

LEHTIKUVA
Viikon 12/2023 luetuin
Nyt sosiaalisessa mediassa maahanmuuttajia kannustetaan hakeutumaan Suomeen: ”Kansalaisuuden saa helposti, valtio maksaa kaiken”
Pääministeri Sanna Marinin (sd) johtaman hallituksen ennennäkemättömän löysä, salliva ja paapova maahanmuuttopolitiikka alkaa olla jo maailmankuulu käsite. Avokätiset edut tulijoille ja Suomen kansalaisuuden mutkaton hankkiminen ovat muodostuneet vetovoimatekijöiksi.
Pääministeri Sanna Marinin (sd) hallituksen aikana ulkomaalaislakiin on puhkottu urakalla reikiä ja yleisesti ottaen hyysääminen on saanut ennennäkemättömät mittasuhteet.
Hyysäämislaki käy kalliiksi
Muutama viikko sitten, juuri ennen kuin eduskunta jäi vaalitauolle, eduskunnassa hyväksyttiin Marinin hallituksen valmistelema maahanmuuttajien kotoutumislaki, jota voisi kutsua myös hyysäämis- ja paapomislaiksi, sillä laissa on 101 pykälää, joista yksikään ei velvoita maahanmuuttajaa itseään tekemään yhtään mitään oman kotoutumisensa eteen. Veronmaksajille laki käy erittäin kalliiksi.
Viime syksynä Arkadianmäellä ihmeteltiin hallituksen silloista esitystä ulkomaalaislain muutokseksi, joka niin ikään löysensi Suomen maahanmuuttolainsäädäntöä entisestään ja lisää Suomen houkuttelevuutta elintasosiirtolaisuudelle.
Vetovoimatekijä toimii
Marinin johtaman hallituksen ennennäkemättömän löysä, salliva ja paapova maahanmuuttopolitiikka alkaakin jo olla olla maailmankuulu käsite – ja vetovoimatekijä hakeutua juuri Suomeen.
Sosiaaliseen mediaan on viime aikoina perustettu useita tilejä, joissa Suomea hehkutetaan överin ihanana kohdemaana, minne kannattaa hakeutua, esimerkiksi siksi, jos haluaa ottaa hieman iisimmin.
Helsinkiläiseksi ilmoittautunut Twitter-käyttäjä Nana Tweneboa-Kodua hehkuttaa, miten Suomi on yksi helpoimmista maista maailmassa, mistä kansalaisuuden saa. Onnea kuulemma riittää, sillä elatuksen saa veronmaksajan piikkiin.
– Valtio maksaa kaiken ja huolehtii sinusta. Olemme jo kuusi vuotta putkeen olleet onnellisin maa. Haluatko esimerkiksi opiskella Suomessa? Tule mukaan, ja anna minun näyttää miten homma hoituu, Nana Tweneboa-Kodua hehkuttaa.
Perheen voi helposti ottaa mukaan
Julkaisun kommenteissa käyttäjältä kysytään myös, voiko maahanmuuttajan perhe tulla helposti mukana Suomeen. Kokemusasiantuntijan vastaus on iloisen myönteinen.
– Kyllä vaan! Olen itsekin täällä perheeni kanssa.
Yes! I'm currently here with my family.
— Nana Tweneboa-Kodua (@studyabroad_gem) March 23, 2023
Tosin kommenteissa näkyy myös paheksuntaa.
Tämä heppu levittää ilosanomaa Suomesta karhunpalvelunaan saamistaan tuista. Olisi kiva tietää mitä hän opiskelee, missä hän on töissä ja paljonko hän on maksanut veroja passin saamisen jälkeen. Mikä on hänen CV:nsä.
— Matti Erola (@matti_erola) March 23, 2023
Pikakaista kansalaisuuteen
Suomea markkinoidaan maahanmuuttajien ihannemaana useilla muillakin sosiaalisen median tileillä. Ruotsin ja portugalin lipuilla profiilinsa koristellut NEXTSTEPWITHCHERRY hehkuttaa myös esimerkiksi ”pikakaistaa” Suomen kansalaisuuteen.
– Voit ottaa myös perheesi mukaan, tili hehkuttaa.
Finland🇫🇮 has released a new Visa that can allow you to sponsor yourself and visa processing time is JUST 2Weeks. Fast track to Citizenship
You can move with your family too.
Details soon— 🇸🇪NEXTSTEPWITHCHERRY🇵🇹 (@Cherrychristie2) March 22, 2023
Toisessa postauksessaan tili myös tuo esille, että Suomessa opiskelu on ilmaista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perheenyhdistämiset hyysääminen vetovoimatekijät elintasosiirtolaisuus valtio veronmaksajat kustannukset Sosiaalinen media Ulkomaalaislaki Maahanmuuttopolitiikka Sanna Marin Kansalaisuus Suomi hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Salakuljettajien ja siirtolaisten tiedossa on, minne kannattaa suunnata ja mitä porsaanreikiä maahan pääsyyn voi hyödyntää – ”Jokainen ministerin ajattelematon ulostulo kuin kutsuhuuto”

Hallitus haalii yhä miehiä muslimimaista, vaikka kaikki apu pitäisi suunnata Ukrainan naisille ja lapsille (video)

Hallitus esittää kiireetöntä hoitoa laittomasti maassa oleskeleville – Junnila: Paperittomille paluulippu palveluiden sijaan

Pääkaupunkiseutu ajautumassa kaaokseen maahanmuuton takia: ”Suomessa on nyt viimeiset hetket ryhtyä muuttamaan suuntaa”

Nyt on veronmaksajille luvassa kylmää kyytiä: Näin hallitus lisää maahanmuuttajien kotouttamishyysäämistä – enää ei puutu kuin torvisoittokunta ja punainen matto

Ruotsin vaikutusvalta kasvaa Suomen mediassa – isoveli haluaa pysyä Pohjolan puikoissa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää