Sosiaalisessa mediassa levinneellä videolla mies kävelee ajoradalla jokin esine kädessään. Taustalla kuuluu poliisin käskytystä. Videon lopussa poliisi pysäyttää miehen. Helsingin poliisin rikoskomisario Jari Korkalainen vahvistaa Suomen Uutisille, että poliisilla oli lauantai-iltana tehtävä Vuosaaren Meri-Rastilassa.
– Helsingin poliisilla on 4.7. illasta ollut tehtävä Meri-Rastilassa Retkeilijänkadulla, jossa kaksi miestä oli aiheuttanut häiriötä pizzeriassa, tapauksen tutkinnanjohtaja Korkalainen kommentoi Suomen Uutisille sähköpostitse.
Uhkaili pizzerian työntekijää veitsellä
Poliisille tulleen tiedon mukaan toinen miehistä oli ottanut pizzerian seinällä koristeena olleen veitsen ja uhkaillut sillä työntekijää.
– Poliisi tavoitti epäillyn henkilön kadulla ja hänellä oli edelleen veitsi hallussaan. Epäilty ei totellut poliisin käskyjä luopua veitsestä ja häneen jouduttiin käyttämään voimakeinoja. Mies saatiin poliisin hallintaan eikä tilanteessa loukkaantunut kukaan, Korkalainen kertoo.
Poliisi epäilee noin 25-vuotiasta miestä virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta, laittomasta uhkauksesta, huumausainerikoksesta ja näpistyksestä.
– Miehen hallusta löytyi epäiltyä Alfa-PVP-huumetta, Korkalainen sanoo.
Hallitus kiristää toimia vakavaa rikollisuutta vastaan
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) jätevesitutkimusten mukaan alfa-PVP:n eli niin sanotun peukun käyttö on moninkertaistunut viime vuosina erityisesti pääkaupunkiseudulla ja Tampereella. Alfa-PVP on voimakkaasti keskushermostoa stimuloiva synteettinen muuntohuume.
Keskusrikospoliisi kertoi maaliskuussa paljastaneensa rikollisverkoston, joka toi Suomeen yli 17 kiloa alfa-PVP:tä. Poliisin mukaan kyse oli yhdestä Suomen historian suurimmista alfa-PVP-takavarikoista.
Oikeusministeri Leena Meri avasi tuoreessa Kuuntelija-podcastissa hallituksen toimia vakavan rikollisuuden torjumiseksi. Meren mukaan hallitus valmistelee lakimuutoksia, joilla kiristetään katujengirikollisuuteen liittyviä rangaistuksia, ankaroitetaan teräaseiden kantamisen seuraamuksia sekä parannetaan poliisin ja muiden viranomaisten tiedonvaihtoa.