

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset kansanedustajat: Liikkumattomuus on yhteinen ongelma
Suomalainen yhteiskunta on ajautunut huolestuttavaan tilanteeseen, jossa liikkumattomuus uhkaa kansanterveyttä ja hyvinvointiamme, varoittavat sivistysvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat.
Vaikka urheiluseuroissa käyminen ja tavoitteellinen harrastaminen ovat hienoja asioita, liikunnan ilo ei saisi rajoittua pelkkään vapaa-ajan harrastamiseen. Tarvitsemme kulttuurimuutoksen, jossa liikunnallisuus sulautuu osaksi tavallista arkea. Liikunnallisuus tulisi olla luontevana ja nautittavana osa elämää, sanovat sivistysvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Laura Huhtasaari, Sara Seppänen, Jaana Strandman ja Ari Koponen.
– Liikunnallinen elämäntapa ei tarkoita, että jokaisen tulisi ryhtyä maratoonareiksi tai treenata salilla viidesti viikossa. Kyse on pienistä asioista, kävelystä kauppaan, portaiden valitsemisesta hissin sijaan tai ulkoleikeistä lasten kanssa. Näiden yksinkertaisten tekojen yhteisvaikutus on valtava niin fyysisen kunnon kuin myös henkisen hyvinvoinnin näkökulmasta. Liikkumattomuuden ja paikallaanolon kustannukset ovat Suomelle vuosittain vajaa viisi miljardia euroa. Tämän viimeistään tulisi herättää siihen, kuinka iso ongelma on kyseessä.
Arki rakennettu liikaa paikallaanolon varaan
Kansanedustajat painottavat, että erityisesti lapsuudessa opitut liikkumisen mallit kantavat pitkälle.
– Puistossa leikkiessä lapsi energian kuluttamisen lisäksi oppii hahmottamaan omaa kehoaan, sen rajoja ja mahdollisuuksia. Leikkiessä ja pelatessa syntyy kehotietoisuus, motoriset taidot kehittyvät ja itseluottamus kasvaa. Nämä taidot ja kokemukset luovat perustan, jolle liikunnallinen elämä myöhemmin rakentuu. Tässä on vanhemmilla suuri rooli.
– Nykyisin arki on rakennettu liiaksi paikallaanolon varaan. Päivämme kuluvat näyttöjen äärellä koulussa, töissä ja vapaa-ajalla. Koulupäivistä puuttuu liikkumisen ilo, ja aikuiset ovat usein itsekin laiskistuneet. Jos haluamme aidosti muutosta, tarvitsemme kulttuurista ilmapiiriä, jossa luonnollinen osa hyvää elämää.
Liikunta ehkäisee vakavia sairauksia
Perusopetuslakiin on nyt kirjattu tämän hallituksen toimesta liikunnallisen elämäntavan edistäminen, mikä näkyy koulujen arjessa toiminnallisina oppitunteina ja liikunnallisina välitunteina, erityisesti kun kännykät on poistettu käytöstä. Opetushenkilöstöltä tulee edellyttää myönteistä asennetta ja kannustavaa esimerkkiä liikkumiseen. Lisäksi koulumatkojen merkitystä osana arjen liikuntaa ei voi ylikorostaa.
– Liikunta on keino ehkäistä vakavia sairauksia ja avain tasapainoiseen, onnellisempaan elämään. Liikkuminen vapauttaa stressiä, parantaa mielialaa. Liikunta myös kasvattaa kykyä selviytyä ja palautua vastoinkäymisistä ja kuormittavista tilanteista. Mielenterveyden kannalta liikunnallinen elämäntapa on yksi keskeisimmistä keinoista parantaa tilannetta.
– Poliittisin päätöksin ei ketään voi lenkille pakottaa ja siksi onkin niin tärkeää saada kulttuurinmuutos aikaan. Rakennetaan yhdessä yhteiskunta, jossa liikunnan ilo löytyy pihaleikeistä, työmatkoilta, yhteisistä kävelyistä ja iltapäivän pallopeleistä. Pienin askelin voimme saada koko Suomen liikkeelle, perussuomalaiset sanovat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sara Seppänen Jaana Strandman liikkumattomuuden kustannukset perusopetuslaki sairaudet Ari Koponen liikunta Sivistysvaliokunta mielenterveys Laura Huhtasaari koulu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liikkumattomuudesta Suomelle miljardien eurojen kustannukset – Koponen: ”Mikäli meillä ei työelämässä ole työkykyisiä työntekijöitä, ei meillä kohta ole hyvinvointiyhteiskuntaakaan”

Liikkumattomuus maksaa Suomelle miljardeja vuodessa – Suomi liikkeelle -ohjelma laittaa suomalaiset liikkeelle

Liikkumattomuus on vakava yhteiskunnallinen ongelma – Elomaa: ”Liikunta on henkisen ja fyysisen hyvinvoinnin – siis oikeastaan kaiken – perusta”

Liikunta lisää kykyjämme ja säästää yhteisiä eurojamme – Strandman: Liikkumattomuuden hintalappu on maassamme lähes 4 miljardia euroa

Elomaa ja Koponen: Hallitusohjelman kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopoliittiset kirjaukset edistävät koko kansakunnan hyvinvointia
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.
















