Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalainen Nuoriso: HX-hanke vietävä maaliin saakka

03.12.2020 |11:04

Perussuomalainen Nuoriso on seurannut huolestuneena viimeaikaista keskustelua Suomen hävittäjähankintojen keskeyttämisestä. Nuorisoseuran mielestä Suomen puolustusvoimien uskottavuus tulee säilyttää saattamalla HX-hanke koronasta huolimatta loppuun saakka.

1.12.2020 Yle uutisoi vetoomuksesta, jonka on allekirjoittanut 200 tieteen, taiteen ja muun alan asiantuntijaa. Perussuomalaisen Nuorison mielestä vetoomus on lähtökohdiltaan vääristynyt ja pyrkii maalailemaan hankkeesta kuvaa Suomen kannalta negatiivisena.

– Oleellista hävittäjähankinnassa on säilyttää Puolustusvoimien uskottavuus tehokkaana yksikkönä, joka kykenee puolustamaan Suomea jokaisessa tilanteessa. Jo itsessään tämä ennaltaehkäisee kriisien syntyä, kun mahdollinen hyökkäys Suomeen tehdään vastustajalle liian kalliiksi, jyrähtää järjestön pääsihteeri Santeri Eskola.

Turvallisuuspolitiikan kannalta äärimmäisen tärkeä hanke

Perussuomalaisen Nuorison mielestä HX-hanke tulee koronasta riippumatta saattaa maaliin. Hävittäjiä ei ole tarkoitettu pelkästään ilmatorjuntatehtäviin, vaan niillä voidaan suorittaa useita eri tehtäviä, josta syystä ne ovat tärkeitä hankintoja. Hanketta voidaan pitää myös turvallisuuspolitiikan kannalta äärimmäisen tärkeänä, sillä uudet hävittäjät turvaavat Suomen koskemattomuutta luomalla riittävän vahva ennakkopelote potentiaaliselle vastustajalle.

– En ole yllättynyt, että maan vasemmalle kallellaan oleva ja Venäjälle kumarteleva eliitti on taas kerran riemuissaan hankkeen kaatamisesta. Hävittäjät ovat Suomen puolustuksen yksi merkittävimmistä tekijöistä. Niillä ei pelkästään torjuta ilmauhkia, vaan suoritetaan mm. tunnistustehtäviä, ilmapuolustusta ja tuetaan maa- ja merivoimien operaatioita.

– Vasemmistonuorten puheenjohtajan mielestä kyseessä on hyökkäysase, mutta tämä argumentti on yksinkertaisesti väärä. Jos vasemmistonuoret olisivat perehtyneet maanpuolustukseen edes perusteiden tasolla, niin he ymmärtäisivät, että puolustautuessa täytyy kyetä tekemään myös vastaiskuja vihollisen linjoihin, toteaa järjestön puheenjohtaja Miko Bergbom.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat

06.06.2025 |09:55
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”

06.06.2025 |11:28

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää