

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset pelattiin ulos STTK:n edustajistosta Tehyn valtuustossa – valtuutetut Petri Kröger ja Arja Juvonen: ”Törkeyden huippu”
Perussuomalaiset pelattiin ulos STTK:n edustajistosta Tehyn valtuuston kokouksessa tiistaina. Yllättäen kaikki muut puolueet liittoutuivat perussuomalaisia vastaan, eivätkä nämä saaneet lopulta yhtään edustajistopaikkaa, vaikka niitä olisi kuulunut tulla. Perussuomalaisille ei hellinnyt edes varapaikkoja.
Perussuomalaiset osallistuivat tänä vuonna ensimmäistä kertaa omalla listallaan Tehyn vaaleihin ja saivat läpi kaksi ehdokasta, kansanedustaja Arja Juvosen Espoosta ja Petri Krögerin Hämeenlinnasta. Loput 18 ehdokasta pääsivät kaikki varavaltuutetuiksi.
Syy siihen, että muut puolueet liittoutuivat yksituumaisesti perussuomalaisia vastaan, olivat kesäkuussa pidetyt terveydenhuoltoalan työttömyyskassan vaalit, joissa Petri Kröger valittiin kassan hallitukseen vastoin muiden puolueiden tahtoa, nämä kun olisivat halunneet kassan hallituspaikat muiden puolueiden edustajille.
– Enhän minä voi vaikuttaa siihen, miten meidän jäsenemme äänestävät. Tehy ja työttömyyskassa ovat kaksi eri asiaa. Sain siitä aika paljon lokaa niskaan, kun kuulemma perussuomalaisten ei pitäisi olla koko kassassa eikä ilmeisesti Tehyssäkään, toteaa pettynyt Kröger.
Tehy on poliittista peliä, jota SDP hallitsee
Krögerin valinta kuitenkin suututti muut puolueet, ja kosto seurasi valtuuston kokouksessa viime tiistaina, jossa STTK:n valtuustoon ehdolla ollut perussuomalaisten Markus Pietikäinen sai lopulta vain kaksi ääntä, yhden Arja Juvoselta ja yhden Petri Krögeriltä.
– Tehy on aivan täysin poliittista peliä, jota SDP hallitsee. Ihmetyttää, ajammeko tosiaan hoitajien asiaa. Minusta olisi tärkeää, että ammattiliitossa ajettaisiin yhteistä hyvää ja jätettäisiin se politikointi Arkadianmäelle, Kröger sanoo.
Lapsellista hiekkalaatikkoleikkiä
Krögerin ja Juvosen tultua valituiksi Tehyn valtuustoon oli Kröger vielä täynnä intoa siitä, että viimeinkin perussuomalaiset pääsevät vaikuttamaan asioihin ja tekemään arvokasta työtä hoitajien hyväksi. Vielä silloin hän ei olisi voinut kuvitellakaan todellisuuden olevan tällaista.
– On aivan järkyttävää, että perussuomalaiset halutaan pelata ulos kaikesta. Jäsenethän meidät ovat sinne äänestäneet, ja jäsenillä on oikeus äänestää, ketä haluavat. Tiistai-illan aikana minulle selvisi, että aivan kaikki puolueet olivat liittoutuneet perussuomalaisia vastaan. Lapsellista hiekkalaatikkoleikkiä. Kenellä on isoin puskutraktori pärjää näissäkin kuvioissa, Kröger puuskahtaa.
Tehy hoitajia, ei poliittista peliä varten
Krögerin mielestä Tehyn pitäisi olla olemassa hoitajia eikä poliittista peliä varten. Hoitajat ovat antaneet Tehyn valtuutetuille mandaattinsa toimia heidän hyväkseen. Kröger on todella pettynyt Tehyn harjoittamaan poliittiseen toimintaan.
– Tällainen poliittinen peli vie liikaa energiaa ja liikaa aikaa. Miksei Tehyssä voitaisi vain tehdä yhteistyötä hoitajien hyväksi? Kröger ihmettelee.
Vakava mainehaitta Tehylle
Myös Juvonen on syvästi pettynyt Tehyn valtuuston toimintaan asiassa ja myös kyseenalaisti sen tiistai-iltana puheenjohtajistolle lähettämässään viestissä. Juvonen uskoo asiasta seuraavan Tehylle vakavan mainehaitan.
– On todella sääli ja surullista nähdä, että näin meitä kohdellaan. Törkeyden huippu, sanoo Juvonen.
Mika Männistö
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Markus Pietikäinen terveydenhuoltoalan työttömyyskassa Petri Kröger Tehy STTK Ammattiliitot vaalit SDP Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lakialoite suolistosyöpäseulonnoista etenee – Juvonen: ”Kun uskoo asiaansa, sitkeys palkitaan ja oppositiostakin voi vaikuttaa”

Juvonen: Suomi riistää ulkomaalaisia sairaanhoitajia

Sote-valiokunnan perussuomalaiset: Keskustan ja vihervasemmiston härski vaihtokauppa etenee eduskunnassa

Juvonen: Lähihoitajat saataisiin palaamaan ammattiinsa palkkatasoa korottamalla
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










