

LEHTIKUVA
Perussuomalainen Nuoriso: HX-hanke vietävä maaliin saakka
Perussuomalainen Nuoriso on seurannut huolestuneena viimeaikaista keskustelua Suomen hävittäjähankintojen keskeyttämisestä. Nuorisoseuran mielestä Suomen puolustusvoimien uskottavuus tulee säilyttää saattamalla HX-hanke koronasta huolimatta loppuun saakka.
1.12.2020 Yle uutisoi vetoomuksesta, jonka on allekirjoittanut 200 tieteen, taiteen ja muun alan asiantuntijaa. Perussuomalaisen Nuorison mielestä vetoomus on lähtökohdiltaan vääristynyt ja pyrkii maalailemaan hankkeesta kuvaa Suomen kannalta negatiivisena.
– Oleellista hävittäjähankinnassa on säilyttää Puolustusvoimien uskottavuus tehokkaana yksikkönä, joka kykenee puolustamaan Suomea jokaisessa tilanteessa. Jo itsessään tämä ennaltaehkäisee kriisien syntyä, kun mahdollinen hyökkäys Suomeen tehdään vastustajalle liian kalliiksi, jyrähtää järjestön pääsihteeri Santeri Eskola.
Turvallisuuspolitiikan kannalta äärimmäisen tärkeä hanke
Perussuomalaisen Nuorison mielestä HX-hanke tulee koronasta riippumatta saattaa maaliin. Hävittäjiä ei ole tarkoitettu pelkästään ilmatorjuntatehtäviin, vaan niillä voidaan suorittaa useita eri tehtäviä, josta syystä ne ovat tärkeitä hankintoja. Hanketta voidaan pitää myös turvallisuuspolitiikan kannalta äärimmäisen tärkeänä, sillä uudet hävittäjät turvaavat Suomen koskemattomuutta luomalla riittävän vahva ennakkopelote potentiaaliselle vastustajalle.
– En ole yllättynyt, että maan vasemmalle kallellaan oleva ja Venäjälle kumarteleva eliitti on taas kerran riemuissaan hankkeen kaatamisesta. Hävittäjät ovat Suomen puolustuksen yksi merkittävimmistä tekijöistä. Niillä ei pelkästään torjuta ilmauhkia, vaan suoritetaan mm. tunnistustehtäviä, ilmapuolustusta ja tuetaan maa- ja merivoimien operaatioita.
– Vasemmistonuorten puheenjohtajan mielestä kyseessä on hyökkäysase, mutta tämä argumentti on yksinkertaisesti väärä. Jos vasemmistonuoret olisivat perehtyneet maanpuolustukseen edes perusteiden tasolla, niin he ymmärtäisivät, että puolustautuessa täytyy kyetä tekemään myös vastaiskuja vihollisen linjoihin, toteaa järjestön puheenjohtaja Miko Bergbom.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen Leijona Cateringin ilmastohyvittelystä: ”Oiva esimerkki Suomea vaivaavasta ilmastohulluudesta”

Puolustuspolitiikka perustuu jatkossakin yleiseen asevelvollisuuteen ja laajaan osaavaan reserviin – ”Onneksi vihervasemmisto ei ole onnistunut politisoimaan puolustuskyvyn ylläpitoa”

F-35 on Suomen valinta – ”Sotilaallinen suorituskyky paranee”
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.
















