

PS ARKISTO
Laakso ammattidieselin puuhamiehenä – moni veronalennuksen vastustaja kääntänyt takkinsa irtopisteiden toivossa
Ammattidiesel eli raskaan liikenteen polttoaineiden veronalennus on pitkään liikennekeskustelussa ollut toimenpide. Kuljetusalan etujärjestön SKALin kannatuksesta huolimatta sen suosio on poliitikkojen keskuudessa kuitenkin viime kuukausiin asti ollut heikkoa perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laaksoa lukuun ottamatta, joka on tehnyt sitkeää taustatyötä ammattidieselin puolesta vaalikauden alusta lähtien.
Asiaan on nyt tullut muutos. Ammattidieselin kannatuksen lisääntymisen myötä monesta eduskuntapuolueesta onkin noussut esiin poliitikkoja, jotka ovat valmiita esiintymään kuljetusalan veronalennuksen puolestapuhujina helppoja poliittisia irtopisteitä kerätäkseen. Todellisuudessa lakimuutoksen kannattajat ovat eduskunnan käytävillä olleet harvassa.
Perussuomalaisten Sheikki Laakson ammattidieselin puolesta tekemä taustavaikutustyö on kuitenkin kiistämätöntä, ja työ on tuottanut tulosta. Jo vaalikauden alusta ammattidieseliä kannattanut Laakso on lisäksi yhdessä kollegansa kanssa tehnyt ammattidieselin käyttöönotosta esityksen perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa kululaskelmineen päivineen.
Vaikka hallitus onkin näennäisesti ollut ammattidieselin takana jo aiemmin – onhan se sisällytetty hallitusohjelmaan jo vuonna 2019 – on hallituksen sisäistä vastustusta riittänyt koko vaalikauden ajan.
Vastustajista tuli äkkiä puolustajia
Polttoaineiden hintojen noustessa ja perussuomalaisten poliittisen painostuksen alla hallituksen rivit ovat kuitenkin rakoilemassa jo siinä määrin, että lakimuutoksen edistäminen on viimein otettu esille. Laakso on kehityskulkuun tyytyväinen.
– Ammattidieselin käyttöönotto on tärkeä toimenpide kotimaisen kuljetusalan kilpailukyvyn säilyttämiseksi ja yritysten kustannusten laskemiseksi, kansanedustaja Laakso toteaa.
– Olen kyllä pannut merkille, kuinka nopeasti ammattidieselin vastustajista onkin tullut sen puolustajia, kun mielipidettä vaihtamalla on saatu kerättyä poliittisia pisteitä. Oman edun tavoittelun sijaan ensisijaista on kuitenkin helpottaa kuljetusliikkeiden ahdinkoa polttoaineen hinnannousun ja ulkomaisen kilpailun puristuksessa. Välillisesti tämän pitäisi näkyä myös hintojen laskuna kaupan hyllyillä.
Suomalainen maksaa aina
Laakso nimeää myös toisen suomalaisen kuljetusalan kilpailukykyyn keskeisesti vaikuttavan lakihankkeen – vinjetin.
– Vinjetit eli raskaan liikenteen tienkäyttömaksut ovat monessa Euroopan maassa osoittautuneet toimivaksi käytännöksi kattaa tienhoidon kustannuksia. Vinjetin käyttöönoton avulla ulkomaiset kuljetusyritykset maksaisivat Suomen teillä liikkumisesta sen mukaan kuin ne niitä käyttävät ja kuluttavat, hän kuvailee käytäntöä.
– Nykyinen kilpailutilanne on se, että kun ulkomainen rekka ajaa Suomessa, suomalainen maksaa laskun. Ja kun suomalainen rekka ajaa Keski-Euroopassa, suomalainen maksaa laskun. Vinjetin käyttöönotolla voimme tasoittaa tämän epätasapainoisen kilpailutilanteen.
– Ei kai hallituspuolueiden tavoitteena voi olla se, että tapahtui mitä tapahtui, lasku lähetetään aina suomalaiselle? Laakso pohtii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ulkomainen kilpailu kuljetusliikkeet polttoaineiden veronalennus tienkäyttömaksu SKAL ammattidiesel polttoaineiden hinnakorotukset lakimuutokset raskas liikenne polttoaineiden verotus Sheikki Laakso kuljetusala ulkomainen raskas liikenne Vaihtoehtobudjetti Vinjettimaksut Hallitusohjelma Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Autoilijat ja maaseudun ihmiset ongelmissa hallituksen politiikan seurauksena – ”Pieni- ja keskituloiset suurimpia kärsijöitä”

Perussuomalaiset: Ulkomaisille rekoille tienkäyttömaksu viipymättä

Juuso vaatii ammattidieselin käyttöönottoa

Ammattidiesel otettava käyttöön Suomessa – bensakuskiakin paleltaa

Koposelta ehdotuksia autoilijoiden ja ammattiliikenteen ahdinkoa helpottamaan: Jakeluvelvoite poistettava, ammattidiesel pikaisesti käyttöön

Ari Koponen moittii hallituksen kykenemättömyyttä helpottaa yrittäjien ahdinkoa: ”Korkeat polttoainehinnat rapauttavat investoinnit ja heikentävät ostovoimaa”
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.















