
Jan Erola (kolmas vasemmalta) kutsuu perussuomalaisia natsipuolueeksi. / KUVAKAAPPAUS/YLE
Perussuomalaisten kannatusnousu ahdistaa Yleä – aamuohjelmassa jyrkkää propagandaa: ”Ihmisvihaa, rasismia, natsipuolue”
Ylen Aamu-tv:n Jälkiviisaat-ohjelmassa perjantaina annettiin runsaasti tilaa poliittiselle propagandalle, kun Ylen ohjelman vakiokasvo, viestintäyrittäjä Jan Erola alkoi suorassa tv-lähetyksessä vuodattaa omia tunteellisia väitteitään perussuomalaisista.
Ylen aamussa keskusteltiin ensin Helsingin pormestarikisasta, jossa mukana on myös perussuomalaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Jussi Halla-aho.
Kun Ylen juontaja kysyi ohjelman keskustelijoilta, millainen Helsingin pormestarikisasta on tulossa, Jan Erola starttasi tunteellisen monologin, jossa Erola sai keskeytyksettä arvioida omista ennakkoluuloistaan lähtien perussuomalaista puoluetta lauseilla, joissa esiintyivät monta kertaa sanat ihmisviha, natsipuolue, juutalaisviha ja syvä ihmisviha.
Erolalle annettiin Ylen aamussa katkeamatonta puheaikaa hänen omalle vuodatukselleen. Erola myös lausui, että hänen johtopäätöksensä perustuvat osaltaan toimittaja Lauri Nurmen kirjaan Jussi Halla-ahosta.
Todettakoon, että Halla-aho itse ei ole antanut mainittuun kirjaan yhtään haastattelua tai muutenkaan osallistunut kirjan tekemiseen. Huomiota herättävästi Erola sai silti mainostaa Nurmen kirjaa Ylellä.
Herutteli ja heilutti nyrkkiä
Ylen aamussa juontaja antoi Erolan puhua Erolan omista perussuomalaisiin kohdistuvista tunteistaan täysin vapaasti, keskeytyksettä eikä Erolalle esitetty ainuttakaan tarkentavaa kysymystä. Jälkiviisaiden toinen vakiovieras, kielitieteilijä Janne Saarikivi sentään yritti hetken horjuttaa Erolan väitteitä.
– Ihmisvihan puolesta, Erola herutteli ja vihjaili Ylellä.
Varmemmaksi vakuudeksi Erola myös teatraalisesti heilutteli nyrkkiin puristettua kättään.
Erolan paasaus koosteena täällä:
"Ihmisviha, natsipuolue, juutalaisviha, syvä ihmisviha, ihmisviha, rasisti, ihmisviha, ihmisviha"
Näin arvioi #perussuomalaiset-puoluetta @yleuutiset'n ehdottoman puolueeton jälkiviisas @JanErola, jonka viisaita näkemyksiä onkin kuultu #Jälkiviisaat-ohjelmassa vuodesta 2000. pic.twitter.com/wqLRpxu1S8
— Matias Turkkila (@MatiasTurkkila) February 5, 2021
Erola mukana vasemmistobändissä
Erola on poliittista historiaa opiskellut valtiotieteiden maisteri ja Ylioppilas-lehden entinen päätoimittaja. Erola on myös mukana vasemmistonostalgiaa esittävässä Punatähdet-musiikkiyhtyeessä. Erolan puoliso on feministisen Tulva-lehden päätoimittajana aiemmin toiminut Anne Moilanen.
Erolan tunteellinen purkaus Ylen tv-ohjelmassa oli ajankohtainen esimerkki poliittisesta tarinankerronnasta ja median vaalivaikuttamisesta. Kevään kuluessa samaa nähdään Ylen kanavilla varmasti vielä lisää, mitä lähemmäs kuntavaalit tulevat. Lähiaikoina kansalaisilta vaaditaan siis tarkempaa medialukutaitoa.
Ylessä ei näytä tilanne muuttuvan
Suomen Uutisille tapausta arvioi kansanedustaja, Yleisradion hallintoneuvoston jäsen Jari Ronkainen. Hän huomauttaa, että verorahoilla kustannettavan Yleisradion ohjelmiston tulisi jo lähtökohtaisesti olla poliittisesti neutraalia.
– Se neutraalisuuden vaatimus koskee myös ohjelmiin kutsuttavia asiantuntijoita. Asiaohjelmien vieraiden ei tulisi olla ideologisesti värittyneitä, kuten nyt taas on käynyt. Tästä samasta asiasta on keskusteltu vuosikausia, mutta tilanne Ylessä ei näytä muuttuvan, Ronkainen sanoo.
Hän katsoo, että Yleisradion toimituksellinen johto on antanut hiljaisen hyväksynnän julistaa vaalien alla poliittista propagandaa Ylen kanavilla. Ylen toimituksellisessa johdossa ovat vastaava päätoimittaja Jouko Jokinen ja päätoimittaja Riikka Räisänen.
PS:n menestymisen pelko hiertää Yleä
Ronkainen katsoo, että Erolan tunteellinen puheenvuoro Ylen tv-lähetyksessä on samalla suora loukkaus joka viidettä suomalaista äänestäjää kohtaan. Kansanedustaja viittaa siihen, että uusimpien mielipidekyselyjen mukaan perussuomalaisilla on tällä hetkellä jo yli 20 prosentin kannatus. Kuntavaalit järjestetään sunnuntaina 18.huhtikuuta, eli reilun kahden kuukauden kuluttua.
– Perussuomalaisten menestymisen pelko näyttää olevan Yleisradiossa kova. Joka viides suomalainen äänestää puoluetta, jota hän (Erola) väittää natsipuolueeksi ja rasistipuolueeksi. Onhan se hänen kannaltaan hävettävää. Ylen toimittajan amatöörimäisyys tuli esille siinä, että hän ei kysynyt Erolalta, ovatko Erolan väitteet totta ja että mihin ne hänen väitteensä oikeasti perustuvat.
Ei ole ensimmäinen kerta
Kansanedustaja Ronkainen ihmettelee Ylen päätoimittajien Jokisen ja Räisäsen vaikenemista, hiljaisuutta sekä näkymättömyyttä kritiikin edessä.
– Ei ole ensimmäinen kerta, kun Ylen kanavilla esitetään väitteitä, jotka eivät perustu tosiasioihin. Silti Ylen korkein operatiivinen johto ei ole tähän päivään mennessä ottanut mitään kantaa siihen, onko poliittisen propagandan levittäminen Ylen kanavilla hyväksyttävää vai ei.
– Politiikassa tilanne kyllä tiedostetaan hyvin, eikä kyse ole pelkästään perussuomalaisista. Tiedossani on, että moni poliitikko yli puoluerajojen katsoo ettei Ylen propagandan levittäminen ole hyväksyttävää, Ronkainen sanoo.
Ohjelmatuotantoa verovaroilla
Ronkainen näkee ongelmana erityisesti sen, että Yle antaa kanavillaan vapaata tilaa ja puheaikaa yhtiön itse valitsemilleen ”asiantuntijoille” jotka saavat kenenkään kyseenalaistamatta levittää omia poliittisia lausuntojaan.
– Kun Ylen ohjelmissa esitetään mielipiteitä ja väitteitä, jotka leviävät valtakunnallisilta kanavilta ja joita näkemyksiä ei edes kyseenalaisteta, niin totta kai monet ajattelevat että se on faktaa.
– Yle antaa usein puhetilaa tyypeille, joilla ei tuntuisi olevan ”alaleukaa ollenkaan”, eli Ylen kanavilla on tilaa esittää väitteitä joita ei mitenkään oikaista tai kyseenalaisteta. Näinhän ei suinkaan pitäisi olla, kun kyse on ohjelmatuotannosta joka kustannetaan verovaroilla, Ronkainen sanoo.
Strategia ristiriidassa toiminnan kanssa
Kansanedustaja viittaa myös Ylen strategiseen ohjeeseen, jonka mukaan Yle lupaa tuoda eri tavoin elävät ja ajattelevat ihmiset vahvemmin esille ja lupaa vaalia riippumattomuutta journalismissa. Strategian mukaan Yle myös lupaa näyttää yhä monipuolisemman kuvan Suomesta ja maailmalta.
Ylen strategisessa ohjelmassa lukee, että eri tavoin elävien ja ajattelevien on voitava luottaa Yleen.
– Jos nyt nostetaan esille Jan Erolan Ylen kanavalla esittämät väitteet, niin eiväthän ne tue tätä Ylen strategiaa, Ronkainen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jan Erola demonisointi veronmaksajat puolueettomuus Jouko Jokinen Kuntavaalit Jari Ronkainen Yle kannatus perussuomalaiset Jussi Halla-aho media gallup
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen toimitusjohtaja ryntäsi mukaan keskustan imagokampanjaan

Hallitukselta leikkauslista vasta kuntavaalien jälkeen – perussuomalaisten mielestä julkista rahaa ei pidä enää kipata tarkoituksiin, jotka eivät liity suomalaisten hyvinvointiin ja turvallisuuteen

Perussuomalaiset: Yleisradio tiukalle kulukuurille, omaishoitajille ja pienituloisille eläkeläisille tuntuvat veronkevennykset

Ylen hallintoneuvoston PS-edustajat: ”Ylen riippumattomuusselvityksen tekijän sidonnaisuudet eivät näytä hyvältä”

Yle ja HS tekivät elokapinan mielenosoituksesta pääuutisen – professorit marssitettiin puolustelemaan laittomuuksia ja keskeisen liikenneväylän katkaisua

Yle urakoi taas Sanna Marinin PR-toimistona

Vallin ja Immonen: Sananvapauden toteuduttava somessa – demokratia on turvattava

Julkisen palvelun media on vallan hyvä renki

Ylen gallup: Perussuomalaisilla suurin kuntavaalikannatus – SDP putosi kolmanneksi
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











