
Perussuomalaiset SAK:n esityksestä: Ensimmäinen askel oikeaan suuntaan
SAK:n esitystä Suomen elinkeinoelämän tuottavuutta parantaviksi toimiksi tervehdittiin varovaisen myönteisesti eduskunnan kyselytunnilla. Hallitus odottaa työmarkkinajärjestöjen yhteistä esitystä maanantaihin saakka ja päättää, edetäänkö hallituksen vai työmarkkinajärjestöjen ratkaisun pohjalta. Hallitus päättää tuolloin ilmoituksensa sisällöstä, joka luetaan eduskunnalle keskiviikkona.
SAK esitti sittenkin oman ratkaisunsa julkisuuteen jo torstaina, vaikka järjestö ilmoitti etukäteen, ettei se ehtisi saada ratkaisuaan valmiiksi pääministerin asettamaan määräaikaan mennessä.
SAK esittää työmarkkinoille nollasopimusta vuonna 2017, vientialapohjaista palkkaratkaisua vuodeksi 2018, työnantajamaksujen alentamista niin, että kustannusvastuuta siirtyy työntekijöille. SAK on valmis lyhentämään ansiosidonnaisen työttömyysturvan kestoa, mutta ei tinkimään sen tasosta. Hallituksen pakottava lainsäädäntö pitäisi perua.
Perussuomalaiset
kiittivät SAK:n esitystä
SAK:n sekä STTK:n ja Akavan esityksiä kiittivät myös perussuomalaiset, kuten oikeus- ja työministeri Jari Lindström, joka vastasi kokoomuksen ryhmäjohtajan Arto Satosen kysymykseen.
Satonen kiitti SAK:ta maltillisesta palkkaratkaisusta vuosille 2017 ja 18, mikä osoittaa SAK:n ymmärtäneen tilanteen vakavuuden. Suomessa on tehty maltillisia palkkaratkaisuja tähänkin asti, mutta työllisyys ei ole parantunut siitä huolimatta.
– Siksi olisi tärkeää pitää mukana STTK:n ja Akavan esitykset viiden prosentin kilpailukyvyn parantamiseen. Myös EK:n on hyvä olla mukana kokonaisuusratkaisussa. Onko niin, että meillä on oltava sekä maltillinen palkkaratkaisu että viiden prosentin tuottavuushyppy, että työllisyys lähtee kasvamaan? Satonen kysyi.
– Veitte jalat suustani. Olen täysin samaa mieltä ja tästä on ollut koko ajan kyse, Lindström vastasi.
– Ei ole vain yhtä tai kahta keinoa, jolla ongelma ratkaistaan, vaan se on kokonaisuus. Se on hallitusohjelma, jota noudatetaan – ja on hyvä, että työmarkkinaosapuolet ovat tuoneet ratkaisujaan. Nyt on aikaa viikonloppu, maanantaina katsotaan ja hallitus tekee johtopäätöksiään. Hyvä että keskustellaan, hyvä että on vaihtoehtoja. Toivotaan, että tämä johtaa siihen, että yhteiskunnassa päästään eteenpäin tämänkin asian osalta.
Suomessa tällä hetkellä
110 000 pitkäaikaistyötöntä
Myös perussuomalaisten ryhmäjohtaja Sampo Terho kiitti SAK:n esitystä.
– SAK:n avaus on myönteinen ja kehityssuunta on tällä hetkellä hyvä. Toivon hartaasti, että tämä on ensimmäinen askel parempaan sopuun tästä kysymyksestä. Hallitus on vaikeinakin hetkinä ja kovassa paineessa ollut sovitteleva ja pyrkinyt yhteistyöhön, jotta ei jouduttaisi ratkaisuihin, jotka ovat joidenkin mielestä yksipuolisia. Hallitus on tavoitellut kaksiosaista ratkaisua yhteiskuntasopimuksen ja palkkamaltin muodossa, Terho sanoi ja muistutti, että Suomessa on tällä hetkellä 110 000 pitkäaikaistyötöntä.
Terho kysyi pääministeriltä, ovatko sekä palkkamaltti että yhteiskuntasopimus välttämättömiä – ja kuinka käy, jos valitaan vain toinen.
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) mukaan molemmat tarvitaan.
– Tällöin BKT kasvaa puoli prosenttiyksikköä ja voimme toteuttaa miljardin euron veronkevennyksen ja perua lisäleikkaukset.
Sipilä muistutti yhteiskuntasopimusneuvotteluja käydyn jo vapusta asti. Neuvotteluissa ei päästy yhteisymmärrykseen siitä, voivatko kaikki osapuolet ottaa tavoitteekseen viiden prosentin tuottavuushypyn.
– Tästä keskustelimme eri vaiheissa elokuun 21. päivään saakka, emmekä päässeet sopimukseen, voidaanko ottaa tällainen tavoite vai ei. Sen takia hallitus joutui tekemään omia ratkaisuja, Sipilä muistutti.
”EK neuvottelee parhaillaan”
SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne kehui SAK:n esitystä hallituksen esitystä paremmaksi. Se parantaisi Rinteen mielestä tuottavuutta heti neljä prosenttia.
– Vedättekö pakkoratkaisunne pois? Rinne kysyi.
Sipilä vastasi, että hän tervehtii ilolla neuvottelun avausta ja että hän on patistellut työmarkkinajärjestöjä istumaan neuvottelupöytään. Keskiviikkona on eduskunnassa tiedoksianto hallituksen paketista ja käytännössä aikaa on maanantaihin kello kuuteen saakka löytää parempi ratkaisu.
– Toivon, että SAK:n avauksen pohjalta pystytään löytämään ratkaisu maanantain iltapäivään mennessä, Sipilä toivoi.
Hän kiitti erikseen Lauri Ihalaista (sd.) hyödyllisistä taustakeskusteluista. Sipilä sanoi myös, että hän vei pyydettäessä terveiset työnantajajärjestö EK:hon, että hekin voisivat etsiä ratkaisua osaltaan.
– EK istuu neuvottelussa nyt parhaillaan, Sipilä paljasti.
Kun oppositio hämmästeli, miksi Sipilä toi pakottavat lait ensi kertaa työehtosopimusten päälle, Sipilä vastasi, että kaikki lait ovat pakottavia.
– Ei punaisia päinkään saa ajaa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Oppositio odottaa, että hallitus korjaa puolessa vuodessa kaikkien edellisten hallitusten virheet”

Terho: Hallitus valmis neuvottelemaan vaihtoehdoista

Turunen: Lasketaan, riittävätkö SAK:n esitykset

Soini: Maanantaina on tärkeä päivä
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.