriö päätöksenteko kirjallinen kysymys Juha Mäenpää Vieraslajit Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkynen: Jos joku vielä ihmettelee, miksi EU:n maatalouspolitiikka on niin kallista, sekavaa ja todellisuudesta irtaantunutta – tässä on yksi oppikirjaesimerkki
EU säätää kiellon, jota suurin osa ei kuitenkaan noudata ja ratkaisuksi rakennetaan tukijärjestelmä, joka maksaa siitä, että joku tekee sen minkä laki jo velvoittaa, europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen manaa EU:n sääntelypolitiikkaa.

Finnveran uusi rahoituslinja vauhdittaa maatalouden kasvua – ministeri Puisto: Iso askel kotimaisen ruokahuollon vahvistamiseksi
Finnvera alkaa toukokuusta 2026 alkaen rahoittaa suuria maatalousinvestointeja ja omistajanvaihdoksia, kun osakeyhtiömuotoinen maatalousyrittäminen tulee yhtiön rahoituksen piiriin. Muutos avaa maatalousyrityksille uuden rahoituskanavan, jota ei aiemmin ole voitu hyödyntää toimialarajausten vuoksi.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.

Aittakumpu vaatii ripeitä toimia kotimaisen maatalouden pelastamiseksi: ”Syyllistämisen pitää loppua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu varoittaa Facebook-päivityksessään suomalaisen maatalouden kriisiytyvän, kun maatiloja lopettaa ja naudanlihasta uhkaa tulla pulaa ensi vuonna. Hän korostaa maanviljelijöiden arvostusta, vaatii syyllistämisen lopettamista ja painottaa, että kuntien sekä julkishallinnon tulisi lisätä kotimaisen ruoan käyttöä ruokailuissa.
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.















