

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset ay-aktiivit vaativat ammattiliittoja palaamaan juurilleen
Ay-liikkeen on otettava tärkeimmäksi tehtäväkseen taistelu suomalaisten työntekijöiden ja työpaikkojen puolesta erilaisen viherlobbaamisen ja ideologisille paraateille osallistumisen sijaan, sanovat perussuomalaisten ammattiyhdistysaktiivit.
Työntekijöiden näkökulmasta on tärkeintä, että palkalla tulee toimeen sekä työntekijä, että hänen perheensä.
– Hallituksen työntekijöitä rankaiseva ilmastopolitiikka on myrkkyä varsinkin lapsiperheille. Vaatimukset siirtyä oman auton käytöstä julkisiin tai polkupyörään todistavat, että ministeritkin elävät ihan jossain muussa maailmassa kuin minkä työntekijät kohtaavat jokapäiväisessä arjessaan, sanovat Peruspuurtajien Ari Perämaa, Sami Kymäläinen ja Kirsi-Maarit Asplund.
Ilmastoverot ajavat perheitä ahdinkoon
Kolmikon mukaan useissa perheissä oman auton vaihtaminen julkiseen liikenteeseen johtaisi mahdottomiin tilanteisiin esimerkiksi lastenhoidon näkökulmasta.
– Lapsiperheiden äitien työpäivät ja lasten hoidossa oloaika pitenisivät pahimmillaan tuntikausia kaupungeissakin, puhumattakaan haja-asutusalueista.
– Ilmastopoliittiset polttoaineiden ja energian hinnankorotukset johtavat lapsiperheet taloudelliseen ahdinkoon ja estävät aivan liian usein täysipainoisen perhe-elämän viettämisen.
Perussuomalaisten ay-aktiivit vaativatkin ammattiliittojen viherhaaveilun lopettamista ja työntekijöiden todellisen ahdingon tiedostamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sami Kymäläinen Ari Perämaa Peruspuurtajat ay-liikkeet veronkorotukset työpaikat työntekijät Kirsi-Maarit Asplund ilmastopolitiikka perussuomalaiset hallitus lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Putkonen: Suomen Yrittäjien Pentikäinen pestautui hallituksen palkkasoturiksi – romuttaa ammattiyhdistysten jäsenmääriä rahan voimalla

Kankaanniemi vaatii ay-liikkeen verovapaiden vuokratulojen suitsimista: Ay-pomot kasvattavat tulojaan ja vuokralainen maksaa

Rantanen: Hallitus hamuaa Suomeen lisää ulkomaalaisia sosiaaliturvajärjestelmän kustannuksella – ”Töitä tehdään kohta vaikka kahden euron tuntipalkalla”

Suomessa on valtava määrä pieniä yrityksiä, mutta ne eivät kasva suuriksi – mikä mättää? Heikki Koskenkylä analysoi kasvun esteitä

Irtisanomislakia vastaan lakkoilevan JHL:n pääluottamusmiehet: ”Hallitus on heittänyt pommin kentälle ja aiheuttanut sekasortoa”

Eerola: Ay-liike ja työnantaja jakamaan sairaslomien kustannukset

Peruspuurtajat: Ay-liikkeen on noustava taistelemaan työehtosopimusten puolesta
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











