Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaiset: Ulkomaisille rekoille tienkäyttömaksu viipymättä

26.10.2018 |12:53

Perussuomalaiset kansanedustajat, liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Jari Ronkainen ja valtiovarainvaliokunnan liikennejaoston jäsen Toimi Kankaanniemi vaativat hallitusta kiireesti tuomaan eduskuntaan ulkomaisen raskaan liikenteen tienkäyttömaksun eli niin sanottua vinjetin käyttöönottoa koskevan lakiesityksen.

Rasittavat Suomen teitä ilman maksua

Ronkainen ja Kankaanniemi toteavat, että perussuomalaisten vaatimuksesta Sipilän hallituksen ohjelmaan keväällä 2015 sisällytettiin vinjetin käyttöönotto. Tämän valmistelu päätettiin kevään 2017 hallitusohjelman puolivälitarkistuksessa, jossa perussuomalaiset olivat mukana päättämässä.

– Pidämme kohtuuttomana, että Suomen teillä liikkuu joka päivä noin 2 700 raskasta ulkomaista ajoneuvoa, joiden ajoista ei kerry valtiolle minkäänlaista tienpitokorvausta. Tämä on väärin kotimaisia liikenneyrittäjiä ja veronmaksajia kohtaan, kansanedustajat toteavat.

Veronalennusta kotimaisille yrittäjille

Perussuomalaisten mukaan vinjettimaksu on perittävä kaikilta raskailta ajoneuvoilta, mutta se tulee palauttaa esimerkiksi niin sanotun ammattidieselin veron alentamisella kotimaisille yrittäjille.

– On käsittämätöntä, että Sipilän hallitus ei ole pannut tältä osin ohjelmaansa ja omaa päätöstään täytäntöön, toteavat kansanedustajat Ronkainen ja Kankaanniemi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
3.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
5.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51
10.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää