

PS ARKISTO
Poliisikansanedustaja Mira Nieminen: Kannabiksen laillistaminen ei vähennä haittoja – hoitoon pääsy ja ennaltaehkäisy etusijalle
Kansalaisaloite kannabiksen laillistamiseksi saa tyrmäyksen perussuomalaisten poliisikansanedustaja Mira Niemiseltä. - Kentältä katsottuna on selvää, että saatavuuden kasvu näkyy nopeasti käytön yleistymisenä. Kun käyttö lisääntyy, myös haitat lisääntyvät. Laillistaminen ei ole oikotie parempaan päihdepolitiikkaan, vaan riski etenkin nuorten kannalta.
Eduskunta käsittelee kansalaisaloitetta, jossa esitetään kannabiksen käytön, hallussapidon, omatarveviljelyn, valmistuksen ja myynnin sallimista ikärajoin sekä laajaa sääntely- ja verotusmallia. Lakivaliokunta ei puolla aloitteen mukaista laillistamista eikä esitä lainvalmisteluun ryhtymistä.
Lakivaliokunta esittää, että eduskunta hylkää kansalaisaloitteen kannabiksen laillistamiseksi. Perussuomalainen, poliisitaustainen kansanedustaja pitää linjaa vastuullisena: laillistaminen lisää saatavuutta ja todennäköisesti käyttöä, ja sitä kautta myös haittoja. Resurssit tulee kohdistaa hoitoon, varhaiseen puuttumiseen ja järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan.
Helppo saatavuus lisää käyttöä
Mira Nieminen kannattaa lakivaliokunnan päätösehdotusta.
– Kentältä katsottuna on selvää, että saatavuuden kasvu näkyy nopeasti käytön yleistymisenä. Kun käyttö lisääntyy, myös haitat lisääntyvät. Laillistaminen ei ole oikotie parempaan päihdepolitiikkaan, vaan riski etenkin nuorten kannalta, Nieminen toteaa.
Niemisen mukaan keskustelussa unohtuu liian usein se, että ikärajoilla ei yksin estetä alaikäisten pääsyä päihteisiin.
– Meillä on jo kokemusta siitä, että alaikäiset saavat haltuunsa päihteitä kielloista huolimatta. Jos yhteiskunnan viesti muuttuu “sallitummaksi”, se näkyy asenteissa, kokeiluissa ja normalisoitumisessa. Nuorten suojaaminen ei voi perustua toiveajatteluun, hän sanoo.
Järjestäytynyt rikollisuus ei katoa
Aloitteessa väitetään, että laillistaminen heikentäisi järjestäytynyttä rikollisuutta ja vapauttaisi poliisin resursseja. Nieminen suhtautuu tähän kriittisesti.
– Laittomat markkinat eivät tyhjene sillä, että osa kaupasta siirtyy sääntelyn piiriin. Päinvastoin rinnalle syntyy uusia valvontahaasteita: laatu, jakelu, veronkierto, harmaa talous ja lailliseen ketjuun ujuttautuvat tuotteet. Se vaatii lisää viranomaisresursseja, ei vähemmän, Nieminen painottaa.
Niemisen mielestä huumehaittoihin on tartuttava tehokkaasti, mutta laillistamisen sijaan painopiste on laitettava hoitoon ja ennaltaehkäisyyn.
– Jos aidosti halutaan vähentää haittoja, avain on hoitoon pääsy, varhainen puuttuminen, koulun ja nuorisotyön tuki sekä poliisin ja sote-palveluiden yhteistyö. Käyttäjää ei pidä jättää yksin, mutta yhteiskunnan ei pidä myöskään lisätä päihteen saatavuutta, hän linjaa.
Nieminen muistuttaa myös siitä, että laillistamiseen liittyy merkittäviä kansainvälisiä ja EU-oikeudellisia rajoitteita.
– Lainsäädäntöä ei tehdä niin, että ensin päätetään ja vasta sitten katsotaan, onko se mahdollista. Reunaehdot ovat olemassa syystä, ja ne on otettava vakavasti.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Euroopan poliisiviranomaiset: Rikollisjengit hyödyntävät lapsia operaatioissaan kautta mantereen – kokonaiset perheet saattavat elää lapsen rikoksista hankkimilla tuloilla

Ruotsalaisjengi toi Suomeen satoja kiloja huumeita – kotimaiset katujengit levittivät aineet eteenpäin
Ruotsalaisen organisaation epäillään tuoneen Suomeen satoja kiloja huumausaineita. Paikalliset katujengit ovat levittäneet aineita eteenpäin asiakkailleen. Poliisin toimivalla kansainvälisellä ja kansallisella yhteistyöllä on ollut ratkaiseva merkitys kokonaisuuden selvittämisen kannalta.

Perussuomalaiset vaatii huumeongelmaan kokonaisratkaisua: Asenneilmapiiri huumeita kohtaan saatava kriittisemmäksi
Kuluvalla viikolla uutisoitiin ulkomaalaistaustaisten rikollisten osuuden olevan peräti 80% keskusrikospoliisin tutkimissa törkeissä huumausainerikoksissa. Perussuomalaiset näkee huumetilanteen muuttuneen katastrofaaliseksi, johon on puututtava välittömästi. Puolue peräänkuuluttaakin aidon kokonaisratkaisun luomisen tärkeyttä.

KRP: Ulkomaalaisten rikollisten osuus on kasvanut huomattavasti törkeissä huumejutuissa
Ulkomaalaisten rikollisten osuus on kasvanut jo 80 prosenttiin keskusrikospoliisin (KRP) tutkimissa törkeissä huumausainerikoksissa. KRP:n mukaan erityisesti ruotsalaisten rikollisten osuus on kasvanut huumejutuissa lyhyessä ajassa huomattavasti.

Alfa-PVP:n vastaiseen taisteluun tarvitaan koko yhteiskuntaa – ”Peukku on todella hurja aine, tuomiopäivän huume”
Perusasiaa-ohjelman uudessa jaksossa keskustellaan huumeongelmasta ja erityisesti Alfa-PVP:stä eli peukusta. Mitkä ovat peukunkäytön seuraukset yksilölle ja yhteiskunnalle ja miten ongelma voitaisiin selättää - vai voidaanko ylipäätään. Keskustelemassa ovat kaupunginvaltuutettu Tuulia Alanko sekä ex-kansanedustaja, komisario Tom Packalén.

PS-Nuoriso: Keskustan on kerrottava, onko se Antti Kaikkosen johdolla ajamassa huumeiden käyttöhuoneita suomalaisten äänestäjien naapureihin
Eduskunnassa keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja useat muut keskustalaiset kansanedustajat äänestivät yhdessä vihervasemmiston kanssa huumeiden käyttöhuoneiden perustamisen puolesta.

Keskusta lipuu huumemyönteiselle linjalle – puheenjohtaja Kaikkonen äänesti eduskunnassa huumeiden käyttöhuoneiden puolesta
Eduskunnan äänestystulos 91-66 varmisti eilen sen, että Suomeen ei tule huumeiden käyttöhuoneita. Kuitenkin keskustan eduskuntaryhmästä löytyi tukea huumehuoneille, jopa puoluejohtoa myöten, sillä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen äänesti huumeiden käyttöhuoneiden puolesta.

Riikka Purra Lännen Medialle huumeäideistä: Syntymättömän lapsen edun pitäisi mennä äidin itsemääräämisoikeuden edelle
Valtiovarainministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra vaatii julkista keskustelua terveydenhuollon priorisoinnista ja hoitoresurssien riittävyydestä. Hän painottaa, ettei poliitikkojen tule päättää, ketä hoidetaan, mutta haluaa lääkäreiden kertovan avoimesti hoitokäytännöistä.

Poliisikansanedustaja Mira Nieminen huumeiden käyttöhuoneista: ”En voi sallia järjestäytyneen rikollisuuden tukemista missään muodossa”
Eduskunnassa äänestetään tänään kansalaisaloitteesta valvottujen käyttötilojen kokeilusta huumeita käyttäville. Perussuomalaisten poliisitaustainen kansanedustaja Mira Nieminen ei hyväksy järjestäytyneen rikollisuuden tukemista sallimalla laittomat aineet missään muodossa. Huumeiden käyttäjät tarvitsevat apua ja tukea huumeiden käytön lopettamiseen, eivät sen jatkamiseksi.
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










