Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-Nuoret: Kansallisen turvallisuuden kannalta keskeiset valtionyhtiöt liikelaitoksiksi

11.11.2019 |11:26

Perussuomalaiset Nuoret katsoo, että huoltovarmuuden ja yhteiskunnan kriittisten toimintojen kannalta tärkeä infrastruktuuri tulee pitää valtion hallinnassa.

– Julkinen valta on lähihistoriassa yhtiöittänyt monia toimintojaan. Tämä voi olla perusteltua aloilla, joissa valtio kilpailee yrittäjien kanssa ja etenkin, jos ala ei ole kansallisen turvallisuuden kannalta olennainen. Yhtiöittäminen ei saa kuitenkaan olla itsetarkoitus, vaan valtion huoltovarmuus ja keskeinen infrastruktuuri on pidettävä eduskunnan ja hallituksen ohjauksen sekä pysyvän valtionomistuksen piirissä.

Perussuomalaiset Nuoret esittää, että valtionyhtiöistä liikelaitoksiksi otettaisiin energiatoimitusten erityistehtäväyhtiö Baltic Connector Oy, lentoasemayhtiö Finavia Oyj, luotsiyhtiö Finnpilot Pilotage Oy,
varuskuntaruokalayhtiö Leijona Catering Oy, raideliikenneinvestointiyhtiö Pohjolan Rautatiet Oy, postiyhtiö Posti Group Oyj, huoltovarmuuspalveluita tarjoava erityistehtäväyhtiö Suomen Erillisverkot Oy, viljan varastointi- ja käsittely-yhtiö Suomen Viljava Oy, rautatieliikenneyhtiö VR-Yhtymä Oy ja julkinen mediayhtiö Yleisradio Oyj.

Lisäksi Perussuomalaiset Nuoret esittää valtion omistusjärjestelyiden tarkoituksenmukaisuuden kokonaisvaltaista selvitystä huoltovarmuuden ja kansallisen turvallisuuden näkökulmasta.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02
3.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
5.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
6.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää