Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS: Pienempituloisten lapsivähennyksen poisto on käsittämätön ratkaisu – ”Osoittaa melkoista kylmyyttä”

01.09.2017 |20:09

Hallitus on esittänyt vuoden 2018 talousarviossaan, että niin sanottua lapsivähennystä ei enää maksettaisi ensi vuonna.

Lapsivähennys on normaalisti 50 euroa vuodessa huoltajaa kohti jokaisesta lapsesta tiettyyn tulorajaan saakka. Suurituloiset eivät ole saaneet lapsivähennystä tähänkään asti.

– Lapsivähennyksellä kompensoitiin Stubbin hallituksen vuonna 2014 tehtyjä noin 110 miljoonan euron lapsilisäleikkauksia. Leikkaus oli tuolloin raju, ja antoi aiheen jopa välikysymykseen. Hämmästys on kova kun pienituloisille suunnattu lapsivähennys ei saanut jatkoa, ihmettelee perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäki.

Puheet ja teot eivät täsmää

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä pitää ristiriitaisena sitä, että lapsivähennys poistetaan aikana, jolloin suomalaisten syntyvyys on alimmillaan sitten nälkävuosien.

– Hallituksen puheet ja teot eivät täsmää. Lapsiperheköyhyys on oikea ongelma ja on selvää, että vielä tilannetta kurjistamalla vaikutetaan negatiivisesti perheenperustamissuunnitelmiin. Tarvittaisiin juuri päinvastaisia toimenpiteitä, toteaa puolestaan kansanedustaja Sami Savio.

Ei täytetä valtion kassavajetta

Perussuomalaiset esittävät, että lapsivähennys säilytetään vuoden 2017 tasolla. Lapsivähennyksen määrä voi olla pieni- ja keskituloisilla perheillä jopa 400 euroa puhtaana käteen.

– Lapsivähennyksen poistamisella ei valtion kassavajetta täytetä. Lapsilisän yksinhuoltajakorotus on hyvä askel, mutta ei riittävä. Lapsivähennyksen jatkamatta jättäminen osoittaa hallitukselta melkoista kylmyyttä ja kapeakatseisuutta, Savio jyrähtää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle

02.03.2026 |16:08

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää