

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Perheille täysi valinnanvapaus vanhempainvapaan jakamiseen ja omaishoitajille 100 päivää vapaata – tasa-arvon edistämisen hintana ei saa olla perheiden taloudellinen selviytyminen
Eduskunta käsittelee parhaillaan perhevapaauudistusta. Perussuomalaiset kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen jättivät sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietintöön vastalauseen, jossa esitettiin perheille vapautta vanhempainvapaan jakoon vanhempien kesken ja 100 päivän omaishoitovapaan käyttöönottoa.
Hallituksen perhevapaauudistus lähtee siitä, että poliitikot tietävät perheitä paremmin, mikä on heille parasta. Perussuomalainen kanta asiaan on se, että kukin perhe osaa itse päättää parhaiten, miten lastenhoito järjestetään.
– Tästä syystä esitimme, että syntyneen lapsen vanhemmilla tulisi olla täysi vapaus päättää, kuinka vanhempainvapaapäivät jaetaan vanhempien kesken, kertovat sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen.
Osa vanhempainvapaista saattaa jäädä käyttämättä
Perhevapaauudistuksen tavoitteena ei pitäisi olla tasa-arvon edistäminen perheiden taloudellisen selviytymisen kustannuksella. Perhevapaauudistus aiheuttaa tilanteen, jossa merkittävä osa vanhempainvapaista, jopa 97 päivää, saattaa jäädä käyttämättä, mikäli toinen vanhempi ei taloudellisista tai muista syistä pysty vapaita pitämään, kun yksi vanhempi voi luovuttaa vain 63 päivää omista vapaistaan.
– Poikkeuksena ovat yksinhuoltajat, jotka voivat käyttää yksin koko 320 päivän vanhempainvapaan. Esitämme vastalauseessamme, että kaikissa perheissä vanhemmat voisivat luovuttaa vapaita toisilleen vapaasti ilman kiintiöitä sen mukaan, mikä perheen taloudellinen ja muu tilanne huomioiden parhaalta tuntuu, Juvonen, Juuso ja Reijonen painottavat.
Viiden päivän omaishoitovapaa ei riitä alkuunkaan
Perussuomalaiset esittivät myös merkittävää parannusta omaishoitovapaaseen.
– Perhevapaauudistukseen kuuluu vanhempainvapaiden lisäksi myös omaishoidonvapaa. Hallitus esittää kalenterivuodessa työntekijälle viiden päivän omaishoitovapaata, mikä ei ole alkuunkaan riittävä vaativissa omaishoidon tilanteissa. Esitämme, että omaishoidon vapaan määrä olisi 100 päivää kuten Ruotsissa. Tämä olisi inhimillistä perheenjäsenen vakavan sairastumisen tai saattohoidon yhteydessä, Juvonen, Juuso ja Reijonen korostavat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- omaishoitovapaa perhevapaperussuomalaiset vanhempainvapaat sosiaali- ja terveysvaliokunta Kaisa Juuso Minna Reijonen Perhevapaat Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus leikkaamassa lapsikuolemaperheiltä – Koponen: ”Lapsensa menettäneitä ei tule rangaista tällä tavoin”

Koponen piti aihetta tiukasti esillä eduskunnassa – perhevapaauudistukseen parannuksia lausuntokierroksen jälkeen

Ronkainen: ”Perhevapaauudistuksen sukupuolineutraali kieli kuin suoraan kulttuurimarxismin oppikirjoista”

Jani Mäkelä arvioi perhevapaauudistuksen heikentävän työllisyyttä entisestään

Reijonen vaatii omaishoitomyönteisimmän kunnan käytäntöjä myös alueen muihin kuntiin: Kenenkään edut eivät saa entisestään heikentyä

Sosiaali- ja terveysministeri Juuso: Omaishoitajien asema paranee tällä hallituskaudella
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.















