Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-Nuoret: Kansallisen turvallisuuden kannalta keskeiset valtionyhtiöt liikelaitoksiksi

11.11.2019 |11:26

Perussuomalaiset Nuoret katsoo, että huoltovarmuuden ja yhteiskunnan kriittisten toimintojen kannalta tärkeä infrastruktuuri tulee pitää valtion hallinnassa.

– Julkinen valta on lähihistoriassa yhtiöittänyt monia toimintojaan. Tämä voi olla perusteltua aloilla, joissa valtio kilpailee yrittäjien kanssa ja etenkin, jos ala ei ole kansallisen turvallisuuden kannalta olennainen. Yhtiöittäminen ei saa kuitenkaan olla itsetarkoitus, vaan valtion huoltovarmuus ja keskeinen infrastruktuuri on pidettävä eduskunnan ja hallituksen ohjauksen sekä pysyvän valtionomistuksen piirissä.

Perussuomalaiset Nuoret esittää, että valtionyhtiöistä liikelaitoksiksi otettaisiin energiatoimitusten erityistehtäväyhtiö Baltic Connector Oy, lentoasemayhtiö Finavia Oyj, luotsiyhtiö Finnpilot Pilotage Oy,
varuskuntaruokalayhtiö Leijona Catering Oy, raideliikenneinvestointiyhtiö Pohjolan Rautatiet Oy, postiyhtiö Posti Group Oyj, huoltovarmuuspalveluita tarjoava erityistehtäväyhtiö Suomen Erillisverkot Oy, viljan varastointi- ja käsittely-yhtiö Suomen Viljava Oy, rautatieliikenneyhtiö VR-Yhtymä Oy ja julkinen mediayhtiö Yleisradio Oyj.

Lisäksi Perussuomalaiset Nuoret esittää valtion omistusjärjestelyiden tarkoituksenmukaisuuden kokonaisvaltaista selvitystä huoltovarmuuden ja kansallisen turvallisuuden näkökulmasta.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
3.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan 

22.01.2026 |18:07

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää