

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Kevään lähivaaleissa sekoilu seis – huonon maahanmuuton vetovoimatekijät karsittava minimiin
Maahanmuutto liittyy oleellisesti kevään kunta- ja aluevaaleihin. Esimerkiksi hyvinvointialueilla sote-henkilökunnan saatavuus, hoitohenkilökunnan arvostus ja moni muu seikka linkittyy usein vaatimuksiin aina vaan lisätä työperäistä maahanmuuttoa. Suomen kieltä taitamaton hoitaja voi kuitenkin olla jopa riski potilasturvallisuudelle. - Perussuomalaisille suomea puhuva hoitaja on perusoikeus, sanoo puoluejohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra.
Perussuomalaiset julkaisi tänään kunta- ja aluevaaliohjelmansa. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoo perussuomalaisten puhuvan lähivaaleista ja etenkin rahasta, koska vain riittävän terve julkinen talous voi taata hyvinvointiyhteiskunnan palvelujen toteutumisen kunnissa ja alueilla.
Lähivaaleissa perussuomalaiset vaatii myös sekoilun lopettamista kunnissa ja hyvinvointialueilla. Purra kuvaa, että kyse on laajasta ilmiöstä.
– Oli kyse sitten oikeamieliseksi verhoillusta sosialismista ja täysin politisoitujen arvojen pakkosyötöstä, wokettamisesta, sananvapauden rajoittamisesta, useista sukupuolista ja synnyttävistä miehistä, kiellettävistä seurapeleistä, jouluevankeliumeista ja suvivirsistä, lasten ja nuorten pelottelusta erilaisilla maailmanlopuilla, muiden taakaksi muodostuvasta erikoisuuden tavoittelun sallimisesta tai jostakin muusta, ”sekoilu seis” -otsake on sopiva näihin kaikkiin.
– Perussuomalaiset tulee tulevallakin valtuustokaudella vastustamaan verorahan ja ihmisten kallisarvoisen ajan käyttämistä siihen, että kunnissa mietitään, minkä muun värisiä kuin sinivalkoisia lippuja salkoon vedetään ja millä kampanjalla milloinkin keksitään vastustaa olemattomia ongelmia tai kannattaa punavihreitä älyttömyyksiä.
Suomea puhuva hoitaja on perusoikeus
Myös maahanmuutto liittyy oleellisesti lähivaaleihin.
Esimerkiksi soten puolella henkilökunnan saatavuus, hoitohenkilökunnan arvostus ja moni muu seikka linkittyy usein vaatimuksiin aina vaan lisätä työperäistä maahanmuuttoa. Suomen kieltä taitamaton hoitaja voi kuitenkin olla jopa riski potilasturvallisuudelle.
– Perussuomalaisille suomea puhuva hoitaja on perusoikeus, Purra sanoo.
Perussuomalaiset katsookin, että Suomen tulisi houkutella omat hoitajansa takaisin maailmalta Suomeen. Kielitaitoa ja suomalaisten kohtaamista on vaikeampi opettaa maahanmuuttajille kuin houkutella paluumuuttajina nämä asiat jo osaavat takaisin Suomeen.
Maahanmuuton ongelmat näkyvät myös kouluissa
Maahanmuutto ja sen ongelmat näkyvät myös kouluissa. Kunnille varhaiskasvatuksessa sekä perus- ja ammattikouluissa ongelmia ja kustannuksia aiheuttavat maahanmuuttajataustaisuudesta johtuvat kieli- ja muut ongelmat ja erityisesti peruskoulusta valmistuneiden jatkuvasti heikentyneet luku- ja kirjoitus- sekä matemaattiset taidot.
– Mitä enemmän muut puolueet välttelevät maahanmuuton ongelmista, niin taloudellisista kuin muistakin, puhumista, sitä enemmän me varmasti puhumme niistä. Maahanmuutto näkyy oppimistuloksissa, rauhattomuudessa, monissa koulujen ongelmissa – ja mitä on syytä korostaa, se vaikuttaa tietenkin suomalaisiin ja suomalaisten mahdollisuuksiin oppia ja opiskella. Aivan kuten sotealan henkilökuntaan, se vaikuttaa myös opettajiin, Purra sanoo.
Huono maahanmuutto ei auta mitään eikä ketään
Maahanmuutto on usein esitetty ratkaisu työvoimapulaan ja kuntien väestön vähenemiseen. Määrä ei kuitenkaan korvaa laatua. Suomen väestön ikärakennetta on mahdotonta korjata maahanmuutolla siten, että julkinen talous samalla myös vahvistuisi.
Huonolaatuinen maahanmuutto ei lopulta auta mitään eikä ketään. Mikäli maahanmuuttajan kotoutumisennuste on huono ja kieli- sekä ammattitaito heikko, maahanmuuttajasta aiheutuu kuluja, mutta ei verotuloja. Tällöin kyseessä on Suomen kannalta haitallinen maahanmuutto.
Aiemmin kunnilla on ollut kannustin ottaa vastaan mitä tahansa maahanmuuttoa, koska valtio on maksanut alkuvuosien kotouttamiskustannukset, mutta uudet asukkaat ovat luoneet kysyntää kuntaan. Hallitus puuttuu tähän, mutta paljon on vielä tehtävää. Perussuomalaiset katsoo, että huonon maahanmuuton vetovoimatekijöitä on karsittava niin valtakunnallisesti kuin kuntatasollakin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lähivaalit hoitajien kielitaito kunta- ja aluevaalit 2025 woketus sananvapauden rajoittaminen kotouttamisen ongelmat hyvinvointialueet sekoilu hyvinvointiyhteiskunta vetovoimatekijät oppimistulokset Työperäinen maahanmuutto Julkinen talous Riikka Purra Potilasturvallisuus Työvoimapula maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sote-palvelut kuuluvat ensisijaisesti suomalaisille – ”Ei ole meidän yhteiskuntamme etu, että ylläpidämme kalliita palveluita, jotka voivat lisätä halukkuutta jäädä laittomasti maahan”

Vihervasemmistolta lisää löperöä maahanmuuttopuhetta puoluejohtajien EU-tentissä – perussuomalaisten Purra tyrmää: ”Siirtolaispaine Eurooppaan voidaan ratkaista vain torjumalla se”

Perussuomalaiset: Ensin suomalainen työ ja yrittäminen – vastuiden ja velvoitteiden tasapainottaminen lisää oikeudenmukaisuutta sekä vahvistaa julkista taloutta

Nyt sosiaalisessa mediassa maahanmuuttajia kannustetaan hakeutumaan Suomeen: ”Kansalaisuuden saa helposti, valtio maksaa kaiken”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













