

LEHTIKUVA
Pääkirjoitus: Uusvasemmiston pettämätön logiikka
Päätoimittaja Matias Turkkila kirjoittaa uusvasemmiston riehumisesta, feministisestä innovaatiosta ja Kirsi Pihasta.
Havaintoja viime päiviltä:
Äidit eivät ole enää äitejä. Hallituksen perhevapaauudistuksen myötä luovutaan äitiyspäivärahasta. Sen sijaan raskausrahakausi myönnetään ”sille, joka synnyttää”. Perhevapaauudistus tuo muitakin selkeitä hyötyjä, joskaan ei ole tiedossa, mitä ne ovat. Uudistus maksaa 80 miljoonaa, muttei lisää työpaikkoja. Käteen näyttäisi jäävän ”lisääntyvä tasa-arvo”, joka tarkoittaa suomeksi vasemmiston oikeutta määrätä perheiden arjesta.
Kaikki, jotka ovat eri mieltä vasemmiston kanssa, eivät olekaan natseja! Tähän havaintoon päätyi Saksan vasemmistopuolueen entinen eduskuntaryhmyri Sahra Wagenknecht, joka on huolissaan aatetovereidensa ylenmääräisestä höyrähtämisestä. Hän on todennäköisesti väärässä.
Lobbaritoimisto Ellun Kanojen omistaja Kirsi Piha pyrkii Helsingin pormestariksi. Tämä on erinomainen uutinen kaikille läpinäkyvyyden kannattajille. Kirsi on suurteollisuuden lobbari – vähän niin kuin Anne Berner, mutta pahempi. Lobbaritoimistot eivät paljasta asiakkaitaan, ja niiden toiminta perustuu hyväveljeilyyn ja vallankäytön vaivihkaiseen ohjailuun. Olisihan se supereettistä, että Piha edistäisi suurkorporaatioiden asiaa yhtä aikaa sekä lobbarina että pormestarina! Malli on kopioitu vihreiltä, joiden kaikki varapuhikset ovat kätevästi töissä lobbarifirmoissa.
Neljännen aallon feministipoliitikot ovat tehneet upean poliittisen innovaation – kritiikin kieltämisen. Jos heidän hankkeensa kohtaavat kritiikkiä, he eivät vastaa siihen aluksi mitenkään. Sen sijaan he vetäytyvät piiloon miettimään, miten vastustus voidaan kieltää. Uusi taktiikka tuottaakin meheviä tuloksia. Vasemmistolaisen naispoliitikon esitysten kritisointi ei ole enää tavanomaista oppositiopolitiikkaa vaan naisvihaa ja seksismiä. Opposition keskustelu on spleinaamista ja kritiikki on turvattomuuden luomista. Maahanmuuton kritisointi on rasismia, EU-tulonsiirtojen vastustaminen on putinismia, ilmastopanikoinnin toppuuttelu on tieteenvastaisuutta, denialismia ja Äiti Maan saastuttamista. Turvat tukkoon siis, äijänkäppänät!
Leimaaminen sulkee suita tehokkaasti. Se iskee erityisen tehokkaasti esimerkiksi kokoomuksen pintakiilto-osastoon, jolle tahraton julkikuva on tärkeämpää kuin looginen politiikka. Niinpä kokoomuksen viherosaston ei auta kuin hymistellä mukana – muiden tekemillä säännöillä.
+++
Kun haastat maata sata vuotta hallinneen klaanin, se käy kimppuusi kaikilla mahdollisilla tavoilla. Jokainen haastaja, joka toimii taitavasti suomalaisten yhteisen edun puolustamisessa, saa julkisuudessa ankarasti selkäänsä. Tätä taustaa vasten isänmaallisten on täysin loogista kuulla Yleltä ryöpytystä, jonka luulisi sopivan kansanmurhaajille.
Media on rutissut kolmissatoista edellisissä vaaleissa Halla-ahon muinaisista blogipohdinnoista, mutta se ei saa sanotuksi, että lobbari ei sovi pormestariksi.
Jos uusvasemmiston logiikka vaikuttaa horjahtelevalta, se saattaa johtua siitä, että se uskoo postmodernismiin ja intersektionalismiin. Suomeksi tämä tarkoittaa lähinnä sitä, että mikään, mihin tavallinen kansalainen on aiemmin uskonut, ei ole enää totta: Sukupuolet eivät ole enää totta, perinteinen perhekäsitys ei ole totta, kristinuskon sanoma ei ole totta, Suomi ei ole totta.
Vanha vasemmisto keskittyi tulonjakokysymyksiin. Nykyvasemmisto on radikalisoitunut, ja se keskittyy lisäksi käsitteiden hämärtämiseen ja poliittisen ilmaisun ankaraan rajoittamiseen. Oppirakennelma on niin typerä ja hähmäreinen, ettei se voi puolustautua kritiikkiä kohtaan millään muulla kuin laitavasemmiston ikiaikaisella keinoilla: uhkailulla, lokaamisella ja vääristyneellä lainkäytöllä.
Kohkaava uusvasemmisto ei tule muuttamaan harhaista oppirakennelmaansa, vaan se etääntyy yhä kauemmas todellisuudesta ja vetää meidät mukaan harhoihinsa, jos pystyy. Meidän muiden asia on päättää, kuinka pitkään haluamme leikkiä mukana.
Suomeen on vuosikymmenien saatossa rakennettu kaverikapitalistinen sulle-mulle-yhteiskunta, jonka tarkoitus on rikastuttaa poliittista rälssiä oikealla ja vasemmalla. Molemmilla on omat vaikutuskeinonsa ja äänitorvensa – elinkeinoelämällä on lobbarinsa, vasemmistolla kirkkaanpunaiset kulttuurituottajansa. Kun yhteiskunnalla menee huonosti, molempien rahahanat ehtyvät, ja huuto alkaa särkeä korvia. Postmoderni mölinä voi kuulostaa käsittämättömältä, mutta sen voi suomentaa yksinkertaiseen muotoon: ”totelkaa ja maksakaa”.
Lapsille opetetaan kouluissa, että poliittinen järjestelmä olisi olemassa yhteiskuntaa varten. Ei ole. Häntä heiluttaa koiraa. Suomea hallitseva poliittinen järjestelmä toimii ensi sijassa itseään varten. Se tarvitsee lypsylehmän, ja se lypsylehmä olet sinä itse.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ellun kanat Sahra Wagenknecht Uusvasemmisto Kirsi Piha Anne Berner Feminismi Vasemmisto Matias Turkkila
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maailmankuulu evoluutiobiologi Richard Dawkins tuomitsee tieteen politisoitumisen ja woke-kulttuurin – suomalaiset vasemmistotieteilijät puolestaan yrittävät edelleen kiistää koko ilmiön

Perussuomalaiset: Perheille täysi valinnanvapaus vanhempainvapaan jakamiseen ja omaishoitajille 100 päivää vapaata – tasa-arvon edistämisen hintana ei saa olla perheiden taloudellinen selviytyminen

Teemu Keskisarjan kolumni: Kansallisoopperan ja populaarimusiikin toteutumattomat historiat
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













