Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Perussuomalainen Nuoriso: Sote-palvelut kuuluvat suomalaisille

25.11.2025 |11:02

Perussuomalainen Nuoriso uudisti Kajaanin syyskokouksessaan sosiaali- ja terveyspoliittista linjaansa. Puheenjohtaja Lauri Laitinen korostaa, että veronmaksajien kustantamat sote-palvelut kuuluvat suomalaisille ja että hyvinvointialueiden rahoitus on ohjattava varsinaisiin palveluihin.

Perussuomalainen Nuoriso on päivittänyt sosiaali- ja terveyspoliittista linjaansa.

– Keskeisimpänä asiana oli vastata siihen kysymykseen, keille suomalaisten veronmaksajien kustantamat sote-palvelut kuuluvat. Tietenkin suomalaisille itselleen, mutta tämä ei ole kaikille puolueille selvää. Vaadimme toimenpiteitä, joilla hyvinvointialueille annettu rahoitus kohdentuu oikeasti varsinaisiin palveluihin ja että niiden itsehallintoa vahvistettaisiin nykyisestä.

– Emme myöskään voi hyväksyä halpatyövoiman rekrytointia sote-alalle tilanteessa, jossa avoimet työpaikat ovat entistä rajallisempia, kiteyttää Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset turvaavat peruspalvelut Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen asukkaille: Alueen asukkaiden palvelut ovat tärkeämpiä kuin laittomasti maassa olevien palvelut

10.02.2025 |12:27

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
4.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07
7.
Suomen uutiset logo

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”

08.01.2026 |19:10

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää