Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

PS-Nuoriso vaatii hallitusta korjaamaan taksialan sääntelyn: “Taksialalle eivät kuulu ne, jotka tarvitsevat erityistä koulutusta naisten koskemattomuudesta”

28.03.2025 |10:51

Perussuomalainen Nuoriso vetoaa hallitusta korjaamaan taksialan sääntelyn. Suomessa taksiala kärsii mittavasta luottamuspulasta ratsioissa ilmenevien turvallisuuspuutteiden, arvaamattoman hinnoittelun ja taksinkuljettajien tekemien seksuaalirikosten takia. Perussuomalaisten nuorisojärjestö vaatii hallitusta palauttamaan suomalaisten luottamuksen taksialaan.

– Joissain taksiyrityksissä kuljettajille järjestetään jopa koulutuksia, joissa kerrotaan, ettei naisasiakkaita saa ahdistella eikä raiskata. Tämä kuulostaa hullulta, koska se on hullua, sanoo puheenjohtaja Lauri Laitinen.

Taksit eivät ole Suomessa enää turvallisia

Taksit eivät ole Suomessa enää turvallisia, ja tämä haittaa erityisesti niitä taksikuskeja, jotka noudattavat yhteisiä sääntöjä ja osaavat peruskäytöstavat. Taksialan sääntelyn lisäämisellä palautettaisiin yhtenäiset, laadukkaat normit alalle, jota tällä hetkellä riivaavat merkittävät erot laadussa ja luotettavuudessa. Kyse on suomalaisten ja erityisesti nuorten naisten turvallisuudesta.

– Taksialalle eivät kuulu ne, jotka tarvitsevat erityistä koulutusta naisten koskemattomuudesta, mistä tavalliset suomalaiset selviävät pelkällä maalaisjärjellä. Taksialaa on säänneltävä niin, että tällaiset tapaukset saadaan pidettyä poissa Suomen teiltä, vaatii hallituksen jäsen Elias Rosengrén.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Taksialan uudistukseen esitetään käytännöllisiä keinoja alan sisältä – tavoitteena turvalliset taksit jokaiselle

20.09.2024 |14:30

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää