
Perhesuunnittelu herättää ristiriitaisia tunteita ongelmalähiöissä: ”On naisen oma asia päättää kuinka monta lasta haluaa”
Ulkomailla syntyneet äidit synnyttävät enemmän lapsia kuin Ruotsissa syntyneet ja jäävät helposti yhteiskunnan ulkopuolelle, kirjoittaa Göteborgs Posten. Poliitikot ovat periaatteessa yhtä mieltä siitä, että perhesuunnittelua pitää lisätä ja tukipolitiikkaa reivata. Itseoppineet paikalliset ”kätilöt” ovat eri mieltä.
”Doula” on itseoppinut ”kätilö” tai synnyttäjän tukihenkilö. Hänellä on kokemusta synnytyksistä ja hän tukee äitiä myös ennen ja jälkeen synnytyksen. Doula saa rahallista korvausta, joka tulee useimmiten äidiltä ja tämän läheisiltä tai joskus myös suoraan yhteiskunnalta.
– Tapaamme usein perheitä, joilla on paljon lapsia ja jotka kertovat, että ihmiset kyselevät heiltä, ”miksi sinulla on noin monta lasta”, kertoo doula ja kulttuuritulkki Saido Mohamed. Hän on monen kollegansa tavoin suivaantunut poliitikkojen halusta puuttua lapsilukuun.
– Mielestäni se on väärin. Kenelläkään ei ole oikeutta puuttua toisten lapsimäärään.
– Paremminkin naiset haluavat enemmän lapsia, eivät miehet, säestää Ubah Abdisamad.
– Asia on siis päinvastoin kuin luullaan.
”Suuresta lapsimäärästä tulee helposti kannustin”
Perhesuunnittelu on ongelmalähiöissä vaikea asia ja siitä puhuvat on aiemmin leimattu helposti rasisteiksi. Vaikka kyseessä on naisten perusoikeus päättää itse omasta elämästään, eikä tehdä valintojaan mahdollisen painostuksen alla ja ajautua tukiriippuvuuteen.
– Lapsimäärästä tulee helposti kannustin, sillä suuri lapsimäärä kasvattaa tukia, perustelee kansanedustaja Gulan Avci, joka on lapsuudessaan itse kokenut kyseisen tematiikan.
– Kun nyt 30 vuotta myöhemmin keskustelen äitini ystävättärien kanssa, niin he tekisivät toisen valinnan kuin aikanaan ja opiskelisivat kieltä kuten miehensä, saisivat töitä ja pystyisivät huolehtimaan itsestään.´
Yhteiskunnan tukipolitiikka kaipaa reivaamista
Tunnettu blogisti Pettersson käsittelee Göteborgs Postenin esiin nostamaa aihetta ja toteaa:
Klaanit, kunniakäsite ja tukijärjestelmä ovat johtaneet siihen, että ulkomailla syntyneet naiset synnyttävät monta lasta – ja jäävät yhteiskunnan ulkopuolelle…”
”Doulat haluavat naisten synnyttävän monta lasta. Kyseessä on heidän toimeentulonsa, joten poliitikkojen pitäisi ehkä miettiä tukipolitiikka uusiksi. On asiatonta, että vihattu valkoinen mies joutuu huolehtimaan muslimien lapsista, vaikka nämä luulisivat, että rahat tulevat profeetalta…”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pettersons Blogg Gulan Avci Ubah Abdisamad kulttuuritulkki lapsenpäästäjä lasten lukumäärä tukiriippuvuus doula kunniakäsite Ruotsissa syntyneet ulkomailla syntyneet valtiopäivävaalit 2022 tukijärjestelmä ongelmalähiö perhesuunnittelu kätilö Klaanit Saido Mohamed Göteborg Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomessa havaittu ylikuolleisuus selvitettävä perusteellisesti – Immonen: ”Alhainen syntyvyys ja ylisuuri kuolleisuus ovat kansakunnan väestönkehityksen kannalta erittäin huolestuttavia ilmiöitä”

Koponen: Lapsilisän korottaminen voisi toimia taloudellisena kannustimena suomalaisten syntyvyysasteen nostamiseksi

Kuinka Unkari on saanut nostettua maan syntyvyyden määrätietoisella perhepolitiikalla – ja mitä Suomi voisi tästä oppia?

Riikka Purra: Tutkimus- ja tilastotieto tukee väitettä väestönvaihdoksesta
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












