Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Poliisi epäilee tuhopolttoyritystä perussuomalaisten piiritoimiston rakennuksessa – Vigelius: Kyse on hyvin vakavasta asiasta

10.12.2024 |16:45

Perussuomalaisten Pirkanmaan piiritoimiston rakennuksessa Tampereen Nekalassa syttyi tulipalo maanantaina aamuyöstä. Poliisi tutkii tapausta tässä vaiheessa tuhotyön yrityksenä. Poliisi ei ole ottanut kantaa tuhotyön yrityksen mahdolliseen kohteeseen. Rakennuksessa sijaitsee myös yksityisiä yrityksiä.

Perussuomalaisten tamperelainen kansanedustaja Joakim Vigelius pitää poliisin epäilyjä vakavina.

– Ei olisi ensimmäinen kerta. Piiritoimistoomme Tampereella on aiemminkin kohdistunut ilkivaltaa, muttei koskaan mitään näin vakavaa, Vigelius kertoo.

– Jos tämä tuhopolttoyritys on aiemmalle ilkivallalle jatkoa, on kyse hyvin vakavasta asiasta.

Ilkivaltaa sattunut muuallakin

Perussuomalaisten piiritoimistoihin on uutisoitu kohdistuneen aiemmin ilkivaltaa ainakin Oulussa ja Turussa.

Vigelius kiittää palon ajoissa havainnutta sivullista ja sen sammuttanutta palolaitosta nopeasta toiminnasta.

– Jos palo olisi levinnyt, se olisi tuhonnut myös samassa rakennuksessa toimineiden yksityisten yritysten omaisuutta.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
7.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
8.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää