Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS: Ohisalo laittaa turvapaikanhakuoikeuden suomalaisten turvallisuuden edelle – ”Tämä on koko hallituksen linja!”

26.08.2019 |11:41

Perussuomalaisten kansanedustajat ovat tyrmistyneitä sisäministeri Maria Ohisalon (vihr.) puheista, jonka mukaan turvapaikanhaku on perusoikeus, jota ei voi rajoittaa edes kansalaisten turvallisuuden nimissä. Iltalehti uutisoi Ohisalon haastattelun tänään.

– Jos poliitikko asettaa avoimesti vieraat omien edelle, täyttääkö se haittapoliitikon määritelmän? perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä lataa.

Sisäministeri Maria Ohisalo edustaa hallituksen kantaa. Mäkelä huomauttaa, että ongelma on paljon laajempi kuin Ohisalo henkilönä.

– Hän on vihreiden puheenjohtaja, joten hänen kantansa on vihreiden kanta. Hän on myös sisäministeri, ja niin kauan kuin on, hänen kantansa on myös hallituksen kanta. Tämä on siis sosiaalidemokraattien, keskustan, vihreiden, vasemmistoliiton ja ruotsalaisen kansanpuolueen yhteinen kanta, Mäkelä toteaa.

Avoimet rajat johtavat suuriin vaikeuksiin

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio arvioi, että Ohisalon politiikka johtaa suuriin vaikeuksiin.

– Onko Suomi selvinnyt satavuotiaaksi pitämällä rajat auki? Mihin oikeastaan armeijaakaan enää tarvitaan, jos maahan saa tulla joka tapauksessa kuka vain? Tavio kysyy.

– Avoimien rajojen politiikka johtaa Suomen osaksi Venäjää tai muslimimaiden siirtomaaksi. Jos kaikki pääsevät jatkossakin maahan sisäministeri Ohisalon toivomalla tavalla, niin kansallisvaltiota ei pystytä pitkässä juoksussa ylläpitämään, Tavio arvioi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
8.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää