
Jan Erola (kolmas vasemmalta) kutsuu perussuomalaisia natsipuolueeksi. / KUVAKAAPPAUS/YLE
Perussuomalaisten kannatusnousu ahdistaa Yleä – aamuohjelmassa jyrkkää propagandaa: ”Ihmisvihaa, rasismia, natsipuolue”
Ylen Aamu-tv:n Jälkiviisaat-ohjelmassa perjantaina annettiin runsaasti tilaa poliittiselle propagandalle, kun Ylen ohjelman vakiokasvo, viestintäyrittäjä Jan Erola alkoi suorassa tv-lähetyksessä vuodattaa omia tunteellisia väitteitään perussuomalaisista.
Ylen aamussa keskusteltiin ensin Helsingin pormestarikisasta, jossa mukana on myös perussuomalaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Jussi Halla-aho.
Kun Ylen juontaja kysyi ohjelman keskustelijoilta, millainen Helsingin pormestarikisasta on tulossa, Jan Erola starttasi tunteellisen monologin, jossa Erola sai keskeytyksettä arvioida omista ennakkoluuloistaan lähtien perussuomalaista puoluetta lauseilla, joissa esiintyivät monta kertaa sanat ihmisviha, natsipuolue, juutalaisviha ja syvä ihmisviha.
Erolalle annettiin Ylen aamussa katkeamatonta puheaikaa hänen omalle vuodatukselleen. Erola myös lausui, että hänen johtopäätöksensä perustuvat osaltaan toimittaja Lauri Nurmen kirjaan Jussi Halla-ahosta.
Todettakoon, että Halla-aho itse ei ole antanut mainittuun kirjaan yhtään haastattelua tai muutenkaan osallistunut kirjan tekemiseen. Huomiota herättävästi Erola sai silti mainostaa Nurmen kirjaa Ylellä.
Herutteli ja heilutti nyrkkiä
Ylen aamussa juontaja antoi Erolan puhua Erolan omista perussuomalaisiin kohdistuvista tunteistaan täysin vapaasti, keskeytyksettä eikä Erolalle esitetty ainuttakaan tarkentavaa kysymystä. Jälkiviisaiden toinen vakiovieras, kielitieteilijä Janne Saarikivi sentään yritti hetken horjuttaa Erolan väitteitä.
– Ihmisvihan puolesta, Erola herutteli ja vihjaili Ylellä.
Varmemmaksi vakuudeksi Erola myös teatraalisesti heilutteli nyrkkiin puristettua kättään.
Erolan paasaus koosteena täällä:
"Ihmisviha, natsipuolue, juutalaisviha, syvä ihmisviha, ihmisviha, rasisti, ihmisviha, ihmisviha"
Näin arvioi #perussuomalaiset-puoluetta @yleuutiset'n ehdottoman puolueeton jälkiviisas @JanErola, jonka viisaita näkemyksiä onkin kuultu #Jälkiviisaat-ohjelmassa vuodesta 2000. pic.twitter.com/wqLRpxu1S8
— Matias Turkkila (@MatiasTurkkila) February 5, 2021
Erola mukana vasemmistobändissä
Erola on poliittista historiaa opiskellut valtiotieteiden maisteri ja Ylioppilas-lehden entinen päätoimittaja. Erola on myös mukana vasemmistonostalgiaa esittävässä Punatähdet-musiikkiyhtyeessä. Erolan puoliso on feministisen Tulva-lehden päätoimittajana aiemmin toiminut Anne Moilanen.
Erolan tunteellinen purkaus Ylen tv-ohjelmassa oli ajankohtainen esimerkki poliittisesta tarinankerronnasta ja median vaalivaikuttamisesta. Kevään kuluessa samaa nähdään Ylen kanavilla varmasti vielä lisää, mitä lähemmäs kuntavaalit tulevat. Lähiaikoina kansalaisilta vaaditaan siis tarkempaa medialukutaitoa.
Ylessä ei näytä tilanne muuttuvan
Suomen Uutisille tapausta arvioi kansanedustaja, Yleisradion hallintoneuvoston jäsen Jari Ronkainen. Hän huomauttaa, että verorahoilla kustannettavan Yleisradion ohjelmiston tulisi jo lähtökohtaisesti olla poliittisesti neutraalia.
– Se neutraalisuuden vaatimus koskee myös ohjelmiin kutsuttavia asiantuntijoita. Asiaohjelmien vieraiden ei tulisi olla ideologisesti värittyneitä, kuten nyt taas on käynyt. Tästä samasta asiasta on keskusteltu vuosikausia, mutta tilanne Ylessä ei näytä muuttuvan, Ronkainen sanoo.
Hän katsoo, että Yleisradion toimituksellinen johto on antanut hiljaisen hyväksynnän julistaa vaalien alla poliittista propagandaa Ylen kanavilla. Ylen toimituksellisessa johdossa ovat vastaava päätoimittaja Jouko Jokinen ja päätoimittaja Riikka Räisänen.
PS:n menestymisen pelko hiertää Yleä
Ronkainen katsoo, että Erolan tunteellinen puheenvuoro Ylen tv-lähetyksessä on samalla suora loukkaus joka viidettä suomalaista äänestäjää kohtaan. Kansanedustaja viittaa siihen, että uusimpien mielipidekyselyjen mukaan perussuomalaisilla on tällä hetkellä jo yli 20 prosentin kannatus. Kuntavaalit järjestetään sunnuntaina 18.huhtikuuta, eli reilun kahden kuukauden kuluttua.
– Perussuomalaisten menestymisen pelko näyttää olevan Yleisradiossa kova. Joka viides suomalainen äänestää puoluetta, jota hän (Erola) väittää natsipuolueeksi ja rasistipuolueeksi. Onhan se hänen kannaltaan hävettävää. Ylen toimittajan amatöörimäisyys tuli esille siinä, että hän ei kysynyt Erolalta, ovatko Erolan väitteet totta ja että mihin ne hänen väitteensä oikeasti perustuvat.
Ei ole ensimmäinen kerta
Kansanedustaja Ronkainen ihmettelee Ylen päätoimittajien Jokisen ja Räisäsen vaikenemista, hiljaisuutta sekä näkymättömyyttä kritiikin edessä.
– Ei ole ensimmäinen kerta, kun Ylen kanavilla esitetään väitteitä, jotka eivät perustu tosiasioihin. Silti Ylen korkein operatiivinen johto ei ole tähän päivään mennessä ottanut mitään kantaa siihen, onko poliittisen propagandan levittäminen Ylen kanavilla hyväksyttävää vai ei.
– Politiikassa tilanne kyllä tiedostetaan hyvin, eikä kyse ole pelkästään perussuomalaisista. Tiedossani on, että moni poliitikko yli puoluerajojen katsoo ettei Ylen propagandan levittäminen ole hyväksyttävää, Ronkainen sanoo.
Ohjelmatuotantoa verovaroilla
Ronkainen näkee ongelmana erityisesti sen, että Yle antaa kanavillaan vapaata tilaa ja puheaikaa yhtiön itse valitsemilleen ”asiantuntijoille” jotka saavat kenenkään kyseenalaistamatta levittää omia poliittisia lausuntojaan.
– Kun Ylen ohjelmissa esitetään mielipiteitä ja väitteitä, jotka leviävät valtakunnallisilta kanavilta ja joita näkemyksiä ei edes kyseenalaisteta, niin totta kai monet ajattelevat että se on faktaa.
– Yle antaa usein puhetilaa tyypeille, joilla ei tuntuisi olevan ”alaleukaa ollenkaan”, eli Ylen kanavilla on tilaa esittää väitteitä joita ei mitenkään oikaista tai kyseenalaisteta. Näinhän ei suinkaan pitäisi olla, kun kyse on ohjelmatuotannosta joka kustannetaan verovaroilla, Ronkainen sanoo.
Strategia ristiriidassa toiminnan kanssa
Kansanedustaja viittaa myös Ylen strategiseen ohjeeseen, jonka mukaan Yle lupaa tuoda eri tavoin elävät ja ajattelevat ihmiset vahvemmin esille ja lupaa vaalia riippumattomuutta journalismissa. Strategian mukaan Yle myös lupaa näyttää yhä monipuolisemman kuvan Suomesta ja maailmalta.
Ylen strategisessa ohjelmassa lukee, että eri tavoin elävien ja ajattelevien on voitava luottaa Yleen.
– Jos nyt nostetaan esille Jan Erolan Ylen kanavalla esittämät väitteet, niin eiväthän ne tue tätä Ylen strategiaa, Ronkainen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jan Erola demonisointi veronmaksajat puolueettomuus Jouko Jokinen Kuntavaalit Jari Ronkainen Yle kannatus perussuomalaiset Jussi Halla-aho media gallup
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen toimitusjohtaja ryntäsi mukaan keskustan imagokampanjaan

Hallitukselta leikkauslista vasta kuntavaalien jälkeen – perussuomalaisten mielestä julkista rahaa ei pidä enää kipata tarkoituksiin, jotka eivät liity suomalaisten hyvinvointiin ja turvallisuuteen

Perussuomalaiset: Yleisradio tiukalle kulukuurille, omaishoitajille ja pienituloisille eläkeläisille tuntuvat veronkevennykset

Ylen hallintoneuvoston PS-edustajat: ”Ylen riippumattomuusselvityksen tekijän sidonnaisuudet eivät näytä hyvältä”

Yle ja HS tekivät elokapinan mielenosoituksesta pääuutisen – professorit marssitettiin puolustelemaan laittomuuksia ja keskeisen liikenneväylän katkaisua

Yle urakoi taas Sanna Marinin PR-toimistona

Vallin ja Immonen: Sananvapauden toteuduttava somessa – demokratia on turvattava

Julkisen palvelun media on vallan hyvä renki

Ylen gallup: Perussuomalaisilla suurin kuntavaalikannatus – SDP putosi kolmanneksi
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan
Britanniassa Manchesterin alueella äskettäin järjestettyjen Gortonin ja Dentonin täytevaalien piti olla helppo voitto Labour-puolueelle. Monien yllätykseksi vihreät nousivatkin voittajiksi ja varsin ”kyynisellä” pelillä. Maltillisemmasta vasemmistosta poiketen vihreät räätälöivät kampanjoitaan entistä härskimmin eri kansanryhmille. Monikulttuurisia, monesti islamilaisia kansanryhmiä puhuteltiin Gaza-teemalla ja levittämällä urdunkielisiä antisionistisia videoita. Brittiväestöä puolestaan puhuteltiin kansantaloudellisilla teemoilla.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.

Simula tyrmää vasemmistopoliitikon hyökkäyksen poliisi-instituutiota vastaan: Suomalainen poliisi on maailman luotettavin
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula arvostelee jyrkästi helsinkiläisvaltuutettu Jenny Kasongon Facebook-päivitystä, jossa tämä syyttää poliisia vallan väärinkäytöstä, väkivallasta, äärioikeistolaisuudesta ja etnisestä profiloinnista ja päättää tekstinsä alamaailman käyttämään lyhenteeseen "acab", mikä tarkoittaa "kaikki kytät ovat sikoja". Simulan mielestä vasemmistopoliitikkojen kannattaisi jättää tunteisiin ja ideologiaan perustuva poliisia vastaan hyökkääminen vähemmälle, sillä Suomen poliisi on syystäkin arvioitu maailman luotettavimmaksi.

Ministeri Wille Rydmanilla valmiutta kohdistaa leikkauksia järjestöavustuksiin – ”Maan tavassa on siistimisen paikka”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo MTV:n Uutisextran haastattelussa olevansa valmis hakemaan säästöjä sote-menoihin leikkaamalla järjestöjen valtionavustuksia. Ministeri kritisoi myös poliitikkojen ja heidän avustajiensa sijoittumista järjestöihin sekä kolmannen sektorin tottumista veronmaksajan tukeen.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.














