

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Kevään lähivaaleissa sekoilu seis – huonon maahanmuuton vetovoimatekijät karsittava minimiin
Maahanmuutto liittyy oleellisesti kevään kunta- ja aluevaaleihin. Esimerkiksi hyvinvointialueilla sote-henkilökunnan saatavuus, hoitohenkilökunnan arvostus ja moni muu seikka linkittyy usein vaatimuksiin aina vaan lisätä työperäistä maahanmuuttoa. Suomen kieltä taitamaton hoitaja voi kuitenkin olla jopa riski potilasturvallisuudelle. - Perussuomalaisille suomea puhuva hoitaja on perusoikeus, sanoo puoluejohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra.
Perussuomalaiset julkaisi tänään kunta- ja aluevaaliohjelmansa. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoo perussuomalaisten puhuvan lähivaaleista ja etenkin rahasta, koska vain riittävän terve julkinen talous voi taata hyvinvointiyhteiskunnan palvelujen toteutumisen kunnissa ja alueilla.
Lähivaaleissa perussuomalaiset vaatii myös sekoilun lopettamista kunnissa ja hyvinvointialueilla. Purra kuvaa, että kyse on laajasta ilmiöstä.
– Oli kyse sitten oikeamieliseksi verhoillusta sosialismista ja täysin politisoitujen arvojen pakkosyötöstä, wokettamisesta, sananvapauden rajoittamisesta, useista sukupuolista ja synnyttävistä miehistä, kiellettävistä seurapeleistä, jouluevankeliumeista ja suvivirsistä, lasten ja nuorten pelottelusta erilaisilla maailmanlopuilla, muiden taakaksi muodostuvasta erikoisuuden tavoittelun sallimisesta tai jostakin muusta, ”sekoilu seis” -otsake on sopiva näihin kaikkiin.
– Perussuomalaiset tulee tulevallakin valtuustokaudella vastustamaan verorahan ja ihmisten kallisarvoisen ajan käyttämistä siihen, että kunnissa mietitään, minkä muun värisiä kuin sinivalkoisia lippuja salkoon vedetään ja millä kampanjalla milloinkin keksitään vastustaa olemattomia ongelmia tai kannattaa punavihreitä älyttömyyksiä.
Suomea puhuva hoitaja on perusoikeus
Myös maahanmuutto liittyy oleellisesti lähivaaleihin.
Esimerkiksi soten puolella henkilökunnan saatavuus, hoitohenkilökunnan arvostus ja moni muu seikka linkittyy usein vaatimuksiin aina vaan lisätä työperäistä maahanmuuttoa. Suomen kieltä taitamaton hoitaja voi kuitenkin olla jopa riski potilasturvallisuudelle.
– Perussuomalaisille suomea puhuva hoitaja on perusoikeus, Purra sanoo.
Perussuomalaiset katsookin, että Suomen tulisi houkutella omat hoitajansa takaisin maailmalta Suomeen. Kielitaitoa ja suomalaisten kohtaamista on vaikeampi opettaa maahanmuuttajille kuin houkutella paluumuuttajina nämä asiat jo osaavat takaisin Suomeen.
Maahanmuuton ongelmat näkyvät myös kouluissa
Maahanmuutto ja sen ongelmat näkyvät myös kouluissa. Kunnille varhaiskasvatuksessa sekä perus- ja ammattikouluissa ongelmia ja kustannuksia aiheuttavat maahanmuuttajataustaisuudesta johtuvat kieli- ja muut ongelmat ja erityisesti peruskoulusta valmistuneiden jatkuvasti heikentyneet luku- ja kirjoitus- sekä matemaattiset taidot.
– Mitä enemmän muut puolueet välttelevät maahanmuuton ongelmista, niin taloudellisista kuin muistakin, puhumista, sitä enemmän me varmasti puhumme niistä. Maahanmuutto näkyy oppimistuloksissa, rauhattomuudessa, monissa koulujen ongelmissa – ja mitä on syytä korostaa, se vaikuttaa tietenkin suomalaisiin ja suomalaisten mahdollisuuksiin oppia ja opiskella. Aivan kuten sotealan henkilökuntaan, se vaikuttaa myös opettajiin, Purra sanoo.
Huono maahanmuutto ei auta mitään eikä ketään
Maahanmuutto on usein esitetty ratkaisu työvoimapulaan ja kuntien väestön vähenemiseen. Määrä ei kuitenkaan korvaa laatua. Suomen väestön ikärakennetta on mahdotonta korjata maahanmuutolla siten, että julkinen talous samalla myös vahvistuisi.
Huonolaatuinen maahanmuutto ei lopulta auta mitään eikä ketään. Mikäli maahanmuuttajan kotoutumisennuste on huono ja kieli- sekä ammattitaito heikko, maahanmuuttajasta aiheutuu kuluja, mutta ei verotuloja. Tällöin kyseessä on Suomen kannalta haitallinen maahanmuutto.
Aiemmin kunnilla on ollut kannustin ottaa vastaan mitä tahansa maahanmuuttoa, koska valtio on maksanut alkuvuosien kotouttamiskustannukset, mutta uudet asukkaat ovat luoneet kysyntää kuntaan. Hallitus puuttuu tähän, mutta paljon on vielä tehtävää. Perussuomalaiset katsoo, että huonon maahanmuuton vetovoimatekijöitä on karsittava niin valtakunnallisesti kuin kuntatasollakin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lähivaalit hoitajien kielitaito kunta- ja aluevaalit 2025 woketus sananvapauden rajoittaminen kotouttamisen ongelmat hyvinvointialueet sekoilu hyvinvointiyhteiskunta vetovoimatekijät oppimistulokset Työperäinen maahanmuutto Julkinen talous Riikka Purra Potilasturvallisuus Työvoimapula maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sote-palvelut kuuluvat ensisijaisesti suomalaisille – ”Ei ole meidän yhteiskuntamme etu, että ylläpidämme kalliita palveluita, jotka voivat lisätä halukkuutta jäädä laittomasti maahan”

Vihervasemmistolta lisää löperöä maahanmuuttopuhetta puoluejohtajien EU-tentissä – perussuomalaisten Purra tyrmää: ”Siirtolaispaine Eurooppaan voidaan ratkaista vain torjumalla se”

Perussuomalaiset: Ensin suomalainen työ ja yrittäminen – vastuiden ja velvoitteiden tasapainottaminen lisää oikeudenmukaisuutta sekä vahvistaa julkista taloutta

Nyt sosiaalisessa mediassa maahanmuuttajia kannustetaan hakeutumaan Suomeen: ”Kansalaisuuden saa helposti, valtio maksaa kaiken”
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














